Niezbędne elementy wyposażenia mieszkania dla seniora - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 24 marca 2018

Urządzamy mieszkanie dla seniora

Urządzamy mieszkanie dla seniora

To duże wyzwanie, zwłaszcza w kontekście pokonania barier, które bardzo często utrudniają życie osobom starszym. To w jaki sposób je „obejść” i uprościć seniorowi codzienne funkcjonowanie w domu jest przydatną wiedzą.


Kiedy wprowadzać zmiany?


Warto obserwować najbliższych pod kątem tego jak wygląda ich codzienne życie. Im starsi jesteśmy, tym co oczywiste pojawiają się pewne niedogodności i bariery. Dotyczy to między innymi problemów zdrowotnych, które znacząco mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Związane są one zarówno z poruszaniem się w przestrzeni mieszkalnej, jak i korzystaniem z domowych sprzętów.


Musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo osób starszych. Niektóre problemy zdrowotne (na przykład te dotyczące układu kostnego i stawów) mogą być przyczyną upadków, złamań itd. Zwłaszcza w sytuacji gdy nie dostosujemy przestrzeni mieszkalnej.


Kupno mieszkania dla seniora


Zaczniemy od takiego rozwiązania. Kupno mieszkania dla rodziców, czy dziadków wiąże się z pewnymi kwestiami, które trzeba wziąć pod uwagę. Po pierwsze lokalizacja. W okolicy powinny znajdować się pewne „udogodnienia”. To między innymi przychodnia. W najbliższej okolicy powinna być też apteka. Wybierając lokalizację warto wziąć pod uwagę dostępność sklepów. To nie muszą być wielkopowierzchniowe hipermarkety. Osobom starszym zwykle wystarczą zakupy w małym osiedlowym sklepie.


Bliskość terenów zielonych to również spora zaleta z perspektywy seniora. Warto też sprawdzić osiedle pod kątem bezpieczeństwa. Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Dostęp do urzędów. Te zwykle znajdują się w centrach miast. Mieszkanie w takiej okolicy może być pewnym problemem dla seniora. Lepiej więc wybrać lokalizację nieco oddaloną od centrum, ale nie na końcu miasta.


W Rzeszowie idealnym miejscem jest Osiedle Skyres. Z jednej strony niedaleko centrum, ale jednocześnie bezpieczne i pozbawione zgiełku charakterystycznego dla tej części miasta. Jedną z opcji jest wybór tej kawalerki na parterze (wybór wyższego piętra może się wiązać z pewnymi utrudnieniami dla osoby starszej).


Co jest największym zagrożeniem?


W zasadzie każde pomieszczenie kryje w sobie pewne pułapki niosące ryzyko dla seniora. Dotyczy to chociażby łazienki w której jednym z największych problemów może się okazać śliska podłoga. W kuchni z kolei zbyt wysoko umieszczone szafki będą ograniczały możliwości funkcjonowania starszej osoby w tym pomieszczeniu.


Przy przygotowywaniu mieszkania dla seniora pytanie „co jest największym zagrożeniem?” dotyczyć będzie praktycznie każdego miejsca w nim. Podejdźmy do aranżacji poszczególnych pomieszczeń w sposób indywidualny. W ten sposób łatwiej zminimalizować ryzyko.


Istnieją jednak też pewne ogólne zasady dotyczące urządzania mieszkania dla osoby starszej. Warto zwrócić uwagę na podłogi. Nie mogą być one śliskie. Jeśli położymy na nich dywany, to koniecznie przytwierdzone do podłoża. Tak aby zmniejszyć ryzyko upadku. Szafki w mieszkaniu dla seniora muszą być łatwo dostępne. Należy unikać umieszczania ich w taki sposób, że aby się do nich dostać, potrzeba wejść np. na krzesło.


W całym mieszkaniu powinniśmy znacząco zwiększyć ilość mebli o zaokrąglonych krawędziach. Im mniej kantów tym lepiej. Jest jeszcze ważna sprawa. Odległości pomiędzy poszczególnymi meblami i urządzeniami domowymi. Co oczywiste im bliżej, tym łatwiej będzie osobie starszej funkcjonować. Jednocześnie musi być również wygodnie i na tyle przestrzennie, aby nie trzeba się było „przeciskać” pomiędzy poszczególnymi meblami.


Udogodnienia dla seniora


Jednym z rozwiązań, które warto wprowadzić jest sprzęt AGD „informujący” o zakończonej pracy. Dobrym pomysłem jest wybór urządzeń posiadających opcję wyłączania się po pewnym czasie.


Dużym udogodnieniem dla seniora będzie pozbawienie mieszkanie wszelkich „barier architektonicznych. To między innymi likwidacja wysokich progów czy poszerzenie drzwi. Chodzi o to aby osoba starsza, niezależnie czy porusza się sama czy o lasce (lub na wózku), mogła bez problemu korzystać z całej przestrzeni mieszkalnej.


Szczególną uwagę trzeba zwrócić na oświetlenie. Problemy ze wzrokiem to jedna z najczęściej występujących dolegliwości w starszym wieku. Jakość sztucznego oświetlenia musi w jak największym stopniu odpowiadać naturalnemu.


Sypialnia w mieszkaniu seniora

Skupmy się teraz na konkretnym przykładzie aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Przejdźmy więc do sypialni. W tym wypadku musimy pamiętać o paru sprawach. Po pierwsze łóżko. To najważniejszy mebel w tym pomieszczeniu, a jego wybór w przypadku seniora, powinien być poprzedzony zdobyciem sporej wiedzy na ten temat.


Na początek materac. Jego wybór nabiera szczególnego znaczenia w kwestii zdrowia seniora. O ile możemy sobie pozwolić - chociaż będzie to miało fatalne skutki w przyszłości – na pewne odstępstwa w przypadku, gdy kupujemy dla siebie, o tyle w przypadku rodziców czy dziadków nie możemy tego zrobić.


Materac musi być dostosowany do indywidualnych cech osoby. Pod uwagę bierzemy między innymi twardość. Oznaczona jest ona symbolami H1, H2, H3 i H4. Co one oznaczają? W największym uproszczeniu H1 to materac miękki, H4 twardy. Wybór w dużym stopniu jest uzależniony od wagi danej osoby. Przyjmuje się, że H1 to materac, którym powinny zainteresować się osoby do 80 kg. H2 – powyżej tej wagi. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście „Jaki materac wybrać – kilka porad”.


Kolejna istotna sprawa to rama łóżka. Nie może być ona za wysoka. Również za nisko umieszczona może być problemem. Zasada jest dość prosta. Rama łóżka musi być na takiej wysokości, aby ułatwiała wstawanie. Powinna być ona oczywiście dobrana do wzrostu seniora. Warto pomyśleć o ułatwieniach w postaci podpórek, które usprawnią to wstawanie z łóżka.


Istotną kwestią jet wspominana już wyżej podłoga. Przy łóżku trzeba na nią zwrócić szczególną uwagę. Jeśli ma być przy nim dywan, to koniecznie przymocujmy go do podłogi. Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo seniora. Zmniejszamy znacząco ryzyko kontuzji. Dobrym rozwiązaniem są panele. Często w mieszkaniach seniora pojawiają się wykładziny. Ułatwiają one poruszanie się seniorowi. Zwłaszcza osobie, która zmuszona jest do korzystania z wózka.


 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Urządzamy mieszkanie dla seniora
Ocena 4.97/5 na podstawie 177 Opinii.