demo
Udostępnij:
26 lutego 2019

Urządzamy salon. 4 praktyczne porady

Dzięki nim możemy urządzić salon w sposób funkcjonalny i jednocześnie reprezentatywny. Te porady na pewno się przydadzą, bo zaaranżowanie tego pomieszczenia może być naprawdę trudne.

Nie kopiujmy katalogów

To jeden z częściej popełnianych błędów przy urządzaniu nie tylko salonu, bo taka próba odwzorowania 1 do 1 zdarza się w każdej części mieszkania. I oczywiście wprowadzenie do siebie wyglądu poszczególnych pomieszczeń z katalogów jest bardzo pociągającą wizją. Problem polega na tym, że zwykle w rzeczywistości rzadko się to sprawdza. Dodatkowo zdjęcia w katalogach są odpowiednio „podkręcone”, co nadaje im jeszcze mniej realnego wyglądu.

Owszem warto uwzględnić cześć pomysłów, które z nich znajdziemy i wprowadzić przy urządzaniu salonu. Natomiast bardzo trzeźwo powinniśmy spojrzeć na kwestię funkcjonalności i przydatności danego rozwiązania w naszym pomieszczeniu.

Urządzamy salon – wydzielamy strefy

To bardzo ważna w kwestia przy aranżowaniu każdego pomieszczenia w mieszkaniu. W salonie jest to o tyle bardziej istotne, że sporo czasu spędzamy właśnie w tym miejscu. Dodatkowo skupia ono całą rodzinę, a więc dobrze byłoby pogodzić wszystkich zainteresowanych:).

Dlatego właśnie szczególną uwagę zwracamy na podział stref. Zależnie od naszych potrzeb (ale też i możliwości) powinno się w salonie znaleźć miejsce do wypoczynku, jedzenia i część do pracy. Bardzo istotnym aspektem związanych z podziałem na strefy salonu jest wyznaczenie „korytarzy” komunikacyjnych. To przestrzenie w tym pomieszczeniu dzięki którym będziemy można dostać do poszczególnych jego części, jak również do innych miejsc w naszym mieszkaniu. To pokój dzienny, a więc miejsce w którym przebywa się najwięcej. Błędnie „zdefiniowane” ścieżki mogą zaburzyć funkcjonalność tego pomieszczenia.

Jakie meble do salonu?

Przede wszystkim wygodne. Oczywiście nie zapominamy o tym, aby były funkcjonalne. Wiele w kwestii umeblowania zależy od przestrzeni jaką dysponujemy. Większa przestrzeń (tak jak w tym ponad 60-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Skyres w Rzeszowie) daje sporo możliwości. Ale też warto z rozwagą podejść do urządzania dużego salonu.

Centralnym meblem w tym pomieszczeniu jest najczęściej sofa. I nad jej wyborem się teraz pochylimy. Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią, to możemy się zdecydować na narożnik. Nie zajmie za dużo miejsca, a będzie spełniać swoją funkcję. Jeśli często mamy gości zostających na noc, to warto zastanowić się nad modelem rozkładanym. Będzie on łączył dwie funkcje.

Ważnym elementem – zważywszy też na reprezentatywność tego pomieszczenia – będzie obicie sofy. Jeśli ma być elegancko można wybrać skórę. To wciąż modne rozwiązanie. Wybierając sofę pod kątem obicia, musimy wziąć pod uwagę jeszcze kilka czynników. Jeśli w mieszkaniu są dzieci, to dobrym pomysłem będzie zdejmowany pokrowiec. Który będzie można łatwo wyprać. Jeśli w domu są zwierzęta obicie sofy musi dać się łatwo czyścić z sierści, a już na pewno „nie przyciągać” zbyt dużej jej ilości.

Kolejnym bardzo ważnym meblem w pokoju dziennym będzie stół. Znajdzie się on w części jadalnej. Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią warto rozważyć wybór modelu rozkładanego. Czym powinien charakteryzować się stół „jadalny” w salonie? Kierujemy się oczywiście funkcjonalnością. Pod uwagę bierzemy wspominany element reprezentatywny. Jeśli decydujemy się na okrągły stół w salonie, to istotne będzie miejsce w którym go postawimy. Mebel o takim kształcie zabiera mniej miejsca i dobrze prezentuje się na środku. Ale jeśli będziemy zmuszeni postawić go w rogu salonu pojawi się „zgrzyt”.

Jakie oświetlenie w salonie?

To kolejny ważny aspekt przy urządzaniu tego pomieszczenia. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy uwypuklić pewne miejsca w salonie, a inne schować. Pozwoli ono też stworzyć przytulne miejsce do odpoczynku.

Wybierając oświetlenie najpierw musimy zastanowić się co chcemy, aby znalazło się w naszym salonie. Potem zajmiemy się konkretnymi dostępnymi na rynku modelami. Na pewno przy urządzaniu salonu powinniśmy rozważyć oświetlenie sufitowe, które będzie głównym źródłem światła w tym pomieszczeniu. Tutaj mamy kilka możliwości do wyboru. To lampy, żyrandole i plafony. Kolejnym etapem będzie montaż oświetlenia ściennego. Jeśli zachodzi tak potrzeba, możemy też wybrać lampy stojące. Przydatne kiedy w naszym salonie tworzymy kąt w którym będziemy mogli siąść z ulubionym napojem i książką.

Przy wyborze oświetlenia ważne jest jeszcze jedno pytanie, a w zasadzie odpowiedź na nie. Na jaki rodzaj światła mamy postawić? I ta odpowiedź zależy między innymi od tego czy dysponujemy duża, czy małą powierzchnią. W salonie potrzebujemy zarówno światła rozproszonego i kierunkowego. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ciepła jego barwa w tym pomieszczeniu. Chcemy przecież urządzić salon komfortowy, a nie sterylną i zimną salę szpitalną. Światło w tym miejscu nie może nas razić. W salonie chcemy przede wszystkim odpocząć po całym dniu ciężkiej pracy.

Stół jadalny obecny w salonie wymaga od nas co najmniej jednego punktu oświetlenia. I również w tym wypadku światło nie może razić domowników, którzy będą się przy nim gromadzić.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN