Pokój dla dziecka – 5 najczęściej popełnianych błędów przy
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 19 września 2019

Pokój dla dziecka – 5 najczęściej popełnianych błędów przy urządzaniu

Pokój dla dziecka – 5 najczęściej popełnianych błędów przy urządzaniu

Zwykle cierpi przez nie funkcjonalność tej przestrzeni. Pokój dla dziecka musi być też bezpieczny. Aby tak było, warto poznać błędy popełniane przy jego aranżacji. Aby ich uniknąć.

 

Pokój dla małego dziecka – przepych

 

Ten błąd popełniany jest przez rodziców, którzy oczekują swojego pierwszego potomka. Bardzo często taki pokój dla niemowlaka jest urządzany przesadnie, wręcz po królewsku. Bez wątpienia cieszy on oko rodziców, ale zadajmy sobie pytanie „w jaki sposób skorzysta z tego małe dziecko?”.

 

Oczywiście aranżując przestrzeń dla niemowlaka możemy stworzyć przestrzeń ładną, ale przede wszystkim musi być ona praktyczna. I koniecznie bezpieczna. Wspomniana praktyczność to również wygoda. Zarówno dla rodziców jak i oczywiście pociechy. Raczej unikajmy przy urządzaniu pokoju dla małego dziecka pstrokatych dodatków i dużej ilości pluszaków. Które może stworzą ładny „obraz”, ale przede wszystkim będą się kurzyć.

 

Jeśli chodzi o meble w pokoju niemowlaka na pewno powinny znaleźć się trzy „elementy”. Po pierwsze łóżeczko. Na jego wybór trzeba poświecić sporo czasu i uwagi. W takim miejscu będzie też przewijak. Trzecim „elementem” stanie się szafka (może być komoda) do przechowywania ubrań, pościeli itd.

 

Pokój dla dziecka bez podziału na strefy

 

To błąd popełniany przy urządzaniu przestrzeni dla starszych pociech. Ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Nawet jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią powinniśmy się postarać o wytyczenie stref w tym pomieszczeniu. Ile ma ich być? Trzy. To strefy: nauki, zabawy i odpoczynku (spania).

 

W ich wydzieleniu pomogą między innymi meble i przepierzenia. Dzięki nim w dość klarowny i przejrzysty sposób wyznaczymy granice pomiędzy strefami. To istotne z perspektywy samopoczucia, ale i „wydajności” intelektualnej. Na przykład zaburzenie stref w pokoju dziecka może powodować jego rozkojarzenie, a to problemy z nauką.

 

Niewystarczające oświetlenie

 

To grzech popełniany nie tylko przy urządzaniu pokoju dziecka. Bardzo często „cierpi” przez nieprawidłowe oświetlenie łazienka. Więcej na temat urządzania tego pomieszczenia znajdziecie w tym tekście. Wróćmy do pokoju dziecka. Wybierając oświetlenie powinniśmy zdecydować się na kilka jego źródeł. Po pierwsze – główne. W pokoju naszej pociechy musi się też znaleźć oświetlenie miejsca do nauki. Bardzo często polecanym rozwiązaniem są kinkiety (albo lampki) przy łóżku.

 

Odrębną kwestią stanowią parametry oświetlenia. Je pod uwagę bierzemy urządzając każde pomieszczenie w naszym mieszkaniu. Warto więc je poznać. Sprawdźcie koniecznie tekst „Oświetlenie w mieszkaniu – o czym trzeba wiedzieć?”.

 

Nieodpowiedni dobór kolorów w pokoju dziecka

 

Na ten temat można by stworzyć elaborat:). Ale skupimy się na kwestiach ogólnych. Trzeba mieć świadomość tego, że kolory mogą i wpływają na nasze samopoczucie. Tak samo jest w przypadku dziecka w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym. Nadmiar krzykliwych kolorów może być przyczyną rozkojarzenia. A to – jak już wspomnieliśmy - może powodować nie tylko problemy z nauką.

 

Jakie kolory sprawdzą się pokoju dziecka? Można postawić na odcienie żółtego. Są one energetyczne. Starajmy się jednak unikać nadmiaru żółtego. Rozsądek przede wszystkim. Aby dziecko nie miało problemów z zasypianiem można zdecydować się na zieleń. Działa ona kojąco. Dodatkowo w pokoju dziecka mogą znaleźć się: biel, szarości i błękit. Ostrożnie za to kontrastowymi kolorami.

 

A jeśli już jesteśmy przy ich wyborze, to warto parę słów wspomnieć o farbach. Nie każdy rodzaj będzie odpowiedni do pokoju dziecka. Ich zły wybór to na szczęście coraz rzadziej popełniany błąd. Zanim wybierzecie się do sklepu zapoznajcie się z rodzajami farb.

 

Niebezpieczna miejsca w pokoju dziecka

 

Nie zawsze jest to świadomie popełniany błąd. Wyobraźnia dziecka nie zna granic i ciężko tak naprawdę przygotować się na wszystko. Im młodsza pociecha, tym baczniejszą uwagę musimy do tego przyłożyć. I też na większą liczbę „niespodzianek” ze strony dziecka przygotować.

 

Niebezpieczne może być w zasadzie wszystko. Chociażby łóżko. A dokładniej rzecz biorąc niedostosowanie jego wysokości do wzrostu naszej pociechy. Kolejnym elementem wyposażenia na który trzeba zwrócić uwagę, jest podłoga i to co na niej położymy. Dywany warto do niej przymocować. Zwłaszcza, jeśli nie są zbyt dużych rozmiarów. Dotyczy to chociażby dywanika znajdującego się koło łóżka. Przymocowując go, znacząco zmniejszamy ryzyko wypadku.

 

Bardzo ważne jest też zabezpieczenie szafek w pokoju dziecka. W ich przypadku w miarę możliwości należy ograniczyć ryzyko przewrócenia się. Jeśli nasza pociecha właśnie zaczęła raczkować, to przydadzą się elementy zabezpieczające rogi i kanty. Postarajmy się też chronić przed ciekawością malucha zawartość nisko znajdujących się szuflad. W tym wypadku pomogą elementy utrudniające dostanie się do nich. Unikajmy otwartych półek do których dziecko mogło by się dostać.Niebezpiecznym miejscem dla raczkującego dziecka są kontakty. Ich zabezpieczenie to absolutna konieczność!

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Pokój dla dziecka – 5 najczęściej popełnianych błędów przy urządzaniu
Ocena 4.96/5 na podstawie 77 Opinii.