demo
Udostępnij:
01 grudnia 2018

Remont salonu – jak się do niego zabrać?

Okres zimowy, który przed nami nie jest najlepszym czasem na jego przeprowadzenie. Jeśli jednak remont salonu ma być generalny już teraz warto go zaplanować i uzbroić się w wiedzę. Ułatwi nam ona cały proces.

Plan i kosztorys

Od tego powinniśmy zacząć remont salonu. Zwykle to pomieszczenie jest największe w naszych mieszkaniach i domach. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że remont salonu będzie trzeba podzielić na kilka etapów. Każdy z nich dokładnie zaplanować i stworzyć kosztorys. Będzie on w pewnym stopniu przybliżony (w czasie remontu zawsze zdarzy się coś nieprzewidywalnego co zwiększa koszty), ale dam nam ogólny zarys tego, ile musimy wydać. I już teraz w okresie zimowym będziemy mogli zacząć na niego odkładać.

Nasz plan powinien obejmować między innymi pomysł na zmiany, które chcemy wprowadzić w salonie. Dzięki temu unikniemy chaosu i „organizowania” wystroju na szybko. Co zwykle kończy się stratą czasu na późniejsze poprawki, stresem i większymi wydatkami.

I na tym etapie powinniśmy zastanowić się, czy sami zabierzemy za remont salonu, czy jednak zlecimy to fachowcom. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Warto jednak dość krytycznie podejść do swoich umiejętności. Salon nie jest najlepszym miejscem na eksperymenty. Lepiej w takiej sytuacji postawić na firmę.

Remont salonu – od czego go zacząć?

Zwykle cały proces ma swój początek w malowaniu ścian. Warto wcześniej zorientować się jakie są rodzaje farb i jakimi parametrami są one opisane. Przy ich wyborze koniecznie bierzemy naszych małych domowników. Jeśli mamy dziecko w mieszkaniu farba musi być trwała, ale też przede wszystkim posiadać atesty, a więc być bezpieczna. Warto zapoznać się z tekstem „Malowanie mieszkania – najważniejsze cechy farb”.

Jaki kolor do salonu?

To kolejne pytanie na które warto sobie odpowiedzieć, zanim zaczniemy remont tego pomieszczenia. Po pierwsze powinniśmy zastanowić się nad tym w jaki sposób my i nasza rodzina korzystamy z salonu. Układ mieszkania również będzie pewną podpowiedzią. Jeśli salon mamy połączony z kuchnią, może obie przestrzenie skontrastować. Dzięki temu wyznaczymy granicę między nimi.

Jeśli chcemy stworzyć wrażenie dużej przestrzeni, to najlepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie salonu na jasne kolory. Jeśli z kolei wolimy, aby salon był przytulny, powinniśmy postawić na mocne, ale stonowane barwy.

Wymiana oświetlenia

Ten krok również warto rozważyć. Czym powinniśmy się kierować? Po pierwsze powinno być ono oczywiście funkcjonalne. Oświetlenie salonu będzie również podkreślać reprezentatywność tego miejsca w naszym domu.

Sporo w kwestii wyboru lamp do tego pomieszczenia zależy od naszych upodobań i dostępnej przestrzeni. Jeśli planujemy urządzić salon w konkretnym stylu, to w internecie znajdziemy mnóstwo podpowiedzi co do wyboru oświetlenia. Na etapie planowania zwróćmy szczególną uwagę jak przeprowadzone są przewody elektryczne w salonie. Być może będziemy musieli wprowadzić pewne zmiany. Co łączy się z kuciem ścian, a następnie uzupełnieniem ubytku. Dodatkowa praca i koszt.

Mamy do wyboru oświetlenie sufitowe, ścienne, a także lampy podłogowe. Ważnym miejscem w salonie będzie kąt do relaksu. Fotel przy którym postawimy stolik. Zmieścić się na nim musi kubek z ulubionym napojem i książka (lub więcej niż jedna). I oczywiście lampka. Coraz częściej w przypadku salonu rezygnuje się z żyrandoli (warto o tym pomyśleć, jeśli mamy mniejszą powierzchnię). Z drugiej strony ciekawym pomysłem może być wykonanie go samemu. Warto też zwrócić uwagę na barwę oświetlenia. Jeśli chcemy stworzyć przyjemne i relaksujące wnętrze powinna być ona ciepła.

Meble do salonu – jak wybrać?

W tym wypadku powinniśmy się kierować kilkoma zasadami. Salon to miejsce reprezentacyjnie. W tym pomieszczeniu przyjmujemy gości. Jednocześnie jest to miejsce w którym sporo czasu spędzamy z rodziną odpoczywając po ciężkim dniu. Meble w salonie z jednej strony powinny przyciągać uwagę, ale jednocześnie koniecznie muszą być funkcjonalne.

Kolejna sprawa to dopasowanie do dostępnej przestrzeni. Większy salon (tak jak w tym 68-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Bella Dolina), to więcej możliwości w aranżacji.

Na jakie meble postawić w salonie? Oczywiście inspiracji możemy szukać w internecie, wśród znajomych i katalogach sklepów meblowym. Natomiast warto jednak z rozsądkiem podchodzić do cudzych aranżacji i „wpychaniu” ich na siłę do naszego salonu. Na pewno meble w tym pomieszczeniu powinny proste, pozbawione zbyt dużej ilości zdobień. Lepiej będzie postawić na minimalizm.


Centralnym punktem salonu zwykle bywa sofa. To też jedna z najważniejszych decyzji przed jaką stajemy w czasie urządzania tego pomieszczenia. Jeśli często będziemy nocować naszych gości, to warto rozważyć model, który się rozkłada i może spełniać funkcję łóżka.

Estetyka to jedna sprawa, ale mebel ten powinien być też trwały. Zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci. Pokrycie sofy powinno być grube, tak aby zbyt szybko się nie wytarło. Wybierając poszczególne meble do salonu musimy wziąć pod uwagę jeszcze jedną bardzo istotną kwestię. Nasz styl życia. To jak często w nim przebywamy i co w nim robimy. Salon to – jak zostało wspomniane – miejsce reprezentacyjne, ale to pomieszczenie jednak przede wszystkim dla nas:).

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN