demo
Udostępnij:
08 maja 2019

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Krok po kroku

To proces czasochłonny i wymagający od nas zwrócenia uwagi na wiele istotnych aspektów. Abyście uniknęli błędów, przeprowadzimy Was przez kupno mieszkania z rynku wtórnego krok po kroku.

Warto najpierw zapoznać się zaletami, ale i wadami takiego wyboru. Rynek wtórny ma swoje plusy (wśród nich często wymieniana jest kwestia ceny), ale ma również swoje wady. W tej ostatniej kwestii zwykle wymienia się stan techniczny starego budownictwa. Więcej na temat zalet i wad takiego wyboru przeczytacie w tym miejscu.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – zdolność kredytowa

Jej zbadanie jest też oczywiście potrzebne, jeśli decydujemy się na nowe mieszkanie. Tym zajmuje się bank, ale warto wcześniej zrobić to samemu. Tak aby chociażby uniknąć rozczarowania związanego z nieprzyznaniem kredytu.

Swoją zdolność możemy sprawdzić przy pomocy licznych kalkulatorów dostępnych w sieci. Warto też wiedzieć co banki biorą pod uwagę w tym procesie. Na naszą zdolność kredytową składają się między innymi zarobki, miesięczne wydatki i forma zatrudnienia. Istotny jest stan cywilny (ile osób mamy na utrzymaniu). Pod uwagę brana jest też historia kredytów, które do tej pory wzięliśmy (czy i w jaki sposób zostały spłacone itd.). Nieco upraszczając ten ostatni aspekt. Jeśli regulowaliśmy swoje pożyczki na bieżąco, działa to na naszą korzyść. Historia kredytów jest dostępna w BIK (Biuro informacji kredytowej).

Cały proces badania takowej zdolności warto zacząć od uzbierania wkładu własnego. Aby uzyskać kredyt w banku potrzebujemy zwykle 20% kosztu danego lokalu.

Jak wybrać mieszkanie z rynku wtórnego?

Na ten aspekt zakupu swojego własnego „EM” składa się wiele mniejszych i większych czynników. Warto w czasie szukania mieszkania z rynku wtórnego brać pod uwagę nie tylko indywidualne preferencje. Dokładnie przeanalizować jak dane miejsce wygląda pod kątem bezpieczeństwa, komunikacji i dostępności najważniejszych w codziennym życiu miejsc (sklep, apteka itp.). Lokalizacja mieszkania to niezwykle istotny aspekt. Każda z nich ma swoje zalety i oczywiście wady. Koniecznie zapoznajcie się z plusami lokalizacji w centrum miasta.

Warto rozważyć poszukiwanie mieszkania – nie tylko z rynku wtórnego – przez pośrednika. Zwłaszcza jeśli to nasz pierwszy zakup. Brak doświadczenia, ale też ilość ofert dostępnych na rynku zwiększa ryzyko popełnienia błędu.

Sprawdzamy mieszkanie z rynku wtórnego

To krok niezbędny w całym procesie. I nie należy go w żadnym wypadku lekceważyć. Sprawdzając mieszkanie z rynku wtórnego zwracamy uwagę między innymi na to czy osoba, która chce nam go sprzedać, jest faktycznie właścicielem. Czy lokal nie jest obciążony hipoteką? Czy w mieszkaniu nie ma zameldowanych osób trzecich? Warto też poznać odpowiedź na pytanie o uregulowanie wszystkich dotychczasowych opłat. Jeśli tego nie dopilnujemy, możemy narazić się później na spore koszty.

Stan prawny nieruchomości najłatwiej sprawdzić w księdze wieczystej. Możemy to zrobić korzystając z internetu. Od 2014 roku wszystkie księgi wieczyste są dostępne w formie elektronicznej. To w nich znajdziemy informacje o ewentualnym zadłużeniu mieszkania. W przypadku ksiąg wieczystych istnieje kilka zasad, które nimi „rządzą”. Jedną z nich jest domniemanie zgodności ze stanem prawnym. W myśl tej zasady przyjmuje się, że to co zapisane w księdze wieczystej, jest zgodne z stanem rzeczywistym.

Zanim podpiszemy umowę przedwstępną

To będzie krok, który nie kończy całego procesu zakupu mieszkania z rynku wtórnego, ale bardzo nas do tego przybliża. Zanim jednak to zrobimy warto bardzo dokładnie się mu przyjrzeć. Kwestie prawne sprawdziliśmy w kroku powyżej. Teraz przyjrzymy się mieszkaniu z „technicznej” strony.

Niestety rynek wtórny często niesie za sobą ryzyko pewnych niedoróbek, lub złego stanu technicznego. I pod takim kątem, zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, musimy je koniecznie sprawdzić. Jeśli sami nie posiadamy specjalistycznej wiedzy (lub po prostu nie czujemy się na siłach) możemy zwrócić się do rzeczoznawcy.

Kolejnym krokiem jest podpisane umowy przedwstępnej. Nie oznacza ona samego zakupu mieszkania czy przeniesienia do niego praw. To forma zobowiązania, że w przyszłości do tego dojdzie. Ważną informacją jest to, że umowa przedwstępna nie wymaga od obu stron wizyty u notariusza.

Kredyt na mieszkanie i zakup wymarzonego „Em”

To w zasadzie ostatni krok jaki przed nami. Po skompletowaniu odpowiedniej dokumentacji składamy wniosek kredytowy. Warto zrobić to w kilku bankach. Przy ich wyborze bierzemy pod uwagę czas w którym możemy dostać, pewność jego otrzymania i najlepsze warunki. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej wybieramy bank w którym weźmiemy pożyczkę. Podpisujemy umowę.

Po uzyskaniu kredytu możemy w końcu nabyć mieszkanie. To jednak w przypadku rynku wtórnego nie koniec. Prawdopodobnie będziemy musieli (lub chcieli) przeprowadzić remont w takim mieszkaniu. To oczywiście dodatkowy koszt, który warto uwzględnić już na etapie szukania miejsca dla siebie. Więcej na temat remontu możecie przeczytać między innymi w tym miejscu.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN