Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 18 października 2021

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Wybór lokum dla siebie jest związane z wieloma wyzwaniami. Kupno mieszkania z rynku wtórnego to pakiet dodatkowych kwestii z jakimi przyjdzie się Wam zmierzyć. Na co należy zwrócić uwagę i czy wybór nieruchomości „po kimś” to dobry pomysł?

 

Czym jest rynek wtórny?

 

W przeciwieństwie do pierwotnego mowa tutaj nieruchomościach, które miały już co najmniej jednego właściciela. To mieszkania, lokale usługowe i oczywiście domy. W momencie zakupu mają one właściciela. To może być osoba fizyczna albo firma. To od nich bezpośrednio nabywa się dany lokal lub przez pośrednika. I znowu – może być to osoba fizyczna lub firma (na przykład biuro nieruchomości).

 

Na rynku wtórnym królują nieruchomości z pewnym bagażem doświadczeń. To najczęściej lokale co najmniej 10 lat od momentu budowy. Oczywiście można kupić mieszkanie młodsze, jak również kilkudziesięcioletnie. Popularne są lokale w kamienicach. W tym wypadku mowa o sporym stażu.

 

Za jedną z zalet rynku wtórnego podaje się ogromny wybór lokalizacji. Faktem jest, że używane mieszkania można kupić w wielu częściach miasta. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że w ostatnich latach nowoczesne budownictwo z rynku pierwotnego pojawiło się w wielu atrakcyjnych lokalizacjach. Również bliżej serca miasta. Części zarezerwowanej wcześniej dla starszego budownictwa.

 

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – stan techniczny

 

To jedna tych kwestii, która spędza sen z oczu, osobom żyjącym w kilkudziesięcioletnich budynkach. Zanim zdecyduje się na kupno konkretnego mieszkania z rynku wtórnego musicie sprawdzić stan techniczny. Samego lokalu i całego budynku. Jak najbardziej zasadne jest pytanie o to kiedy był przeprowadzany remont tego ostatniego? I czy w ogóle podejmowane były kroki w celu naprawy i wymiany pewnych jego elementów? Takie informacje mają wpływ na komfort życia, ale również wydatki związane z użytkowaniem takiego mieszkania. Mowa tutaj między innymi o stanie instalacji gazowej i elektrycznej.

 

Odrębną kwestię stanowi ocena stanu technicznego mieszkania z rynku wtórnego. Jeśli sami nie macie doświadczenia i umiejętności, które pozwolą Wam to zrobić, lepiej wybrać fachowców. W internecie bez problemu znajdziecie firmy przeprowadzające audyt nieruchomości. Ich zatrudnienie pozwoli uniknąć kosztownego remontu, ale także będzie miało bezpośredni wpływ na jakość życia w takim mieszkaniu.

 

Jak wygląda stan prawny nieruchomości z rynku wtórnego?

 

To jedno z najważniejszych pytań, jeśli nie najbardziej istotne, na jakie musicie poznać odpowiedź. Zanim zdecydujecie się na podpisanie umowy. Pierwsza kwestia to oczywiście rozmowa z osobą (nie zawsze jak wspomnieliśmy będzie to właściciel), która stoi za sprzedażą mieszkania.

 

Obowiązkowym elementem procesu sprawdzania stanu prawnego nieruchomości jest lektura księgi wieczystej. Dostęp do niej jest bardzo prosty. Księgi wieczyste znajdziecie są na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Informacje które w nich znajdziecie będą miały niebagatelny wpływ na decyzję, ale przede wszystkim na stan wiedzy o danym mieszkaniu.

 

Księga wieczysta nieruchomości jest podzielona cztery główne działy. Znajdziecie w niej między innymi informacje dotyczące ewentualnej hipoteki ustanowionej na mieszkaniu. To nie wszystko. Lektura księgi wieczystej da Wam odpowiedź na pytanie, czy do danej nieruchomości nie posiadają praw osoby trzecie. To może być zobowiązanie wobec kogoś, kto przekazał mieszkanie późniejszemu właścicielowi, do dożywotniego korzystania z niego. To z Waszej perspektywy – jako osób zainteresowanym zakupem – bardzo ważne informacje.

 

Mieszkanie z rynku wtórnego – oszacowanie kosztów remontu

 

Nie dotyczy ono jedynie zakupu nieruchomości w której przed wystawieniem na sprzedaż nie przeprowadzono prac odświeżających jej stanu. Wasza wizja mieszkania nierzadko będzie inna niż poprzedniego właściciela. Jakieś więc prace remontowe przyjdzie wykonać. Ich koszt nie musi być duży, ale warto sobie go oszacować przed podjęciem decyzji o zakupie. Możecie to zrobić sami. Nawet bez większego doświadczenia.

 

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku zakupu mieszkania wymagającego remontu. Najczęściej można je kupić po okazyjnej cenie. Z tym, że ta ostatnia może się okazać – po oszacowaniu kosztów remontu – nie tak „przyjemna” dla portfela. Jeśli nie posiadacie odpowiedniego doświadczenia lub jest ono na niskim poziomie (warto surowo podejść do jego oceny) wybierzcie fachowców. Firmę, która dokona wyceny generalnego remontu za Was.

 

Jak wygląda najbliższa okolica mieszkania?

 

To pytanie na które również powinniście poznać odpowiedź zanim zdecydujecie się na kupno nieruchomości z rynku wtórnego. Owszem infrastruktura wokół budynku, a szerzej osiedla zwykle jest bardzo dobrze rozwinięta. To jedna z najczęściej wymienianych zalet rynku wtórnego. Nie zwalnia to jednak ze sprawdzenia jak ona wygląda.

 

Warto to zrobić chociażby z tego powodu, że osiedla budowanego kilkadziesiąt lat temu miały pewne rozwiązania (chociażby związane z parkingami), których obecnie się nie stosuje. Uznaje za przestarzałe i mające negatywny wpływ na codzienne życie. Zbadanie najbliższej okolicy da Wam również odpowiedź na pytanie, czy nie ma gdzieś niedaleko głośnego zakładu pracy. Generalnie lustracji najbliższej okolicy dokonuje się zarówno w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Przyda się Wam również wiedza na temat poszczególnych osiedli w danym mieście.

 

Czy zakup mieszkania z rynku wtórnego jest bezpieczny? Przy zachowaniu pewnych procedur i oczywiście sprawdzenia wyżej opisanych kwestii jak najbardziej. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że że częściej w kontekście bezpieczeństwa procesu wymienia się nieruchomości z rynku pierwotnego.

 

 

Artykuły

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?
poniedziałek, 6 grudnia 2021

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?

Co trzeba wiedzieć zanim zdecydujecie się na zakup "przechodzonego" mieszkania? Wszystkie ważne informacje znajdziecie w naszym poradniku.
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?
piątek, 3 grudnia 2021

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Zalety i przydatne wskazówki.
Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość
wtorek, 30 listopada 2021

Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość

Z naszego poradnika dowiesz się między innymi tego na jaki rodzaj inwestycji powinnieś się zdecydować na początku swojej drogi, a (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Ocena 4.82/5 na podstawie 206 Opinii.