Aranżacja kuchni – najczęściej popełniane błędy
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 18 listopada 2021

Aranżacja kuchni – najczęściej popełniane błędy

Aranżacja kuchni – najczęściej popełniane błędy

To jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Aranżacja kuchni wymaga nie tyle znajomości najnowszych trendów, ale przede wszystkim ogólnej wiedzy. Między innymi najczęściej popełnianych błędów. Po to, aby „nie wprowadzać” ich do swojego mieszkania.

 

Aranżacja kuchni – od czego zacząć?

 

Zanim zajmiemy się najczęściej popełnianymi błędami parę słów o samym procesie wystroju wnętrz. Nowe mieszkanie z rynku pierwotnego nie będzie wymagało remontu. Ten – w przypadku kuchni jest bardzo istotnym i czasochłonnym krokiem w przygotowaniu aranżacji wnętrz. W żadnym wypadku nie można go przeprowadzić po tak zwanych kosztach. Bardzo szybko się to zemści. Oszczędzanie na jakości materiałów wykończeniowych to spore ryzyko przeprowadzenia w niedługim czasie kolejnych prac remontowych. A więc dodatkowe wydatki .

 

Samą aranżację kuchni należy zacząć od przygotowania projektu. Możecie to zrobić sami, a jeśli nie czujecie się na siłach, zlecić specjaliście. To ostatnie rozwiązanie wcale nie jest złym pomysłem, mimo tego, że będzie trzeba wydać dodatkowe pieniądze. W kuchni jak w żadnym innym pomieszczeniu liczy się precyzja i znajomość podstawowych zasad przy aranżacji wnętrz. Brak przemyślanego projektu wystroju tego pomieszczenia to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Do tego taki, który może się okazać nie tylko kosztowny, jeśli chodzi o pieniądze. Przede wszystkim nieprzemyślana aranżacja kuchni to zagrożenie dla zdrowia członków rodziny. Tego oczywiście należy bezwzględnie unikać.

 

Brak ergonomii w aranżacji kuchni – podstawowy błąd

 

Zaraz obok wspomnianego wyżej niestworzenia projektu. Przede wszystkim w aranżacji kuchni obowiązuje tzw. zasada trójkąta roboczego. Wydzielenie stref w tym pomieszczeniu jest tak naprawdę pierwszym krokiem przy tworzeniu jego wystroju. Jest ich pięć. Strefy powinny być „ustawione” w odpowiedniej kolejności. Niezachowanie jej jest związane z brakiem ergonomii w kuchni. A co za tym idzie dużym problemem w codziennym korzystaniu z tego pomieszczenia. Coś co na początku nie będzie stanowiło dużego problemu po – powiedzmy – pół roku może nabrać kolosalnego znaczenia.

 

Strefy w kuchni:

 

  • zapasów,

  • przechowywania,

  • zmywania,

  • przygotowywania,

  • gotowania.

     

Niedopasowane umeblowanie

 

To kolejny błąd przy aranżacji kuchni, który może znacząco utrudnić korzystanie z tego pomieszczenia. Cierpi też na tym jedna z najważniejszych zasad wystroju wnętrz. Mamy na myśli funkcjonalność aranżacji mieszkanie. Pod pojęciem niedopasowane umeblowanie rozumiemy między innymi nieodpowiednią głębokość blatu roboczego. Ale także zbyt wysokie szafki. Generalnie zasada jest dość prosta. Wymienione elementy umeblowana – ale dotyczy to wszystkich części – powinny być dobrane w taki sposób, aby korzystanie z kuchni i praca w niej nie nastręczało żadnych problemów. Na przykład szafki wiszące powinny znajdować się na takiej wysokości, aby wyciąganie z nich zastawy lub innych rzeczy nie wymagało zdolności ekwilibrystycznych.

 

Problemy z odpowiednim oświetleniem

 

Oczywiście ten aspekt aranżacji ważny jest w każdym pomieszczeniu. To jednak w kuchni ma on największe znaczenie. Nie tylko w przypadku, gdy pomieszczenie to jest ślepe. A więc dostęp do naturalnego oświetlenia jest ograniczony. Oświetlenie w kuchni to przede wszystkim dwa aspekty. Po pierwsze górne źródło światła. Najczęściej znajduje się ono pośrodku pomieszczenia. Zwłaszcza w starszym budownictwie. Warto bowiem zauważyć, że obecny trend stawia na otwartą na pokój dzienny (salon) kuchnię. Co nie tylko daje większe możliwości aranżacyjne, ale wzbogaca również rozwiązania dotyczące oświetlenia.

 

Wróćmy do błędów, które są z nim związane. Pierwszym i najważniejszym problemem jest nieodpowiednie oświetlenie przestrzeni roboczej. Błędem jest stawianie jedynie na górne światło. Warto postawić na oświetlenie o charakterze funkcjonalnych. Chociażby zaraz nad blatem roboczym. Obecnie często stosuje się listwy LED montowane pod wiszącymi nad przestrzenią roboczą szafkami.

 

Dopasowanie aranżacji kuchni do trendów

 

To błąd, który bardzo szybko może się zemścić. Złota zasada w przypadku tego pomieszczenia brzmi: aranżacja kuchni ma być dostosowana do Waszych potrzeb. Jeśli będziecie chcieli na siłę wprowadzić jakiś koncept z katalogu, czy zauważony u kogoś innego, to straci na tym funkcjonalność. A za tym z kolei idzie problemem z bezpieczeństwem w kuchni. To właśnie to miejsce w naszych mieszkaniach jest świadkiem największej liczby wypadków. I nie mówimy tylko o sytuacji w której „na pokładzie” są małe dzieci.

 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać pewne rozwiązania charakterystyczne dla danego stylu aranżacji, ale trzeba to wcześniej dobrze przemyśleć i zaplanować. Nie powinno się również na siłę próbować „wrzucić” wszystkich elementów danego sposobu aranżacji do kuchni. Być może wystrój będzie cieszył oko, ale straci na tym funkcjonalność pomieszczenia.

 

A na koniec jeszcze jedna kwestia. Postarajcie się ograniczyć dodatki w kuchni. Lepiej taką przestrzeń przeznaczyć na strefę przechowywania. Częstym błędem w aranżacji kuchni jest brak miejsca na zapasy, ale też sprzęt AGD itp.

 

 

 

 

 

 

Artykuły

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?
poniedziałek, 6 grudnia 2021

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?

Co trzeba wiedzieć zanim zdecydujecie się na zakup "przechodzonego" mieszkania? Wszystkie ważne informacje znajdziecie w naszym poradniku.
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?
piątek, 3 grudnia 2021

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Zalety i przydatne wskazówki.
Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość
wtorek, 30 listopada 2021

Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość

Z naszego poradnika dowiesz się między innymi tego na jaki rodzaj inwestycji powinnieś się zdecydować na początku swojej drogi, a (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Aranżacja kuchni – najczęściej popełniane błędy
Ocena 4.94/5 na podstawie 130 Opinii.