demo
Udostępnij:
26 maja 2019

Niewielka łazienka – jak ją urządzić?

Ostatnio pisaliśmy o tym jak poradzić sobie z urządzeniem małej kuchni. Niewielka łazienka nie musi stanowić problemu. Wystarczy pamiętać o paru prostych zasadach przy jej urządzaniu.

Niewielka łazienka – podział na strefy

Zaczniemy od innej kwestii. Mała łazienka to zwykle standard w starszym budownictwie. Blokach z 20-30 letnim stażem. Nowoczesne budownictwo w tej kwestii wygląda dużo lepiej (np. w tym ponad 62-metrowym mieszkaniu na osiedlu Tarasy nad Zalewem w Rzeszowie, termin oddania koniec lipca 2021). Mamy w takim wypadku zdecydowanie większy wybór metrażu.

Niezależnie od powierzchni łazienki konieczny będzie podział na strefy. Dzięki temu stworzymy funkcjonalną przestrzeń. A to jeden z ważniejszych aspektów przy urządzaniu łazienki. Dzielimy to pomieszczenia na strefę kąpielową, do prania i toaletową. Ta ostatnia – jeśli zachodzi taka potrzeba - będzie „obejmować” dwa miejsca. W jednym znajdzie się niewielka umywalka. Obok muszla klozetowa. Bardzo często mieszkania nie posiadają odrębnego pomieszczenia na WC.

W przypadku niewielkiej łazienki każda z tych stref powinna być odpowiednio rozplanowana. Włączając w to kwestie swobodnego poruszania się w tym pomieszczeniu i korzystania z niego.

Niewielka łazienka – postawmy na prysznic

To w sytuacji gdy dysponujemy małą powierzchnią jedyne „słuszne” rozwiązanie. Ale i w tym wypadku możemy dodatkowo oszczędzić o czym zaraz. Warto przed zakupem konkretnego modelu zapoznać się z tekstem „Wanna prysznicowa – czym kierować się przy wyborze?”. Ułatwi on decyzję:).

W przypadku gdy nasza łazienka ma mały metraż pewnym rozwiązaniem będzie prysznic bez kabiny. To właśnie pozwoli dodatkowo oszczędzić miejsce. Taki prysznic z odpływem w podłodze potrzebuje przestrzeni około 70 centymetrów na 70. W takiej sytuacji natrysk znajduje się na ścianie. Oczywiście to tylko jedna z możliwości.

Wybór prysznica do niewielkiej łazienki to nie tylko oszczędność miejsca. Jest to rozwiązanie, który pozwoli również ograniczyć w dużym stopniu rachunki za wodę. To zresztą jedna z częściej wymienianych zalet prysznica.

Jaką umywalka do małej łazienki?

To kolejna pytanie na które musimy sobie odpowiedzieć. Często to właśnie na jej wymiarach oszczędzamy przestrzeń w łazience. Nie zawsze z dobrym skutkiem. Warto przy zakupie umywalki pamiętać o minimalnych wymiarach, które pozwalają z niej korzystać w sposób wygodny. Nie chodzi nam jedynie o oszczędzanie przestrzeni w łazience, ale i o funkcjonalność. Te wspomniane wymiary to szerokość między 45 a 50 centymetrów, głębokość – 40. Często wybieranym rozwiązaniem w ramach gospodarowania każdej wolnej przestrzeni są umywalki narożne. Sprawdzają się przy niestandardowo zbudowanej łazience. Lub w sytuacji w której jesteśmy zmuszeni do nietypowej aranżacji.

Niewielka łazienka - oszczędność przede wszystkim

Ale jak wspomnieliśmy nie kosztem funkcjonalności. Na pewno jednak aranżując to pomieszczenie należy pamiętać o tym, że znaleźć się w nim muszą jedynie najważniejsze sprzęty i wyposażenie. Wybierając te pierwsze zwracamy uwagę nie tylko na ich wielkość, ale również kształty. Tutaj za najlepszy przykład posłuży sedes. W małej łazience zdecydowanie lepszym wyborem będzie model podwieszany, a nie „klasyczny”. Szafki wnękowe w tym pomieszczeniu to również dobry pomysł. Pozwolą oszczędzić nam przestrzeń, a jednocześnie tworzymy miejsce w którym będziemy trzymali przybory toaletowe i środki czystości.

W jaki sposób optycznie powiększyć łazienkę?

Jest kilka możliwości. Pierwszą z nich „wprowadzimy” już na etapie remontu tego pomieszczenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem wykończenia łazienka są płytki. Jeśli wybierzemy nieodpowiedni ich model możemy „przytłoczyć” to pomieszczeni. Jakie więc płytki są odpowiednie do małej łazienki?

Po pierwsze – o dużych wymiarach. Jeśli płytki będą małe, a więc będzie ich więcej w łazience, wytworzy się poczucie chaosu. To przy niewielkiej dostępnej powierzchni duży błąd. Większe płytki na pewno powinno znaleźć się na podłodze. Aby optycznie powiększyć to pomieszczenie wybieramy modele odbijające światło. I koniecznie w jasnych kolorach. Ciemne płytki przytłoczą nam niewielką łazienkę. Jest jeszcze jedna często polecana porada związana z takim wykończeniem tego pomieszczenia. Jeśli jest ono wąskie i dłuższe – dekoracja na płytkach powinna być pozioma. Dobrze, aby do tego wzory były szerokie. Jeżeli mamy niską łazienkę, dekor musi być pionowy. Wzór lepiej wąski.

Aby optycznie powiększyć łazienkę, warto wybrać odpowiedni kolor do tego pomieszczenia. W takiej sytuacji lepszym wyborem są jasne barwy. Powiększą one optycznie małą łazienkę. Ciemne kolory ją „przytłoczą”. Zasada ta dotyczy nie tylko ścian, sufitu i podłogi. Na kolor należy również zwrócić uwagę przy meblowaniu niewielkiej łazienki. Często polecanym rozwiązaniem jest wybór sprzętu wykonane z przezroczystego lub półprzezroczystego materiału.

W takiej niewielkiej łazience należy bezwzględnie unikać „umieszczania” dużych powierzchni pokrytych ciemnymi kolorami. I jeszcze jedna kwestia. W takiej łazience lepiej sprawdzi się zimne kolory (odcienie niebieskiego, zielonego czy szarego). Mają one zdolność „oddalania”.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN