demo
Udostępnij:
07 grudnia 2018

4 sposoby na urządzenie małej kuchni

Dzięki nim zdecydowanie sprawniej będziemy się mogli po niej poruszać. Dadzą nam też one możliwość lepszego codziennego funkcjonowania i korzystania z niej. Dzięki tym sposobom na urządzenie małej kuchni „zdobędziemy” więcej miejsca.

Przemyślany projekt

Od tego powinniśmy zacząć. Dzięki takiemu projektowi unikniemy przykrych wpadek, które bardzo mocno ograniczą – i tak już niewielką - przestrzeń. I sprawią, że mała kuchnia będzie niefunkcjonalna. A tego chcemy uniknąć. Bierzemy pod uwagę kubaturę tego pomieszczenia. Czy jest wąskie, czy może bardziej na planie kwadratu?

Tworząc projekt urządzenia małej kuchni musimy pamiętać o kilku dość istotnych zasadach. Po pierwsze w przypadku małej przestrzeni powinniśmy „spojrzeć” w górę. Możemy kupić meble, które zajmą przestrzeń praktycznie do sufitu. Dzięki temu uzyskamy miejsce na wszystkie nasze rzeczy potrzebne w kuchni. To jednak może odbić się na postrzeganiu wielkości tego pomieszczenia. Źle dobrane mogą „przytłoczyć” małą kuchnię.

Często polecanym sposobem na jej urządzenie jest postawienie na dolną zabudowę. Pewnym rozwiązaniem są szafki górne, zamontowane w taki sposób, aby przestrzeń pod nimi można było też dodatkowo wykorzystać. Na przykład montując półkę na najczęściej używane przyprawy, czy suszarkę do naczyń.

Meble dostosowane do naszych potrzeb

To też w dużym stopniu usprawni funkcjonowanie w małej kuchni. Meble musimy też dostosować do wymogów niewielkiej przestrzeni. Zaczniemy jednak od tego pierwszego aspektu. Na początek lodówka. Jeśli mieszkamy sami nie ma sensu kupować tego sprzętu AGD o ogromnym litrażu. Jeśli dodatkowo często zdarza się nam jeść „na mieście”, to taka ogromna lodówka będzie stała pusta i zajmowała jedynie miejsce, którego przecież w małej kuchni nam brakuje. Przy zakupie tego sprzętu trzeba wziąć pod uwagę wiele innych aspektów. Więcej o nich przeczytacie w tekście „Kupujemy lodówkę – praktyczne porady”.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nabywania kuchenki, ale też innych sprzętów AGD. Ciekawym pomysłem na urządzanie małej kuchni jest wybór mebli kompaktowych. Łączące w sobie kilka funkcji. W małej kuchni – szczególnie gdy jesteśmy singlem często przebywającym poza mieszkaniem – sprawdzą się płyty grzewcze. Nie wymagają one dużo miejsca.

Jeśli chcemy w tym pomieszczeniu umieścić stół, to najlepiej wybrać model składany. Może on spełniać dodatkową funkcję – będziemy na nim przygotowywali posiłki. Wracając na koniec jeszcze do szafek, to w przypadku niewielkich przestrzeni, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób w jaki się otwierają. Zamiast klasycznych drzwiczek, lepiej sprawdzą przesuwane. Możemy też w niektórych przypadkach w ogóle z nich zrezygnować.

Mała kuchnia – jasne kolory

Dzięki prostym trickom możemy optycznie powiększyć dostępną przestrzeń. Urządzanie małej kuchni zaczniemy od małego remontu i zmiany koloru ścian. Jak już zostało wspomniane stawiamy na jasne. Im więcej bieli w małej kuchni, tym lepiej dla postrzegania dostępnej przestrzeni. Co ważne dotyczy to nie tylko ścian i sufitu. Jasne kolory powinny być w jak największej ilości również na meblach.

Kolejna sprawa to płytki. Powinny być one oczywiście w jasnych kolorach. Ale również przez inne aspekty możemy optycznie powiększyć powierzchnię, lub jej „zaszkodzić. Jednym z takich elementów są wymiary płytek. Przy niewielkiej kuchni sprawdzą się takie, które są większe. Aczkolwiek w tym wypadku bardzo ważne będzie odpowiednie ich ułożenie w tym pomieszczeniu.

Niezależnie od tego czy urządzamy małą czy dużą kuchnię musimy zwrócić uwagę na trwałość płytek, a także to by było je łatwo utrzymać w czystości. W tej pierwszej kwestii istotną informacją jest dla nas klasa ścieralności. To parametr PEI. W kuchni powinien on wynosić co najmniej 3.

Płytki w tym pomieszczeniu muszą być też antypoślizgowe. I to też jest opisane odpowiednim parametrem. Najczęściej do kuchni poleca się płytki o parametrze co najmniej R8. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo domowników.

Oświetlenie małej kuchni

Kolejny prosty trick na optyczne powiększenie tego pomieszczenia. Przede wszystkim powinniśmy, jeśli oczywiście mamy taką możliwość, wpuścić do niego jak najwięcej naturalnego światła. Często poleca się przy urządzaniu małej kuchni styl skandynawski. I jedną z jego cech jest duża ilość światła.

Skupmy się na sztucznym oświetleniu. W kuchni dominuje jedno główne źródło światła. Umieszczone pośrodku tego pomieszczenia. I najczęściej jest to wiszący żyrandol o dużych rozmiarach. W małej kuchni – co oczywiste – takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Pewnym sposobem są lampy z regulowaną wysokością. Bo też warto mieć świadomość, że duże żyrandole mogą powodować problem z odpowiednim naświetleniem całej przestrzeni kuchni.

Kolejnym polecanym rozwiązaniem jest oświetlenie punktowe w postaci halogenów. Można je zamontować praktycznie w każdym punkcie kuchni. I jest to ich ogromna zaleta. Halogeny sprawdzają się idealnie w ciasnych kuchniach. Często też poleca się je jako główne źródło światła w tym pomieszczeniu. Pamiętajmy o tym, że oświetlenie w kuchni musi być przede wszystkim funkcjonalne.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN