Zakup mieszkania – wszystko co powinniście wiedzieć
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 28 lutego 2022

Zakup mieszkania – wszystko co powinniście wiedzieć

Zakup mieszkania – wszystko co powinniście wiedzieć

O tym, że to poważne przedsięwzięcie, nikogo nie trzeba przekonywać. Aby przejść przez zakup mieszkanie „suchą nogą”, warto zapoznać się z poniższym poradnikiem. Znajdziecie w nim wiele przydatnych wskazówek związanych z całym procesem.

 

Zakup mieszkania – określenie potrzeb i wymagań

 

Zaczniemy od czegoś co jest pierwszym krokiem w całym procesie. Na równi z określeniem możliwości finansowych. O nich będzie w dalszej kolejności. Trzeba tutaj wspomnieć, że te ostatnie mogą i zwykle mają wpływ na korektę dotyczącą potrzeb i Waszych wymaganiach. To bardzo ważne w przypadku, gdy kupujecie swoje pierwsze mieszkanie. Jednym z częściej popełnianych błędów w takiej sytuacji jest niewystarczające określenie wymagań co do samej nieruchomości i lokalizacji. Jak również najbliższej okolicy.

 

Zaczniemy od mieszkania. Jakiego metrażu potrzebujecie? Często w przypadku pierwszego mieszkania nie myśli się perspektywicznie. Dotyczy to singli, którzy na przykład, przeprowadzili się do większego miasta w związku z pracą. W zupełności wystarczy im kawalerka. Najlepiej położona blisko centrum. W pewnym sensie zakup mieszkania w tym wypadku jest „tylko na jakiś czas”. Może się jednak okazać, że kiedy zechcą założyć rodzinę nie będą mogli kupić lokalu o większym metrażu. Warto więc zastanowić się czy od razu nie zainwestować w więcej metrów kwadratowych.

 

Kolejna sprawa to określenie piętra na którym chcielibyście zamieszkać. Układ takiego lokalu i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Wszystko to – nawet najmniejsze z pozoru rzeczy – będą miały wpływ na codzienne życie. W czasie określania Waszych potrzeb i wymagań będziemy musieli sobie również odpowiedzieć na pytanie: rynek pierwotny czy wtórny? W dalszej poradnika zajmiemy się tą kwestią.

 

Przejdźmy teraz do określenia lokalizacji. To zarówno skala makro jak i to co znajdzie się w najbliższej okolicy. I tutaj – podobnie jak w przypadku metrażu – miejcie na uwadze to, że w ciągu kilku najbliższych lat Wasze wymagania mogą się zmienić. Chociażby w związku z powiększeniem rodziny. Dlatego warto bardzo dokładnie przyglądać się najbliższej okolicy. Też temu w jakim stopniu jest ona już zabudowana.

 

Zakup mieszkania – zdolność kredytowa

 

Jeśli wystarczy Wam własnych środków finansowych możecie tę część pominąć. Zwykle jednak zakup mieszkania wiąże się z wzięciem kredytu. Zanim udacie się do banku powinniście się do tego odpowiednio przygotować. Jednym z najważniejszych aspektów będzie sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. Można to zrobić przy pomocy wielu dostępnych w internecie kalkulatorów.

 

Co składa się na taką zdolność kredytową? Bank do którego zgłosicie się po pożyczkę przeanalizuje pewne informacje na Wasz temat. Zdolność kredytowa to dwa aspekty. Pierwszy z nich to analiza jakościowa. Drugi określa się mianem ilościowej. Analiza jakościowa to dane istotne z punktu widzenia spłacania kredytu. Bank sprawdza między innymi stan cywilny, wiek, liczba osób na utrzymaniu, staż pracy i wykonywany zawód.

 

Analiza ilościowa to z kolei uzyskiwane dochody i miesięcznie koszty utrzymania. Takie jak czynsz i rachunki. Bardzo ważnym aspektem jest Wasze obecne zadłużenie. Jak również to w jaki sposób spłacaliście wcześniejsze pożyczki. To historia kredytowa. Bank będzie dysponował raportem z BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Warto przed wizytą w takiej instytucji uporządkować wszelkie sprawy związane z finansami.

