Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 2 lutego 2019

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Tak aby wymarzone własne „M” nie tylko cieszyło nasze oko, ale było również praktyczne i bezpieczne. Warto poznać kilka kwestii, które mają ogromne znaczenie przy zakupie mieszkania.

 

Po pierwsze plan

 

W którym skupimy się na tym czego tak naprawdę „wymagamy” od naszego mieszkania, ale również jego najbliższej i dalszej okolicy. Jak dużego metrażu potrzebujemy? Czy wolimy lokal bardziej nasłoneczniony, czy jednak nie? Jak bardzo istotne dla nas jest piętro na którym będzie znajdowało się nasze mieszkanie? To tylko kilka pytań na które musimy sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie.

 

Plan powinien również obejmować nasze możliwości finansowe. I na to przy zakupie mieszkania należy zwrócić uwagę już na początkowym etapie całego procesu. Warto byłoby wybrać się do kogoś, kto obliczy naszą zdolność kredytować. Musimy też poświecić nieco czasu na określenie środków finansowych jakimi dysponujemy. I to często na tym etapie dokonujemy też wyboru rynku pierwotnego lub wtórnego. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. I jeszcze jedna dość istotna kwestia związana z finansami. Rynek wtórny bardzo często – mimo niskiej kosztów zakupu mieszkania – rodzi dodatkowe wydatki. Związane na przykład z generalnym remontem, wymianą instalacji itp. I koniecznie trzeba to wziąć pod uwagę.

 

Kryteria wyboru mieszkania

 

To kolejny istotny aspekt całego procesu. I te kryteria już częściowo pojawiły się w akapicie wyżej. Przed zakupem mieszkania powinniśmy się zastanowić nad tym, jaka lokalizacja nam najbardziej pasuje.

 

Czy wolimy spokojne przedmieścia, czy jednak chcemy się rzucić w wir miasta decydując się na centrum. Wybór danej lokalizacji pociąga za sobą wiele „konsekwencji”. W dużym stopniu są one zależne od indywidualnych cech miejscowości w której zamieszkamy. Centrum miasta zwykle kojarzy się ze zgiełkiem, dużymi korkami i problemami w płynnym przemieszczaniu. Ale nie wszędzie tak jest. W Rzeszowie bez trudu znajdziecie osiedla blisko serca miasta, które są jednocześnie odseparowane od wspominanego zgiełku centrum. Developres ma w swojej ofercie w dwóch miejscach położonej w tej okolicy. To osiedle Skyres i Bella Dolina. A na tym ostatnim chociażby to 68-metrowe.

 

Wróćmy do kryteriów którymi kierujemy się przy zakupie mieszkania. „Badanie” wspomnianej lokalizacji, to również sprawdzanie jej pod kątem dostępności terenów zielonych i rekreacyjnych. W tym aspekcie zwykle wygrywają przedmieścia. Kolejna sprawa to infrastruktura drogowa i komunikacja publiczna. Koniecznie sprawdzamy najbliższą okolicę pod kątem najpotrzebniejszych miejsc (sklepy, apteki, przychodnia, czy szkoła). Warto też się dowiedzieć czy w lokalizacji, którą sobie wybierzemy nie znajdują się jakieś zakłady przemysłowe, czy inne „uciążliwe” budynki.

 

Przy zakupie mieszkania pod uwagę bierzemy również rodzaj zabudowy. Niesie on ze sobą kilka dość istotnych kwestii. Za przykład niech posłużą tutaj koszty ogrzewania. Rynek wtórny i mieszkanie w kamienicy to zwykle spore wydatki. W dłuższej perspektywie możemy je obniżyć poprzez wymianę instalacji grzewczej. Zresztą tę ostatnią warto bardzo dokładnie sprawdzić. Tak samo jak instalację elektryczną i wodną. Bo ich remont to nierzadko bardzo duży koszt.

 

Rynek pierwotny pod tym kątem ma zdecydowaną przewagę. Budynki powstają przy użyciu nowoczesnych materiałów i technologii, które zapewniają najwyższą jakość.

 

Zakup mieszkania – przede wszystkim pytać

 

Wszelkie informacje, które możemy uzyskać w taki sposób są dla nas ważne. Dzięki nim na przykład unikniemy pułapek przy zakupie mieszkania. Te ostatnie omówimy na przykładzie rynku wtórnego. Powinniśmy zapytać między innymi o to dlaczego mieszkanie jest wystawiane na sprzedaż. W jakimś czasie przeprowadzano remonty i czy w ogóle miało to miejsce.

 

Bardzo istotną kwestią jest sytuacja prawnego takiego mieszkania. Dzięki jej znajomości unikniemy na przykład nieprzyjemnej niespodzianki jaką jest dodatkowa zameldowana w nim osoba. W przypadku zakupu mieszkań z rynku wtórnego, może się też zdarzyć sytuacja w której sprzedawca chce ukryć wady fizyczne.

 

Częściowo możemy się przed tym bronić wykorzystując „instytucję” rękojmi. Więcej na jej temat można przeczytać w tym miejscu. Powinniśmy sprawdzić czy w umowie nie ma przypadkiem wyłączenia odpowiedzialności sprzedającego od wspomnianych wad fizycznych. Taka sytuacja powinna zapalić nam w głowie „czerwone światełko”. Warto też przed zakupem mieszkania ustalić co w nim zostaje. Czy jakąś część umeblowania będzie „w cenie”.

 

Kolejne pytania będą dotyczyć między innymi sąsiedztwa, ale też bezpieczeństwa w najbliższej okolicy. To szczególnie ważne w przypadku, gdy mieszkanie kupuje rodzina z małymi dziećmi. Tutaj na pomoc „przychodzi” nam wygląd klatki schodowej. Im w gorszym jest ona stanie, tym większe prawdopodobieństwo dość rozrywkowego sąsiedztwa.

 

Ostatnim aspektem jaki powinniśmy poruszyć w czasie rozmowy z osobą sprzedającą mieszkanie są pieniądze. Muszą się pojawić pytania między innymi o czynsz i fundusz remontowy. Ważna jest również kwestia dotycząca podatku od nieruchomości i opłata gruntowa. Odpowiedzi na te pytanie dadzą nam istotne informacje związane z tym, czy – początkowo – atrakcyjna oferta faktycznie takową jest. Im bardziej tanie w ogłoszeniu mieszkanie, tym większa powinna być nasza rezerwa w podejściu do niego.

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
Ocena 4.78/5 na podstawie 121 Opinii.