Mieszkanie z rynku wtórnego – na co trzeba uważać?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 15 czerwca 2022

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co trzeba uważać?

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co trzeba uważać?

Więcej możliwości jeśli chodzi o wybór, ale jednocześnie bardziej ryzykowny zakup. Mieszkanie z rynku wtórnego może się okazać dobrym wyborem. Ale jego nabycie wymaga przygotowania, jak również wiedzy. Chociażby o tym czego się wystrzegać i na co uważać.

 

Mieszkanie z rynku wtórnego – ogólna charakterystyka

 

Najważniejszą cechą takiej nieruchomości jest to, że jeśli zdecydujecie się na jej zakup, to będziecie kolejnym właścicielem. Może to oznaczać mieszkanie kilkuletnie, ale również takie ze kilkudziesięcioletnim stażem. Różnić się one będą nie tylko stażem. Im starsze mieszkanie, tym większe prawdopodobieństwo wyższych kosztów remontu.

 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić odświeżony lokal. Co w żadnym wypadku nie oznacza, że taka nieruchomość nie powinna być przez Was sprawdzona. I też kwestia tego w jakim stanie jest budynek. I na przykład instalacje doprowadzane do mieszkania.

 

Na koniec tej części jeszcze o największej zalecie rynku wtórnego. To szeroki dostęp do lokalizacji i duży wybór mieszkań. Zarówno w kwestii standardu, metrażu itd. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach znacząco wzrósł udział rynku pierwotnego. Zarówno pod kątem szerokiego dostępu do lokalizacji jak i liczby mieszkań. Znacząco wzrosło zainteresowanie nowoczesnym budownictwem.

 

Ocena stanu technicznego mieszkania z rynku wtórnego

 

To jeden z najważniejszych aspektów związanych z zakupem nieruchomości po właścicielu. Często polecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z całościowego audytu technicznego mieszkania. Na rynku działają firmy, które się tym zajmują. Taki audyt jest przeprowadzany przez wykwalifikowanych pracowników (między innymi inżynierów), co daje pewność, że mieszkanie zostanie sprawdzone w odpowiedni sposób. Natomiast w tym wypadku odrębną kwestią jest wybór takiej firmy. Poprzedzony odpowiednim researchem.

 

Oczywiście ocenę stanu technicznego mieszkania możecie również dokonać sami. W takim wypadku powinniście pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze ocenę stanu nieruchomości można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich – zdecydowanie łatwiejsza – ocena tego co widać „gołym okiem”. Druga część to już sprawdzenie tego co mogło zostać ukryte przez osobę sprzedającą i wad, które wykryć można przy użyciu odpowiedniego sprzętu.

 

Ocena stanu technicznego mieszkania obejmuje między innymi:

 

  • kondycję ścian i tynków,

  • piony, poziomy,

  • stan drzwi i okien,

  • stan podłogi,

  • instalacje (gazowa, prąd itd.)

  • termika lokalu przy użyciu kamery termicznej.

 

To główna część zadań jakie będzie trzeba wykonać przy sprawdzaniu nieruchomości z rynku wtórnego. Pamiętajcie o tym, że ocenie podlegać powinna również piwnica i balkon. Nie zapomnijcie też o dokładnym sprawdzeniu metrażu. Czy jest on zgodny z tym co podał sprzedający Wam daną nieruchomość.

 

Mieszkanie z rynku wtórnego - formalności i kwestie prawne

 

Zaczniemy od umów związanych z zakupem nieruchomości „po właścicielu”. Formalności z tym związane też wymagają od Was pewnej wiedzy. Najczęściej w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego podpiszecie dwie umowy. Pierwszą z nich określa się mianem przedwstępnej. Jej wzór znajdziecie w internecie. Jest to umowa, która zawiera się w przypadku, gdy chcecie zarezerwować sobie mieszkanie. Obie strony zobowiązują się w niej do zawarcia tej właściwej o sprzedaży mieszkania. Ta z kolei umowa jest zawierana w formie aktu notarialnego.

 

Tutaj warto podnieść pewną kwestię, która różni rynek wtórnego od pierwotnego. W tym drugim przypadku ochrona nabywcy jest zdecydowanie bardziej rozwinięta. To efekt działania tak zwanej ustawy deweloperskiej. Natomiast w pewnym stopniu kupujący mieszkanie z rynku wtórnego może skorzystać z rękojmi.

 

Ta ostatnia dotyczy odpowiedzialności sprzedawcy względem nabywcy w sytuacji, gdy przedmiot sprzedaży – w tym wypadku nieruchomość – ma wady fizyczne lub prawne. Te mogą być związane na przykład z obciążeniami o których kupujący nie wiedział w momencie nabycia mieszkania. To może hipoteka albo prawa osób trzecich. Wada fizyczna to z kolei sytuacja w której to co kupiliście nie zgadza się na Waszą niekorzyść z umową notarialną. Polecamy zapoznać się z dokładnym opisem zawartym w kodeksie cywilnym (artykuł 5561). Taką wadą fizyczną może być na przykład to, że mieszkanie nie nadaje się do celu o którym kupujący poinformował sprzedawcę przed zawarciem umowy.

 

Wspomnieliśmy wyżej o przewadze rynku pierwotnego w kontekście bezpieczeństwa nabywcy. Zwłaszcza w ostatnich latach jeszcze bardziej polski ustawodawca o to zadbał. Przywoływana wyżej ustawa deweloperska daje duży komfort osobom, które chcą kupić nowe mieszkanie.

 

Jeszce jedna sprawa. Pamiętajcie o tym, że jeśli nabywacie nieruchomość z rynku wtórnego, musicie sami opłacić podatek od czynności cywilnoprawnej. Wynosi on 2% od rynkowej ceny mieszkania. Na zapłacenie podatku macie 14 dni. Przygotujcie się również na to, że jeśli kupicie takie mieszkanie z rynku wtórnego po okazyjnej, bardzo niskiej cenie, może się nim zainteresować urząd skarbowy. Taki zakup musi być dobrze „umotywowany”. Na przykład poprzez stan takiego mieszkania. Było ono tanie, bo wymagało bardzo gruntownych prac remontowych.

 

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem nowego mieszkania na terenie Rzeszowie, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, jak również kontaktu. Możecie także odwiedzić biuro przy ulicy Warszawskiej 18. Pracujemy w nim od poniedziałku do piątku (9-17).

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co trzeba uważać?
Ocena 4.91/5 na podstawie 65 Opinii.