 

Jaki jest wybór lokalizacji mieszkania?

 

Zacznijmy od tego, że wiele w tym aspekcie zależy od tego jakie miasto wybieracie. Często piszemy o „specyfice” danej miejscowości. Są miasta w których dostęp do lokalizacji jest ściśle określony. Tak to nazwijmy. Na przykład miasto ma zwarte i „rozbudowane” centrum. Ewentualnie bardzo dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi częściami. To między innymi oznacza, że nawet osiedla położone nie bezpośrednio w centrum mają cechy tej właśnie lokalizacji.

 

Przejdźmy teraz do tego jaki macie wybór. Wyróżnia się trzy podstawowe lokalizacje. Po pierwsze wspomniane już centrum. Bardzo chętnie wybierają je osoby młode rozpoczynające życie zawodowe. Tutaj istotna informacja dla inwestorów w mieszkania pod wynajem. Centrum to także lokalizacja gdzie bardzo chętnie zamieszkają studenci. To największa grupa potencjalnych najemców.

 

Drugą lokalizacją są przedmieścia. Te z kolei najchętniej są wybierane przez rodziny z małymi dziećmi. Często też seniorzy przeprowadzają się na przedmieścia. Ceniąc je przede wszystkim za bezpieczeństwo, spokój i bliski dostęp do terenów rekreacyjnych. Jeśli chcecie zamieszkać w takiej okolicy powinniście dokładnie sprawdzić jak wygląda zaplecze handlowo – usługowe. Czy jest na tyle rozbudowane, że spełni wszystkie Wasze wymagania.

 

Trzecią lokalizacją – w pewnym sensie umowną – są osiedle położone między centrum a przedmieściami. Wybór jest ogromny. Uzależniony oczywiście – jak wspominaliśmy wcześniej – od specyfiki miasta. Dlatego watro je dobrze poznać. Gdzie leżą najchętniej wybierane osiedla? Jak wygląda komunikacja w mieście. Również pod kątem poszczególnym lokalizacji.

 

Rynek pierwotny czy rynek wtórny?

 

Przechodzimy do wspomnianego wyżej pytania. Oba te rozwiązania mają swoje zalety. Rynek wtórny często wybierany jest ze względu na niższą cenę za zakup mieszkania. Warto mieć jednak świadomość, że nierzadko za okazyjnym kosztem nabycia kryje się problem. To może być potrzeba generalnego remontu lokalu. Możliwe, że stan budynku pozostawia wiele do życzenia. Warto się nim zainteresować w czasie wizyty w mieszkaniu. Jeśli mówimy o zaletach rynku wtórnego to na pewno trzeba wspomnieć o szerokim dostępie do różnych lokalizacji. Ze szczególnym uwzględnieniem okolic centrum danego miasta.

 

Rynek pierwotny z kolei to przede wszystkim wysoki standard i jakość wykonania. Dotyczy to zarówno samego mieszkania, ale też budynku i jego okolicy. To nowoczesne rozwiązania – również dotyczące zaplanowania i zaprojektowania tego jak wygląda osiedle. To między innymi dostęp do terenów rekreacyjnych. Rozwiązania mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców. W ostatnich latach znacząco zwiększyła się liczba lokalizacji w których powstają nowoczesne osiedla.

 

Rynek pierwotny kojarzony był przede wszystkim z przedmieściami. To właśnie w tej lokalizacji bez trudu można było kupić nowe mieszkanie bez wcześniejszego właściciela. Dalej nie ma żadnego problemu ze znalezieniem lokalu z rynku pierwotnego w tej lokalizacji. Wciąż powstają nowe osiedla.

