Rynek pierwotny i rynek wtórny. Co trzeba wiedzieć przed zakupem
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 16 lipca 2021

Rynek pierwotny i rynek wtórny. Co trzeba wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Rynek pierwotny i rynek wtórny. Co trzeba wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Wybór konkretnej opcji, to bez wątpienia jeden z najważniejszych kroków przy zakupie mieszkania. Czym jest rynek pierwotny? Jakie ma cechy charakterystyczne? Jak to wygląda w przypadku rynku wtórnego? Odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.

 

 

Czym jest rynek pierwotny?

 

To nowe domy (np. szeregówki) i mieszkania, które do tej pory nie były przez nikogo używane. Kupuje się bezpośrednio od podmiotu, który odpowiada za ich zbudowanie. To może być deweloper, ale też na przykład spółdzielnia mieszkaniowa.

 

W przypadku rynku pierwotnego nierzadko kupuje się pewną „wizję” nieruchomości. Mamy na myśli to, że deweloperzy sprzedają mieszkania lub domy przed ich powstaniem. Nie wiąże się to z dużym ryzykiem. Między innymi dlatego, że jako kupującymi,jesteśmy chronieni. Chociażby dzięki tak zwanej ustawie deweloperskiej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić mieszkania z rynku pierwotnego, które są gotowe. Deweloperzy mają takie w swojej ofercie.

 

Czym jest rynek wtórny?

 

To z kolei mieszkania i domy, które kupujemy ze świadomością, że były one już przez kogoś używane. Może to być na przykład nieruchomość po „pierwszym właścicielu”. Kilkuletnie, które jeszcze nieco „pachnie” świeżością. Natomiast zdecydowanie częściej są to mieszkanie mające nieco lat na karku. Są one tańsze. Chociaż tutaj warto zaznaczyć, że zakup lokalu z rynku wtórnego może się wiązać z potrzebą remontu. Nierzadko generalnego. To z kolei może spowodować, że z okazyjnego zakupu, mieszkanie stanie się finansową studnią bez dna.

 

Rynek wtórny to spora ilość lokalizacji do wyboru. I to jedna z częściej podawanych zalet. Faktem że w miastach (dużych i mniejszych) łatwo znaleźć mieszkanie z rynku wtórnego, które będzie odpowiadał wymogów co do lokalizacji. Z kolei problemem może być infrastruktura wokół bloku (czy nieco szerzej – osiedla). W tym wypadku często występują rozwiązania sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Które – powiedzmy sobie szczerze – są mało funkcjonalne.

 

Jakie zalety ma rynek pierwotny?

 

Jedną z najczęściej podawanych jest możliwość zakupu nowoczesnego mieszkania. Mamy tutaj na myśli nie tylko rozwiązania architektoniczne, ale również materiały wykończeniowe, które zostały użyte. Budownictwo mieszkaniowe na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zaliczyło spory skok cywilizacyjny. Na nowym osiedlach z rynku pierwotnego zdecydowanie większą wagę przykłada się do bezpieczeństwa. A ten aspekt z kolei najbardziej cenią sobie rodzice z małymi dziećmi.

 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat na znaczeniu zyskała też inna zaleta rynku pierwotnego. To szeroki dostęp lokalizacji. Owszem, to rynek wtórny charakteryzuje się większymi możliwościami. Ale w ostatnim czasie nowoczesne osiedla powstają nie tylko na przedmieściach (do tej pory były one dla nich charakterystyczne), ale również w centrach miast i innych jego częściach. Wiele w tej materii zależy od specyfiki miejscowości.

 

Rzeszów jest doskonałym przykładem miasta w którym można kupić mieszkanie z rynku pierwotnego w wielu atrakcyjnych lokalizacjach. Osoby chcące żyć blisko centrum mogą zdecydować się na osiedle Skyres. Położone jest ono u zbiegu ulic Warszawskiej i Lubelskiej. Ci, którzy wolą spokój i cenią bliski dostęp do terenów zielonych (chociażby lasów położonych wokół stolicy Podkarpacia) mogą wybrać osiedle Bella Dolina. Więcej lokalizacji znajdziecie w naszej wyszukiwarce mieszkań.

 

Wiele osób jako zaletę rynku pierwotnego podaje to, że proces zakupu jest łatwiejszy, niż w przypadku używanej nieruchomości. Niektórych z aspektów z tym związanych są „załatwiane” przez dewelopera. Kolejna kwestia to bezpieczeństwo całego procesu. I w tym wypadku również rynek pierwotny ma przewagę.

 

Oczywiście nie zwalnia to nas – jako kupujących – z odpowiedniego sprawdzenia dewelopera, jego historii i dotychczasowych realizacji, a także osiedla na którym być może zamieszkamy. W zasadzie w tym momencie nie sprawia to żadnego problemu. Wspominaliśmy już o tym, że deweloperzy muszą być bardzo transparentni.

 

Zalety rynku wtórnego

 

Jedną z nich już wymieniliśmy. To szeroki wybór lokalizacji. I wielu miastach rynek wtórny może się pochwalić wieloma możliwościami. I każdy – niezależnie od potrzeb i wymogów – znajdziecie na nim mieszkanie dla siebie.

 

Nie można też nie wspomnieć o bogatym wyborze lokali. Rozkład pomieszczeń, duża liczba wariantów metrażu. Chociaż akurat w tym wypadku warto wspomnieć o jednej sprawie. Mieszkania z rynku wtórnego mają często kuchnie o charakterze zamkniętym. To patrząc z perspektywy obecnych trendów aranżacyjnych pewien problem. Nie oznacza to jednak, że przeglądając ogłoszenia z rynku wtórnego nie traficie na mieszkanie z otwartą kuchnią.

 

Kolejna często wymieniana zaleta, to możliwość nabycia takiej nieruchomości od ręki. Wielu osobom zależy na czasie (na przykład przeprowadzają się do miasta w związku z nową pracą) i potrzebują mieszkania „na już”. Oczywiście w tym wypadku nie zwalnia nas to od sprawdzenia nie tylko nieruchomości, ale tego również kto nam ją sprzedaje. Czy to właściciel, czy jednak pośrednik? Pod tym kątem to opisany wyżej rynek pierwotny wypada lepiej. Sprawdzając taką nieruchomość z rynku wtórnego koniecznie musicie się zapoznać z jej księgą wieczystą.

 

Jeśli szukacie w Rzeszowie mieszkania z rynku pierwotnego dla siebie, to koniecznie się z nami skontaktujcie.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Rynek pierwotny i rynek wtórny. Co trzeba wiedzieć przed zakupem mieszkania?
Ocena 4.77/5 na podstawie 142 Opinii.