demo
Udostępnij:
02 lutego 2019

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Tak aby wymarzone własne „M” nie tylko cieszyło nasze oko, ale było również praktyczne i bezpieczne. Warto poznać kilka kwestii, które mają ogromne znaczenie przy zakupie mieszkania.

Po pierwsze plan

W którym skupimy się na tym czego tak naprawdę „wymagamy” od naszego mieszkania, ale również jego najbliższej i dalszej okolicy. Jak dużego metrażu potrzebujemy? Czy wolimy lokal bardziej nasłoneczniony, czy jednak nie? Jak bardzo istotne dla nas jest piętro na którym będzie znajdowało się nasze mieszkanie? To tylko kilka pytań na które musimy sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie.

Plan powinien również obejmować nasze możliwości finansowe. I na to przy zakupie mieszkania należy zwrócić uwagę już na początkowym etapie całego procesu. Warto byłoby wybrać się do kogoś, kto obliczy naszą zdolność kredytować. Musimy też poświecić nieco czasu na określenie środków finansowych jakimi dysponujemy. I to często na tym etapie dokonujemy też wyboru rynku pierwotnego lub wtórnego. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. I jeszcze jedna dość istotna kwestia związana z finansami. Rynek wtórny bardzo często – mimo niskiej kosztów zakupu mieszkania – rodzi dodatkowe wydatki. Związane na przykład z generalnym remontem, wymianą instalacji itp. I koniecznie trzeba to wziąć pod uwagę.

Kryteria wyboru mieszkania

To kolejny istotny aspekt całego procesu. I te kryteria już częściowo pojawiły się w akapicie wyżej. Przed zakupem mieszkania powinniśmy się zastanowić nad tym, jaka lokalizacja nam najbardziej pasuje.

Czy wolimy spokojne przedmieścia, czy jednak chcemy się rzucić w wir miasta decydując się na centrum. Wybór danej lokalizacji pociąga za sobą wiele „konsekwencji”. W dużym stopniu są one zależne od indywidualnych cech miejscowości w której zamieszkamy. Centrum miasta zwykle kojarzy się ze zgiełkiem, dużymi korkami i problemami w płynnym przemieszczaniu. Ale nie wszędzie tak jest. W Rzeszowie bez trudu znajdziecie osiedla blisko serca miasta, które są jednocześnie odseparowane od wspominanego zgiełku centrum. Developres ma w swojej ofercie w dwóch miejscach położonej w tej okolicy. To osiedle Skyres i Bella Dolina. A na tym ostatnim chociażby to 68-metrowe.

Wróćmy do kryteriów którymi kierujemy się przy zakupie mieszkania. „Badanie” wspomnianej lokalizacji, to również sprawdzanie jej pod kątem dostępności terenów zielonych i rekreacyjnych. W tym aspekcie zwykle wygrywają przedmieścia. Kolejna sprawa to infrastruktura drogowa i komunikacja publiczna. Koniecznie sprawdzamy najbliższą okolicę pod kątem najpotrzebniejszych miejsc (sklepy, apteki, przychodnia, czy szkoła). Warto też się dowiedzieć czy w lokalizacji, którą sobie wybierzemy nie znajdują się jakieś zakłady przemysłowe, czy inne „uciążliwe” budynki.

Przy zakupie mieszkania pod uwagę bierzemy również rodzaj zabudowy. Niesie on ze sobą kilka dość istotnych kwestii. Za przykład niech posłużą tutaj koszty ogrzewania. Rynek wtórny i mieszkanie w kamienicy to zwykle spore wydatki. W dłuższej perspektywie możemy je obniżyć poprzez wymianę instalacji grzewczej. Zresztą tę ostatnią warto bardzo dokładnie sprawdzić. Tak samo jak instalację elektryczną i wodną. Bo ich remont to nierzadko bardzo duży koszt.

Rynek pierwotny pod tym kątem ma zdecydowaną przewagę. Budynki powstają przy użyciu nowoczesnych materiałów i technologii, które zapewniają najwyższą jakość.

Zakup mieszkania – przede wszystkim pytać

Wszelkie informacje, które możemy uzyskać w taki sposób są dla nas ważne. Dzięki nim na przykład unikniemy pułapek przy zakupie mieszkania. Te ostatnie omówimy na przykładzie rynku wtórnego. Powinniśmy zapytać między innymi o to dlaczego mieszkanie jest wystawiane na sprzedaż. W jakimś czasie przeprowadzano remonty i czy w ogóle miało to miejsce.

Bardzo istotną kwestią jest sytuacja prawnego takiego mieszkania. Dzięki jej znajomości unikniemy na przykład nieprzyjemnej niespodzianki jaką jest dodatkowa zameldowana w nim osoba. W przypadku zakupu mieszkań z rynku wtórnego, może się też zdarzyć sytuacja w której sprzedawca chce ukryć wady fizyczne.

Częściowo możemy się przed tym bronić wykorzystując „instytucję” rękojmi. Więcej na jej temat można przeczytać w tym miejscu. Powinniśmy sprawdzić czy w umowie nie ma przypadkiem wyłączenia odpowiedzialności sprzedającego od wspomnianych wad fizycznych. Taka sytuacja powinna zapalić nam w głowie „czerwone światełko”. Warto też przed zakupem mieszkania ustalić co w nim zostaje. Czy jakąś część umeblowania będzie „w cenie”.

Kolejne pytania będą dotyczyć między innymi sąsiedztwa, ale też bezpieczeństwa w najbliższej okolicy. To szczególnie ważne w przypadku, gdy mieszkanie kupuje rodzina z małymi dziećmi. Tutaj na pomoc „przychodzi” nam wygląd klatki schodowej. Im w gorszym jest ona stanie, tym większe prawdopodobieństwo dość rozrywkowego sąsiedztwa.

Ostatnim aspektem jaki powinniśmy poruszyć w czasie rozmowy z osobą sprzedającą mieszkanie są pieniądze. Muszą się pojawić pytania między innymi o czynsz i fundusz remontowy. Ważna jest również kwestia dotycząca podatku od nieruchomości i opłata gruntowa. Odpowiedzi na te pytanie dadzą nam istotne informacje związane z tym, czy – początkowo – atrakcyjna oferta faktycznie takową jest. Im bardziej tanie w ogłoszeniu mieszkanie, tym większa powinna być nasza rezerwa w podejściu do niego.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN