demo
Udostępnij:
07 czerwca 2018

Mieszkanie pod wynajem dla studentów – jak się przygotować cz. 2

Z pierwszej części tego poradnika można dowiedzieć się między innymi tego na co zwrócić uwagę przy meblowaniu. Przy wynajmowaniu mieszkania dla studentów jedną ze spraw, która spędza sen z powiek właścicielom, jest strach przed uszkodzenia tak sprzętów się w nim znajdujących jak i samego lokalu. To oczywiście niejedyny problem.

Na co zwrócić uwagę w umowie o wynajem?

Jest kilka zapisów, które powinny się w niej znaleźć. W internecie bez problemu można znaleźć przykładowe wzory umów. Można je wykorzystać. A jeśli zachodzi potrzeba, dodać parę podpunktów. Co powinno się znaleźć w takiej umowie? Po pierwsze dane osoby z którą ją podpisujemy. Oprócz imienia i nazwiska również PESEL, numer dowodu osobistego. Nasze dane jako właściciela także muszą się w niej znaleźć.

W umowie powinny być również obecne informacje o przedmiocie najmu. Czas i okres wypowiedzenia. Zatrzymajmy się na chwilę przy tym ostatnim. Może ono zostać określony nie później niż na miesiąc naprzód jedynie w kilku przypadkach. Po pierwsze jeśli najemca – mimo upomnień – użytkuje lokal niezgodnie z jego przeznaczeniem. Powodem może być też doprowadzenie do szkód lub zniszczenie urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytkowania.

Kolejną możliwą przyczyną jest zwłoka w płaceniu czynszu lub innych opłat za mieszkanie. Podnajęcie lokalu bez zgody właściciela również może być powodem takiego okresu wypowiedzenia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w ustawie o ochronie praw lokatorów z czerwca 2001 roku.

W umowie powinna być obecna informacja dotycząca czynszu, a także opłat dodatkowych. Termin jego zapłaty również musi być określony. Wspomniane opłaty też powinniśmy doprecyzować w umowie. Dobrą praktyką jest aby najemca miał możliwość wglądu do rachunków za wynajmowany lokal.

Do umowy możemy dołączyć załącznik w którym znajdą się informacje dotyczące urządzeń, które są obecne w wynajmowanym mieszkaniu. To pewnego rodzaju forma zabezpieczenia w kwestii ewentualnej naprawy zniszczonych sprzętów. I w tym momencie przeglądania umowy pojawia się też zwykle kolejna ważna informacja.

Co warto wiedzieć o kaucji za mieszkania?

To najczęściej występująca forma zabezpieczenia właściciela lokum w związku z możliwymi uszkodzeniami zarówno samego mieszkania jak i znajdującego się w nim sprzętu. Jej wysokość jest ustalana w umowie. Najczęściej wynosi ona miesięczny koszt najmu. Jeśli mieszkanie jest w wysokim standardzie, kwota może być wyższa.

Wspominany wcześniej załącznik warto też wzbogacić o zdjęcia sprzętów i samego mieszkania. To one staną się podstawą ewentualnych roszczeń związanych z zatrzymaniem kaucji lub jej części. Nierzadko zdarzają się sytuacje, że właściciele mieszkań w sposób bezpodstawną chcą ją sobie zostawić.

Jeśli jednak my chcemy podejść do wynajmowania mieszkania jako inwestycji, powinniśmy dość jasno określić reguły związane z kaucją i się ich trzymać. Tak aby nie ciągnęła się za nami opinia nieuczciwego właściciela.

W tej ostatniej kwestii warto też unikać pewnej rzeczy. Chodzi o przerzucanie praktycznie całości utrzymania mieszkania i jego sprzętów na najemcę. Chodzi tutaj między innymi o naprawy. Często takie zapisy są konstruowane w sposób niekorzystny dla najemcy. Warto w umowie dość jasno określić za jakie ewentualne naprawy ma on odpowiadać.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN