Jak wybrać łóżko do nowego mieszkania? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 10 listopada 2018

Kupujemy łóżko – na co zwrócić uwagę?

Kupujemy łóżko – na co zwrócić uwagę?

Gdyby zrobić ranking najbardziej istotnych mebli w mieszkaniu, to byłoby ono w czołówce. Zakup łóżka powinniśmy poprzedzić odpowiednim researchem. I nie dotyczy on tylko katalogów sklepów w których możemy nabyć ten mebel. Warto zwrócić uwagę na konkretne parametry.

 

Jak wygląda nasza sypialnia?

 

Zanim w ogóle wybierzemy się do sklepu musimy zastanowić się jaki model chcemy kupić. Pod uwagę bierzemy oczywiście aranżację naszej sypialni. Łóżko – jeśli chcemy zachować pewną spójność – powinno do niej pasować. Zwróćmy również na nieco bardziej praktyczną cześć zakupu tego mebla. Ilość dostępnego miejsca, a także to w którym miejscu będzie on stał.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest dostęp do łóżka z obu jego stron. Warto też wziąć pod uwagę miejsce na szafkę nocną. I to taką, która nie będzie za mała i pomieści wszystkie rzeczy, które zwykle mamy koło siebie idąc spać. O tym powinniśmy pomyśleć już na etapie urządzania sypialni. Większa przestrzeń (tak jak w tym 68-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Bella Dolina w Rzeszowie) daje sporo możliwości przy aranżowaniu tego pomieszczenia. W mniejszej sypialni będziemy na wspomniane wymiary zwrócić szczególną uwagę. Więcej informacji na temat aranżacji tego pomieszczenia znajdziecie w tym tekście.

 

Budowa łóżka – podstawowe informacje

 

W meblu tym wyróżnia się kilka elementów składowych. Po pierwsza rama łóżka. Stanowi ona podstawę tego mebla. Podtrzymuje materac. Wraz ze stelażem ma wpływ na to jak będzie się on „zachowywał w czasie, gdy będziemy na nim leżeć, siedzieć, a także skakać:). Rama najczęściej wykonana jest z litego drewna lub płyt z tego materiału. To pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej trwałe.

 

Kolejnym istotnym elementem łóżka jest stelaż. Odpowiada on między innymi za komfort naszego snu. Stelaż ma wpływ na ułożenie naszego ciała na łóżko. To nie wszystkie jego zadania. Stelaż powinien też chronić nasze łóżko przed wilgocią. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje. Mamy do wyboru stelaż klasyczny, rolowany i elastyczny. Obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest ten ostatni.

 

Przy zakupie łóżka bierzemy pod uwagę ilość dostępnego miejsca, ale też jego wymiary muszą pasować do naszych potrzeb. Ramy są dostosowane do wielkości materaców. Jeśli na łóżku będzie spała bardzo wysoka osoba,,której nie wystarczą standardowe wymiary, nie musi się o to martwić. Producenci łóżek realizują również indywidualne zamówienia.

 

Materac – podstawowe informacje

 

To na niego zwykle zwracamy uwagę przy zakupie łóżka. Obecnie mamy do wyboru kilka rodzajów. Jednym z nich jest materac sprężynowy. I tutaj mamy dwie możliwości. Możemy wybrać materac bonnelowy. W jego przypadku sprężyny, które się w nim znajdują, są ze sobą połączone. I jest to największa wada takiego rozwiązania. Druga możliwość to materac kieszonkowy. W jego wypadku sprężyny umieszczane oddzielnie. Każda z nich jest w kieszonce. Dzięki temu materac ugina się w miejscu w którym się znajdujemy (a nie cały). I to jego największa zaleta.

 

Możemy też wybrać materac piankowy. Są one elastyczne i lekkie – a więc łatwe w przenoszeniu. Materace tego typu (zrobione z konkretnego typu pianki - najlepiej termoelastycznej) „zapamiętują” też kształt naszego ciała.

 

To wciąż nie wszystkie możliwości jakie mamy przy zakupie łóżka. Często polecanym rodzajem jest materac lateksowy. Wykonany jest on ze zwulkanizowanego mleczka kauczukowego. „Daje” nam on spory komfort spania. Dodatkowo jest to materac bardzo elastyczny. Ten rodzaj jest polecany osobom zmagającym się z alergią.

 

Możemy również zdecydować się na materac kokosowy. Wkłady w jego przypadku mogą być różne (np. kieszonkowe, albo lateksowe). Ten typ charakteryzuje się dobrą cyrkulacją powietrza i dużą twardości. A ten ostatni aspekt jest niezwykle ważny przy zakupie.

 

Twardość materaca – jaką wybrać

 

Dobieramy ją do naszej wagi, kwestii indywidualnych (a więc upodobań) i stanu naszego zdrowia. Twardy materac to rozwiązanie dla osób niemających problemów z bólami kręgosłupa. Kolejny rodzaj określa się mianem standardowego. To materac o średniej twardości. W tym wypadku dobierany do wagi. Materac miękki to rozwiązanie dla osób zmagających się z bólami kręgosłupa.

 

Twardość tego elementu łóżka jest opisana przy pomocy litery H i cyfry. Teoria wygląda następująco. Materac H1 to wybór dla osoby ważącej mniej niż 60 kg. H2 – od 50 do 80 kg. Materac H3 dla osoby ważącej między 70 a 100 kilogramów. H4 – powyżej 100 kg. W praktyce jednak warto jak zostało wspomniane wziąć pod uwagę kwestie indywidualne. I oczywiście sprawdzić materac przed zakupem.

 

Co się stanie jeśli wybierzemy źle? W przypadku zbyt twardego materaca możemy spodziewać się drętwienia palców u nóg (problemy z prawidłowym krążeniem krwi). Nie jest to rozwiązanie polecane osobom starszym. Po dłuższym czasie użytkowania może taki materac negatywnie wpłynąć na stan kręgosłupa.

 

Jeśli z kolei wybierzemy za miękki model, to nasz organizm możemy mieć z prawidłową regeneracją w czasie snu. Materac przede wszystkim musi w największym stopniu odciążać kręgosłup.

 

Jak sprawdzić który rodzaj jest dla nas odpowiedni? Kładziemy się na wznak. Otwartą dłoń staramy się w takiej pozycji włożyć między materac a nasze ciało w odcinku lędźwiowym. Jeśli wchodzi ona za łatwo – to model jest dla nas za twardy. W przypadku gdy dłoń napotyka spory opór -za miękki. A jeśli jest on lekki, to jest to materac idealny dla nas.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Kupujemy łóżko – na co zwrócić uwagę?
Ocena 4.86/5 na podstawie 223 Opinii.