Nowy program Pierwsze Mieszkanie. Jak uzyskać bezpieczny kredyt 2 %
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 6 kwietnia 2023

Nowy program Pierwsze Mieszkanie. Jak uzyskać bezpieczny kredyt 2 % w 2023 roku?

Nowy program Pierwsze Mieszkanie. Jak uzyskać bezpieczny kredyt 2 % w 2023 roku?

Jeżeli planujesz zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego, sprawdź założenia rządowego programu "Pierwsze Mieszkanie" ustanowionego na podstawie projektu ustawy przyjętego 14 marca 2023 roku. Z naszego artykułu dowiesz się na czym polega program, kto może z niego skorzystać i jakie warunki należy spełnić.

 

Co oferuje nowy program „Pierwsze Mieszkanie”?

Program "Pierwsze Mieszkanie" oferuje dwie możliwości dofinansowania zakupu pierwszej nieruchomości - bezpieczny kredyt 2% w postaci systemu dopłat do kredytu hipotecznego lub stworzenie Konta Mieszkaniowego, na którym można odkładać oszczędności na zakup w kolejnych latach. Program rusza już 1 lipca tego roku i od tego momentu możliwe będzie zarówno skorzystanie z bezpiecznego kredytu 2 proc, jak i rozpoczęcie oszczędzania z pomocą Konta Mieszkaniowego.

Wśród korzyści wynikających z udziału w programie wymienia się szybszą realizację marzeń o własnym mieszkaniu lub domu, oszczędności powiększone o premię mieszkaniową, poprawa zdolności kredytowej oraz minimalizację ryzyka, że rata kredytu wzrośnie po upłynięciu okresu, w którym będą dokonywane rządowe dopłaty.

 

Bezpieczny Kredyt 2% - zasady działania

W przypadku uzyskania bezpiecznego kredytu dwa procent, dopłata jaką kredytobiorca otrzyma od państwa do rat kredytu mieszkaniowego będzie stanowić różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o pomniejszone o marżę średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach udzielających kredytu, a oprocentowaniem kredytu - zgodnie ze stopą 2%.

Uzyskany kredyt może być wykorzystany na mieszkanie, bądź dom jednorodzinny, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Kwota, na którą można otrzymać kredyt to maksymalnie 500 tys. zł. Jeżeli gospodarstwo domowe jest prowadzone przez małżonków lub wchodzi w jego skład minimum jedno dziecko, wówczas kwota kredytu może wynieść do 600 tys. zł. Z dopłaty do rat można korzystać przez 10 lat. Z bezpiecznego kredytu można skorzystać do 2027 roku z możliwością przedłużenia.

Standard i lokalizacja mieszkania nie wpływa na możliwość udziału w programie, bowiem limit ceny za 1m2 nie będzie obowiązywał przy kupnie.

Dzięki udziałowi w programie ryzyko wzrostu raty po okresie otrzymywania dopłat jest zminimalizowane, co bezpośrednio wpływa na poprawę zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Co istotne, marża banku nie może przewyższać marży w innych kredytach hipotecznych, oferowanych przez bank.

 

Kto może skorzystać z programu "Pierwsze Mieszkanie"?

Z bezpiecznego kredytu 2% oraz Konta Mieszkaniowego będą mogły skorzystać osoby, które:

  • nie ukończyły 45 roku życia, 
  • nie posiadają i nie posiadają mieszkania, bądź domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

W sytuacji, w której z kredytu chce skorzystać małżeństwo lub rodzice co najmniej jednego (wspólnego) dziecka, wystarczy, by wspomniane wyżej kryteria spełniała przynajmniej jedno z nich.

W przypadku Konta Mieszkaniowego, mamy do czynienia z dodatkową możliwością, bowiem skorzystać z niego będą mogły osoby, które posiadanym, niewielkich rozmiarów mieszkaniu mieszkają z co najmniej dwójką dzieci (własnych, bądź przysposobionych). Tu jednak występują ograniczenia metrażowe w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym:

  • do 50 m2 dla rodzin z dwojgiem dzieci,
  • do 75 m2 dla rodzin z trojgiem dzieci,
  • do 90 m2 dla rodzin z czworgiem dzieci,
  • bez limitu metrażu w przypadku rodzin z pięciorgiem lub większą liczbą dzieci.

 

Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z bezpiecznego kredytu 2%?

Na ten moment Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, żeby móc skorzystać z bezpiecznego kredytu 2%, kredytobiorca będzie musiał spełnić poniższe warunki:

1) posiadanie zdolności kredytowej wystarczającej do uzyskania potrzebnej kwoty kredytu,

2) na dzień przed udzieleniem kredytu mieszkaniowego nie może posiadać prawa własności ani prawa spółdzielczego dotyczącego mieszkania bądź domu jednorodzinnego,

3) w dniu, w którym udzielony zostanie kredyt, osoba będąca beneficjentem nie może mieć ukończonego 45 roku życia.

