Remont i aranżacja łazienki. 7 wskazówek
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 15 czerwca 2020

Remont i aranżacja łazienki. 7 wskazówek

Remont i aranżacja łazienki. 7 wskazówek

Funkcjonalne urządzenie tego pomieszczenia może sprawiać pewne trudności. Remont i aranżację łazienki należy więc wcześniej zaplanować. A lato, które przed nami, jest dobrym czasem na odświeżenie tej części mieszkania.

 

1. Łazienka jest… dla nas

 

O tym koniecznie trzeba pamiętać w czasie aranżowania łazienki. Pomieszczenie to powinno być urządzone w taki sposób, aby spełniać wymogi nasze i pozostałych domowników. Co za tym idzie? No chociażby to, że przenoszenie katalogowych aranżacji łazienki nie jest wskazane. Bo może i będzie ładnie, ale funkcjonalnie raczej na pewno nie.

 

Oczywiście aspekt wizualny związany z remontem, a następnie aranżacją łazienki jest ważny. W końcu tworzymy przestrzeń dla siebie. I warto pewne rozwiązania podpatrywać i wykorzystać, zwłaszcza jeśli odpowiadają naszej estetyce. Cały czas jednak z tyłu głowy trzeba mieć to, że z tego pomieszczenia będziemy przecież codzienne korzystać. A nie tylko je oglądać.

 

2. Poznaj płytki, zanim położysz je w łazience

 

I nie chodzi nam tutaj jedynie o kwestie wizualne. Są one bardzo istotne, chociażby z punktu widzenia wielkości łazienki. Przykładowo, jeśli dysponujecie niewielkim metrażem, to lepszym rozwiązaniem będą duże płytki. Te o małym rozmiarze – właśnie wizualnie – przytłoczą łazienkę.

 

Poznanie płytek to jednak przede wszystkim wiedza na temat poszczególnych, opisujących je parametrów. A także dostępnych rodzajów. Po pierwsze pozwoli to uniknąć sytuacji w której narazicie się na dodatkowe wydatki, gdy okaże się się, że wybraliście płytki na przykład o nieodpowiedniej klasie ścieralności. W najgorszej sytuacji trzeba będzie zdzierać dopiero co położone i kłaść nowe. Zanim więc wybierzecie się na zakupy, koniecznie zajrzyjcie do tekstu „Przegląd płytek – najważniejsze parametry.

 

3. Aranżacja łazienki – strefy

 

Te ostatnie ważne są oczywiście w każdym pomieszczeniu mieszkania. Ale to w łazience (i w kuchni, ale o tym innym razem) nabiera to ogromnego znaczenia. W obu tych miejscach niezwykle ważne jest bezpieczeństwo. W jego zapewnieniu między innymi oczywiście pomoże wyznaczenie stref.

 

Miejsca w którym znajdzie się pralka, a także część do kąpieli. W łazience nie powinno również zabraknąć strefy do codziennej higieny. Mamy tutaj na myśli umywalkę. Nawet w przypadku niewielkiego metrażu warto o wspomnianych strefach pamiętać. I ich odpowiednim umiejscowieniu. Ma to wpływ na komfort i oczywiście bezpieczeństwo stosowania.

 

4. Praktyczna aranżacja łazienki

 

Już częściowo ta wskazówka została opisana w kontekście stref. Ale praktyczna aranżacja łazienki to nie tylko takie rozmieszczenie poszczególnych urządzeń i mebli, by łatwo było z nich korzystać. To miejsce w naszym mieszkaniu w którym bardo istotny jest porządek. Dlatego praktyczna aranżacja łazienki powinna ten aspekt uwzględnić. Utrzymanie tego pomieszczenia w czystości pomoże wybór odpowiednich płytek ceramicznych. Oczywiście nie jest to wymóg. Ale płytki ceramiczne o gładkiej powierzchni łatwiej utrzymać w czystości.

 

I taka faktura powinna być też na sprzętach, które się w łazience znajdują. Mamy na myśli między innymi sedes, umywalkę i wannę. To na ich powierzchniach zwykle najszybciej pojawiają się zabrudzenia i kamień. Często polecanym rozwiązaniem w kontekście utrzymania porządku w łazience jest podwieszana ceramika (na przykład sedes).

 

5. Niewielkie meble

 

W tym pomieszczeniu musimy iść na kompromis. Mało kto dysponuje łazienką o tak dużej powierzchni, aby móc sobie pozwolić na spore meble. Z drugiej strony warto się zastanowić nad ilością kosmetyków, ale także środków czyszczących jakich potrzebujemy. Mała przestrzeń i niewielkie meble w łazience wymuszają kompromisy w tej kwestii.

 

Dobrym rozwiązaniem są szafki wiszące. Po pierwsze pozwolą oszczędzić nieco przestrzeni na podłodze. Po drugie to bezpieczne rozwiązanie, jeśli macie na pokładzie dzieci. A łazienka to pomieszczenie w którym łatwo o wypadek. Zamykane szafki pozwolą odgrodzić ciekawskie dzieci od niebezpiecznych środków czyszczących.

 

6. Postawcie na prysznic

 

I nie piszemy tego dlatego, że jesteśmy z frakcji „prysznicowej”:). Pod kątem praktyczności to rozwiązanie wygrywa z wanną. A już na pewno w małych łazienkach. Oszczędza przestrzeń, a dodatkowo również wodę. Co przełoży się na niższe rachunki.

 

Odrębną kwestią pozostaje wybór rodzaju prysznica, kabiny itd. W tym wypadku warto się zapoznać z możliwościami i ofertą. Ta ostatnia jest naprawdę bogata. Od kabin prysznicowych, które nie nadwyręża zbytnio naszego budżetu, po swoistego rodzaju „limuzyny”. Z masą dodatków a także nowoczesnych rozwiązań. Wszystko tak naprawdę zależy od Waszych potrzeb. I oczywiście możliwości finansowych.

 

7. Dokładnie zaplanuj remont łazienki

 

Na koniec wskazówka od której tak naprawdę powinniśmy zacząć. No chyba, że planujecie jedynie „kosmetyczne” odświeżenie tego pomieszczenia. Remont łazienki – jak zostało wspomniane we wstępie – najlepiej przeprowadzić w okresie letnim. Ale plan najlepiej byłoby stworzyć wcześniej. Chociażby dlatego, że nie obędzie się również bez kosztorysu. A świadomość tego ile – najczęściej w zaokrągleniu – przyjdzie nam widać, da szansę na przygotowanie się. Odłożenie pewnej gotówki.

 

Plan remontu łazienki powinien zawierać kolejność prac, jakie przyjdzie Wam wykonać. To jak dużo ich będzie zależy od zmian. Wymiana glazury, inne podejście do oświetlenia, to zdecydowanie więcej pracy niż tylko pomalowanie płytek. Wspominamy o tym nie bez przyczyny. Na etapie tworzenia planu remontu warto byłoby się zastanowić, czy dacie rade sami. Czy może jednak lepszym rozwiązaniem nie będzie zatrudnienie fachowców.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Remont i aranżacja łazienki. 7 wskazówek
Ocena 4.84/5 na podstawie 179 Opinii.