Bezpieczne mieszkanie dla seniora - o czym pamiętać - Developres
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 22 listopada 2018

Zabezpieczenie mieszkania seniora

Zabezpieczenie mieszkania seniora

Warto to dobrze przemyśleć, a następnie wprowadzić pewne rozwiązania. Dzięki nim stworzymy bezpieczne i komfortowe mieszkania dla seniora. A my będziemy dużo spokojniejsi o naszych rodziców, czy dziadków.

 

Kupno mieszkania dla seniora

 

Już na tym etapie warto zwrócić uwagę na pewne dość istotne kwestie, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo i komfort życia. Zaczniemy od wyboru między rynkiem pierwotnym a wtórnym. W tym wypadku lepsze jest to pierwsze rozwiązanie.

 

Nowe budownictwo to między innymi pewne usprawnienia i udogodnienia, które zwiększają komfort życia seniora. Jednym z częściej podawanych jest obecność wind w niskich budynkach (co w przypadku rynku wtórnego jest rzadkością).

 

Przy zakupie mieszkania dla seniora szczególną uwagę należy zwrócić na lokalizację. Osoby starsze bardzo często wolą miejsca oddalone od centrum miasta i charakterystycznego dla niego zgiełku. Z drugiej strony wiele ważnych miejsc (np. instytucji) dla seniora znajduje się w nim, lub w niedalekiej odległości od niego. Z tego powodu mieszkania znajdujące się na skraju miasta (czy wręcz osiedla poza jego obrębem) mogą nie być dobrym rozwiązaniem.

 

Idealnym kompromisem wydaje się być miejsce w pewnej odległości od centrum dające jednocześnie pewność ciszy i spokoju i łatwego dojazdu do serca miasta. W Rzeszowie takie warunki spełnia Osiedle Skyres (na nim między innymi to idealne ponad 35-metrowe mieszkanie dla seniora). Blisko centrum, ale nie na tyle, by odczuć pewne wady tej lokalizacji.

 

Przy wyborze mieszkanie dla seniora zwróćmy też uwagę na najbliższą okolicę. Czy w bezpośredniej odległości od bloku znajdują się najpotrzebniejsze miejsca. Osiedlowy sklep, apteka i przychodnia.

 

Urządzamy mieszkanie dla seniora

 

Pierwsza i naczelna zasada brzmi – ma być bezpiecznie i komfortowo. Pamiętajmy też o tym (wbrew pozorom to często pomijana sprawa), że… nie urządzamy mieszkania „pod siebie”. Zwróćmy również uwagę na możliwości i stan zdrowia seniora.

 

Wybierając meble do mieszkania dla osoby starszej najlepiej zdecydować się na modele niezbyt wysokie. Dla pewności możemy je też przymocować do ściany. Im starsza osoba (w domyśle z gorszym stanem zdrowia), tym większą uwagę powinniśmy przywiązać do zabezpieczenia samych mebli. Nie chodzi tylko o ich przymocowanie. Przydatne mogą okazać się nakładki na kanty szafek. Minimalizują one ryzyko kontuzji i uszkodzenia ciała.

 

Sypialnia w mieszkaniu seniora

 

To jedno z tych pomieszczeń na które musimy zwrócić szczególną uwagę. Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. Więcej o tym czym kierować się przy jego zakupie znajdziecie w tym miejscu. Natomiast w przypadku zakupu łóżka dla seniora warto wziąć pod uwagę jego wysokość (wstawanie z niego nie powinno osobie starszej sprawiać trudności). Można też zamontować specjalne podpórki.

 

Urządzając sypialnie dla seniora (tak naprawdę dotyczy to każdego pomieszczenia) zwróćmy uwagę na podłogę. Nie może być ona śliska. Jeśli decydujemy się na dywany, to często praktykowanym rozwiązaniem jest przymocowanie ich do podłogi. W znacznym stopniu ogranicza to ryzyko kontuzji.

 

Kuchnia w mieszkaniu seniora

 

W przypadku tego pomieszczenia złota zasada brzmi „bezpieczne i funkcjonalnie”. Poszczególne strefy w kuchni powinny być urządzone w taki sposób, by korzystanie z nich nie sprawiało seniorowi żadnej trudności. Jeśli w tym pomieszczeniu znajdą się wiszące szafki, to na takiej wysokości, by łatwo było z nich korzystać.

 

W kwestii wyboru sprzętu AGD wiele zależy od możliwości, czy szerzej cech indywidualnych seniora. Zwykle przedstawia się to w taki sposób, że osobie starszej „wystarczy” kuchenka, czy lodówka bez technologicznych bajerów. I tak najczęściej też bywa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w kuchni seniora stanęły nowoczesne rozwiązania. Tym bardziej, że sporo z nich ułatwia korzystanie z takich sprzętów.

 

Warto jeszcze na jedną sprawę w kuchni zwrócić uwagę. Pod blatami roboczymi powinno znaleźć się na tyle wolnego miejsca, by zmieściło pod nim krzesło na którym będzie można wygodnie i przygotowywać posiłki.

 

Łazienka w mieszkaniu seniora

 

Tutaj na pierwszy plan wysuwa się pytanie „wanna czy kabina prysznicowa?” Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Więcej o tym możecie przeczytać w tekście „Wanna czy prysznic – na co się zdecydować?”. W przypadku łazienki w mieszkaniu seniora częściej pojawia się to drugie rozwiązanie. Między innymi ze względu na funkcjonalność.

 

Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, tak i tutaj trzeba zwrócić uwagę na wysokość szafek. Ważne jest też zabezpieczenie podłogi. W tej sytuacji nieodzownym elementem wystroju tego pomieszczenia są maty antypoślizgowe. Można je umieścić w kabinie prysznicowej, ale też przy umywalce. W łazience możemy też zamontować uchwyty, które ułatwią korzystanie z tego pomieszczenia.

 

Generalnie rzecz biorąc tworząc bezpieczne i funkcjonalne mieszkanie dla seniora powinniśmy wykorzystać wszelkie możliwe udogodnienia i elementy zabezpieczające zdrowie osoby starszej. Oczywiście wszystko z rozwagą. Nie ma sensu przeładować mieszkania takimi rozwiązaniami z których senior nie będzie korzystał. Tym bardziej, że możemy też doprowadzić do sytuacji w której staną się utrudnieniem.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Zabezpieczenie mieszkania seniora
Ocena 4.78/5 na podstawie 17 Opinii.