 

Jak działa Konto Mieszkaniowe i jakie są warunki korzystania z tego instrumentu?

Jeżeli chcemy skorzystać z możliwości jaką jest posiadanie Konta Mieszkaniowego, musimy dokonywać wpłat na kwotę minimum 500 zł a maksimum 2 tys. zł miesięcznie - wpłaty w każdym miesiącu mogą być różnej wysokości. Co roku bez konsekwencji mamy możliwość skorzystania z jednego miesiąca wakacji od oszczędzania, co oznacza, że rocznie musimy dokonać minimum 11 wpłat.

Dokonanie wspomnianych wpłat jest gwarancją otrzymania dodatkowej premii oszczędnościowej od państwa. Jeżeli nie spełnimy wspomnianych warunków w danym roku, nie oznacza to, że nie będziemy mieli możliwości uzyskania premii w następnych latach.

Konto Mieszkaniowe może założyć osobie od 13 do 45 roku życia. Jeżeli zakończymy oszczędzanie z użyciem Konta Mieszkaniowego, na wydanie zgromadzonych środków będziemy mieli 5 lat. Jeżeli okres oszczędzania zostanie zakończony przed ukończeniem 18 roku życia, termin 5 lat liczony jest od momentu 18-tych urodzin.

Na chwilę obecną, Ministerstwo zakłada, że okres gromadzenia oszczędności na Koncie Mieszkaniowym będzie wynosił minimum 3 lata i maksimum 10 lat. Wypłata zgromadzonych środków przed upływem 3 lat może wiązać się z brakiem prawa do wsparcia finansowego udzielonego w ramach programu.

 

Jak skorzystać z programu "Pierwsze Mieszkanie"?

Przepisy, umożliwiające ubieganie się o bezpieczny kredyt 2% i otworzenie Konta Mieszkaniowego, wejdą w życie z dniem 1 lipca 2023 r., (zgodnie z obecnie podawanymi informacjami).

By móc skorzystać z programu, trzeba będzie wybrać się do banku, który przystąpi do programu poprzez zawarcie odpowiedniej umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzi wspomniane instrumenty do swojej oferty. Rząd zakłada, że do programu przystąpi większość banków komercyjnych.

 

Skorzystaj z programu "Pierwsze Mieszkanie" wybierając mieszkanie od DevelopResu

Już teraz możesz sprawdzić naszą ofertę mieszkań, które spełniają założenia programu i wybrać swoje przyszłe pierwsze mieszkanie.

Możesz również odwiedzić nasze biuro, by dowiedzieć się więcej na temat możliwości skorzystania z programu przy zakupie mieszkań z naszej oferty oraz zapisać się na listę osób, które będą otrzymywać  od nas informacje dotyczące programu "Pierwsze Mieszkanie".

Aby zapisać się na listę prosimy o skorzystania z formularza kontaktowego na stronie, wysyłając wiadomość: "Program "Pierwsze mieszkanie"."

Nie obawiaj się kwestii formalnych, wraz z naszymi doradcami finansowymi, pomożemy Ci nie tylko dostosować odpowiednią formę programu względem Twoich potrzeb i możliwości, ale również wesprzemy w procedurze przystąpienia do programu.

 

Jakie mieszkania w naszej ofercie spełniają kryteria programu?

Developres

i wybieraj spośród różnorodnych metraży oraz układów mieszkań.

____

Porozmawiajmy na temat Twojego nowego pierwszego mieszkania.

Zachęcamy do kontaktu z Biurem Sprzedaży.

 

Developres

17 250 26 37

Developres

mieszkania@developres.pl

____

Źródło informacji. Więcej na temat programu znaleźć można na stronie: https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie 

 

Artykuły

Trwa budowa I etapu osiedla szeregówek w Głogowie MŁP.
czwartek, 13 czerwca 2024

Trwa budowa I etapu osiedla szeregówek w Głogowie MŁP.

Szeregówki Leśna Wola to idealne rozwiązanie dla osób ceniących kameralne osiedla otoczone naturą.
Sesja Medalowa PGE Rysice Rzeszów
poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Sesja Medalowa PGE Rysice Rzeszów

W minionym tygodniu w siedzibie firmy odbyła się Sesja Medalowa naszej drużyny PGE Rysice Rzeszów, Wicemistrzyń Polski 2023/2024.
[Szeregówki Nowowiejska] Witamy pierwszych mieszkańców!
czwartek, 28 marca 2024

[Szeregówki Nowowiejska] Witamy pierwszych mieszkańców!

Przyszedł czas na pierwsze gratulacje oraz radość w inwestycji Szeregówki Nowowiejska w Rzeszowie. Wszystko to za sprawą odebrania kluczy do nowego (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Nowy program Pierwsze Mieszkanie. Jak uzyskać bezpieczny kredyt 2 % w 2023 roku?
Ocena 4.75/5 na podstawie 73 Opinii.