Przygotowanie mieszkania pod wynajem - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 7 czerwca 2018

Wynajem mieszkania studentom – jak się przygotować (część 2)

Wynajem mieszkania studentom – jak się przygotować (część 2)

Z pierwszej części tego poradnika można dowiedzieć się między innymi tego na co zwrócić uwagę przy meblowaniu. Przy wynajmowaniu mieszkania dla studentów jedną ze spraw, która spędza sen z powiek właścicielom, jest strach przed uszkodzenia tak sprzętów się w nim znajdujących jak i samego lokalu. To oczywiście niejedyny problem.

 

Na co zwrócić uwagę w umowie o wynajem?

 

Jest kilka zapisów, które powinny się w niej znaleźć. W internecie bez problemu można znaleźć przykładowe wzory umów. Można je wykorzystać. A jeśli zachodzi potrzeba, dodać parę podpunktów. Co powinno się znaleźć w takiej umowie? Po pierwsze dane osoby z którą ją podpisujemy. Oprócz imienia i nazwiska również PESEL, numer dowodu osobistego. Nasze dane jako właściciela także muszą się w niej znaleźć.

 

W umowie powinny być również obecne informacje o przedmiocie najmu. Czas i okres wypowiedzenia. Zatrzymajmy się na chwilę przy tym ostatnim. Może ono zostać określony nie później niż na miesiąc naprzód jedynie w kilku przypadkach. Po pierwsze jeśli najemca – mimo upomnień – użytkuje lokal niezgodnie z jego przeznaczeniem. Powodem może być też doprowadzenie do szkód lub zniszczenie urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytkowania.

 

Kolejną możliwą przyczyną jest zwłoka w płaceniu czynszu lub innych opłat za mieszkanie. Podnajęcie lokalu bez zgody właściciela również może być powodem takiego okresu wypowiedzenia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w ustawie o ochronie praw lokatorów z czerwca 2001 roku.

 

W umowie powinna być obecna informacja dotycząca czynszu, a także opłat dodatkowych. Termin jego zapłaty również musi być określony. Wspomniane opłaty też powinniśmy doprecyzować w umowie. Dobrą praktyką jest aby najemca miał możliwość wglądu do rachunków za wynajmowany lokal.

 

Do umowy możemy dołączyć załącznik w którym znajdą się informacje dotyczące urządzeń, które są obecne w wynajmowanym mieszkaniu. To pewnego rodzaju forma zabezpieczenia w kwestii ewentualnej naprawy zniszczonych sprzętów. I w tym momencie przeglądania umowy pojawia się też zwykle kolejna ważna informacja.

 

Co warto wiedzieć o kaucji za mieszkania?

 

To najczęściej występująca forma zabezpieczenia właściciela lokum w związku z możliwymi uszkodzeniami zarówno samego mieszkania jak i znajdującego się w nim sprzętu. Jej wysokość jest ustalana w umowie. Najczęściej wynosi ona miesięczny koszt najmu. Jeśli mieszkanie jest w wysokim standardzie, kwota może być wyższa.

 

Wspominany wcześniej załącznik warto też wzbogacić o zdjęcia sprzętów i samego mieszkania. To one staną się podstawą ewentualnych roszczeń związanych z zatrzymaniem kaucji lub jej części. Nierzadko zdarzają się sytuacje, że właściciele mieszkań w sposób bezpodstawną chcą ją sobie zostawić.

 

Jeśli jednak my chcemy podejść do wynajmowania mieszkania jako inwestycji, powinniśmy dość jasno określić reguły związane z kaucją i się ich trzymać. Tak aby nie ciągnęła się za nami opinia nieuczciwego właściciela.

 

W tej ostatniej kwestii warto też unikać pewnej rzeczy. Chodzi o przerzucanie praktycznie całości utrzymania mieszkania i jego sprzętów na najemcę. Chodzi tutaj między innymi o naprawy. Często takie zapisy są konstruowane w sposób niekorzystny dla najemcy. Warto w umowie dość jasno określić za jakie ewentualne naprawy ma on odpowiadać.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Wynajem mieszkania studentom – jak się przygotować (część 2)
Ocena 4.70/5 na podstawie 187 Opinii.