 

Ale rynek pierwotny to nie tylko przedmieścia. W ostatnich latach widać tendencję związaną z pojawianiem się nowoczesnych osiedli w innych częściach miasta. Również w okolicach jego centrum. Oczywiście – znowu się powtórzymy – wiele zależy do specyfiki miasta. Przykładowo w Rzeszowie można znaleźć mieszkania z rynku pierwotnego położone blisko serca stolicy Podkarpacia (osiedle Skyres położone u zbiegu ulic Warszawskiej i Lubelskiej). W ten sposób móc korzystać z zalet nowoczesnego osiedla.

 

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

 

To w zasadzie pytanie, któremu można by poświęcić odrębny poradnik. Natomiast skupimy się na najważniejszych aspektach związanych z bezpiecznym zakupem mieszkania. Niezależnie od tego, czy decydujecie się rynek pierwotny, czy wtórny powinniście się do tego przygotować. Owszem w przypadku nowoczesnych osiedli kwestia zabezpieczenia nabywcy jest obwarowana szeregiem regulacji (między innymi tak zwaną ustawą deweloperską). Nie zwalnia to jednak w żadnym wypadku przed sprawdzeniem firmy, która buduje dane osiedle.

 

Skupmy się na chwilę na rynku wtórnym. Sytuacją w której kupujecie mieszkanie od jego właściciela lub osób upoważnionych. W tym ostatnim wypadku warto faktycznie, czy posiadają one takie „prawa”. W kręgu Waszego zainteresowania powinny się znaleźć nieruchomości z rynku wtórnego posiadające księgę wieczystą. Ta ostatni jest zestawem bardzo ważnych informacji. Dotyczą one między innymi tego, kto jest faktycznym właścicielem mieszkania. W księdze wieczystej znajdziecie także informacje o ewentualnych prawach osób trzecich do danej nieruchomości i to czy ona obciążona hipoteką. Warto również w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego poznać dokładnie ścieżkę związaną z formalności. Mamy tutaj na myśli chociażby umowę między sprzedającym a nabywcą. Jak również obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

 

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest prostszy i bardziej przejrzysty. Ale to nie zwalnia Was z obowiązku przygotowania się do niego. Niezależnie od tego jak bardzo nieposzlakowaną opinią cieszy się dany deweloper i tak powinniście sami go sprawdzić. Jak wyglądały jego dotychczasowe realizacje? Czy przebiegały one bez zakłóceń? A jeśli takowe były, to czy wynikały z winy dewelopera. To tylko kilka pytań na które musicie poznać odpowiedź. Koniecznie też sprawdźcie kwestię finansowe takiej firmy

 

Deweloper od którego – być może – kupicie mieszkanie jest zobowiązany do przedstawienia Wam szeregu informacji. Tak , aby dały pełen obraz tego co powstanie w danej lokalizacji. Faktem jest, że często podpisując umowę z deweloperem, kupujecie wizję i projekt. Między innymi z tego powodu ustawodawca w Polsce od lat pracował nad wypracowaniem systemu, który zabezpiecza pieniądze nabywcy mieszkania z rynku pierwotnego.

 

Obecnie sytuacja wygląda następująco. Wasze pieniądze trafiają na rachunek w banku. Ten ostatni wypłaci je deweloperowi dopiero w momencie, gdy uzna, że budowa bloku (mieszkań) jest już na końcowym etapie. Przy okazji – polecamy zapoznać się z obowiązującą ustawą deweloperską. Jej obecny kształt powstał w ubiegłym – 2021 – roku. To efekt prac jakie ustawodawca przeprowadził nad jak największym zabezpieczeniem praw nabywcy.

 

Jeśli szukacie w Rzeszowie mieszkania z rynku pierwotnego, zapraszamy do kontaktu z Nami. Możecie odwiedzić nasze biuro położone przy ulicy Warszawskiej 18. Jest otwarte od poniedziałku do piątku (w godzinach 9-17). Polecamy też zapoznać się z lokalizacjami naszych osiedli. I z mieszkaniami jakie mamy w swojej ofercie.

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Zakup mieszkania – wszystko co powinniście wiedzieć
Ocena 4.73/5 na podstawie 161 Opinii.