demo
Udostępnij:
11 czerwca 2019

Urządzamy pokój dzienny – jak to zrobić?

Można powiedzieć, że to serce mieszkania. Miejsce w którym krzyżują się wszystkie jego „arterie”. Urządzenie pokoju dziennego nie musi być trudne. Ale warto pamiętać o paru zasadach.

Urządzamy pokój dzienny – od czego zacząć?

Jak w przypadku każdego pomieszczenia w naszym mieszkaniu na początku trzeba przygotować plan. Rozpisać poszczególnie kroki. Jeśli pokój dzienny potrzebuje remontu, to oczywiście planowanie zaczniemy właśnie od niego. Być może nie będzie on gruntowny. Czasem aby odświeżyć wnętrze, wystarczy zmienić kolor ścian. Najpierw jednak polecamy się zapoznać z parametrami, które opisują farby.

Załóżmy, że jesteśmy już po remoncie (albo nasz salon go nie potrzebował) i zabieramy się za urządzanie pokoju dziennego. Po pierwsze musimy ustalić czemu ta przestrzeń ma służyć. Zwykle pokój dzienny spełnia kilka funkcji. Jest on miejscem w którym będziemy odpoczywali po ciężkim dniu w pracy. Nierzadko pełni on również funkcję jadalni. Często salon jest miejscem reprezentacyjnym, gdzie podejmiemy naszych gości. I wszystkie te aspekty warto wziąć pod uwagę w czasie planowania aranżacji pokoju dziennego.

Oczywiście dużo więcej możliwości daje nam sytuacja w której dysponujemy większą przestrzenią salonu (tak jak w tym ponad 53-metrowym mieszkaniu na osiedlu Urocze Nowe Miasto w Rzeszowie), ale i mały pokój dzienny można urządzić w sposób funkcjonalny.

Przede wszystkim musimy oddzielić strefy, które są nam w nim potrzebne. Jednocześnie w czasie urządzania pokoju dziennego trzeba pamiętać o tym, o czym wspomnieliśmy we wstępie. To w tym pomieszczeniu krzyżują się wszystkie ciągi komunikacyjne w naszym mieszkaniu. I to również trzeba uwzględnić w czasie planowania aranżacji salonu.

Urządzanie pokoju dziennego – jak je umeblować?

Na to pytanie odpowiadamy sobie już na etapie planowania zmian w aspekcie ustalania funkcji salonu. Na pewno centralnym punktem tego pomieszczenia stanie się sofa. Wybór mamy naprawdę ogromny. Natomiast trzeba pamiętać o paru kwestiach. Po pierwsze ilość dostępnego miejsca. Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią wybór pada na małą (ale rozkładaną na wypadek gości) sofę. To kwestia oczywista. Ale warto zastanowić się nad modelem na kółkach. Dzięki temu zyskujemy „mobilną” sofę i duże możliwości manipulowania dostępną przestrzenią.

Jeśli nasz pokój dzienny będzie też jadalnią, to kolejnym meblem nad którym trzeba się „pochylić” jest stół. Przy jego wyborze bierzemy oczywiście pod uwagę liczbę mieszkańców i ilość dostępnego miejsca. Jeśli zdarza nam się często przyjmować gości, rozwiązaniem będzie model rozsuwany.

Generalnie zasada przy urządzaniu pokoju dziennego jest taka jak w przypadku innych pomieszczeń w mieszkaniu. Ma być przede wszystkim funkcjonalnie i komfortowo. W przypadku salonu dochodzi do tego jeszcze kwestia reprezentacyjna. Chociaż w tej kwestii warto zachować umiar. „Przeładowany”, zbyt bogaty salon co najwyżej przytłoczy. Przy niewielkiej dostępnej powierzchni dodatkowo straci on na funkcjonalności.

Oświetlenie w pokoju dziennym

To równie istotny aspekt w czasie projektowania salonu. Pamiętajmy o tym, że pokój dzienny będzie miał kilka funkcji. Jedna lampa na środku „nie załatwi” sprawy oświetlenia w tym pomieszczeniu. Dobrze jest więc postawić na kilka źródeł.

Jeśli na przykład wydzielamy w salonie miejsce (zwykle to fotel i niewielki stolik) w którym będziemy oddawać się lekturze, powinniśmy pomyśleć o lampce, które nam to ułatwi.

Montując oświetlenie w salonie należy uwzględnić wielkość tego pomieszczenia. Jeśli pokój dzienny jest mały, lepiej zrezygnować z wiszącej u sufitu lampy. W takim przypadku poleca się listwy ledowe i kinkiety. Dzięki nim można uzyskać rozproszone światło. W pokoju dziennym sprawdzi się także oświetlenie punktowe, które będzie można skierować w jego konkretne miejsce. Na przykład na ścianę lub sufit. Świetne sprawdzą się halogeny. Takie punktowe światło daje szansę na stworzenie odpowiedniego „klimatu” w naszym salonie.

Jaki kolor ścian w pokoju dziennym?

Wspominaliśmy wyżej o możliwej zmianie aranżacji przy pomocy malowania. Warto więc poznać odpowiedź na tak postawione pytanie. W sytuacji gdy dysponujemy niewielką przestrzenią w salonie, to lepszym rozwiązaniem jest pomalowanie go na jasne kolory. Wybór ciemnych spowoduje przytłoczenie – i tak przecież małego – pomieszczenia.

Często poleca się do salonu kolory stonowane, które pozwolą stworzyć przytulne pomieszczenie. Mogą być one jednocześnie mocne i niekoniecznie jasne. Jedną z możliwości jest wybór kolorów ciepłych, takich jak odcienie żółtego. Natomiast w przypadku tego ostatniego rozwiązania, lepiej postawić na niewielkie powierzchnie pokryte taką farbą. W pokoju dziennym sprawdzą się też beże, róże i szarości. Te ostatnie rozbielone. To pozwoli stworzyć wnętrze, które daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Ułatwia również odpoczynek po ciężkim dniu w pracy.

Jeśli nasz salon spełnia jednocześnie funkcję jadalni, to właśnie przy pomocy różnych barw możemy wydzielić taką strefę. Oczywiście kwestia odpowiedniego doboru kolorów do pokoju dziennego dotyczy też mebli i dodatków w tym pomieszczeniu.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN