Pułapki dotyczące zakupu mieszkania z rynku wtórnego
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 6 marca 2022

Pułapki dotyczące zakupu mieszkania z rynku wtórnego

Pułapki dotyczące zakupu mieszkania z rynku wtórnego

Wiele osób decyduje się na nieruchomość „po właścicielu”. Warto poznać pułapki związane z zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Dzięki tej wiedzy cały proces będzie prostszy i bardziej bezpieczny.

 

Czym jest rynek wtórny?

 

W największym skrócie są to nieruchomości, które posiadają właściciela. Ich wiek może być naprawdę różny. Możecie kupić kilkuletnie mieszkanie. Właściciel sam nabył je na rynku pierwotnym, ale z jakiegoś powodu musi się go pozbyć. Tak przy okazji – warto bardzo dokładnie wypytać, dlaczego decyduje się na taki krok. Mieszkania z rynku wtórnego – ta największa grupa – mają zwykle kilkadziesiąt lat. Możecie trafić na osiedla, które powstawały w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Nie można też nie wspomnieć o blokach z „wielkiej płyty”.

 

Ostatnia grupa to kamienice. Najstarsze, posiadające sporo zalet, ale zazwyczaj wymagające dużego wkładu własnego. Ze względu na potrzebę remontu. Jedną z zalet kamienic jest to, że położone są one w sercu miasta. Oczywiście nie dla każdego będzie to plus. Rynek wtórny bez wątpienia może się pochwalić szerokim dostępem do lokalizacji na terenie praktycznie całego miasta. Kolejną często przytaczana zaletą jest cena takich nieruchomości.

 

Pułapki mieszkań z rynku wtórnego – ukryte koszty

 

Zaczniemy właśnie od ceny. Tak, jak wspomnieliśmy, mieszkania z rynku wtórnego bardzo często są dostępne za mniejsze pieniądze, niż nieruchomości położone na nowoczesnych osiedlach. Tutaj też warto wspomnieć, że różnice w cenie, są zależne od miasta. Powinniście to dokładnie sprawdzić, zanim zdecydujecie się na zakup mieszkania.

 

Czym mogą ukryte koszty w przypadku rynku wtórnego? Pierwsze co nasuwa się na myśl to oczywiście potrzeba generalnego remontu. Mieszkanie po właścicielu w okazyjnej cenie zwykle będą go potrzebować. Najczęściej jest tak, ze im mniejszy koszt kupna, tym więcej będziecie musieli wydać na generalny remont. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyście się zdecydowali na taką opcję. Jeśli jednak sami nie posiadacie umiejętności, które pozwolą Wam ocenić faktyczny stan mieszkania, lepiej zdecydować się na profesjonalistów. Nie dość, że będzie mogli sprawdzić, ile będzie musieli wydać na odświeżenie nieruchomości, to pozwoli to też uniknąć poważnego problemu. Mamy tutaj na myśli zakupu mieszkania, które okaże się finansową studnią bez dna.

 

Ale to niejedyne ukryte koszty. W tej grupie umieszcza się również kwoty jak przyjdzie Wam wydawać na życie w takim mieszkaniu w związku ze stanem budynku. Chodzi o instalacje, w tym grzewczą. Starszy budynek to spore ryzyko trwałych uszkodzeń i nieremontowanych: kanalizacji czy elektryki. Tego na pierwszy rzut oka oczywiście nie widać. Ale na rachunkach – owszem będzie to zauważalne. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego koniecznie powinniście oczywiście zapytać o stan budynku. Jak również czy i kiedy był przeprowadzany jego remont.

 

Stan prawny mieszkania z rynku wtórnego

 

To kolejna pułapka jak czyha na nabywców nieruchomości „po właścicielu”. Jeśli mieszkanie ma księgę wieczystą – a nie jest to regułą – możecie to sprawdzić. I też takie właśnie nieruchomości powinny znajdować się w orbicie Waszych zainteresowań. W księdze wieczystej znajduje się wiele ważnych informacji z punktu widzenia nabywcy.

 

Jest ona podzielona na cztery działy. Każdy z nich jest oczywiście ważny. Natomiast szczególną wagę zwróćcie na ewentualne zadłużenie mieszkania i prawa osób trzecich. Skupmy się na tej drugiej kwestii. Zdarzają się sytuacje w których seniorzy sprzedają swoje mieszkania – z racji tego, że nie są w stanie ich opłacać- w zamian za prawo funkcjonowania w nim do końca życia. Co ważne. Takie prawo dotyczy mieszkania a nie jego właściciela. Jeśli ten się zmienia, taka osoba wciąż ma prawo w nim żyć. To oczywiście tylko przykład tego co może Was spotkać w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

 

Jeszcze bardzo ważna kwestia. Jeśli chcecie nabyć nieruchomość, która ma już właściciela, powinniście sprawdzić, kto chce ją Wam sprzedać. To może być firma zajmująca się takim działaniem. Oczywiście oznacza to, że należy takie biuro nieruchomości wcześniej sprawdzić. Przede wszystkim trzeba się dowiedzieć, jak wygląda jego sytuacja w kontekście doświadczenia i obecności na rynku. Ile lat dana firma pomaga sprzedawać i kupować mieszkania? Czy w tym czasie zdarzyły się jej jakieś „wpadki”. O takich sytuacjach można się dowiedzieć między innymi wertując internet. Ale też nierzadko są one znane mieszkańcom danego miasta. Warto więc popytać znajomych i ich znajomych.

 

Ważne są też oczywiście opinie na temat biura nieruchomości. Te najszybciej znajdziecie oczywiście w internecie. Natomiast warto mieć na uwadze, że niekoniecznie muszą być one prawdziwe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wyszukiwanie ich na forum, niż wiara w to, że na przykład na wizytówkach Google nie zostały one opłacone. Mieszkanie z rynku wtórnego może być też sprzedawane przez osobę trzecią. W takim wypadku musicie sprawdzić, czy została ona upoważniona przez właściciela nieruchomości do takiego procesu.

 

Jeśli szukacie jednak mieszkania z rynku pierwotnego w Rzeszowie zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18. Od poniedziałku do piątku (godz. 9-17). Możecie również sprawdzić naszą ofertę mieszkań i lokalizacji.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Pułapki dotyczące zakupu mieszkania z rynku wtórnego
Ocena 4.88/5 na podstawie 222 Opinii.