Kupno mieszkania – co warto wiedzieć, zanim się na to zdecydujemy? Developres
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Kupno mieszkania – co warto wiedzieć, zanim się na to zdecydujemy?

Kupno mieszkania – co warto wiedzieć, zanim się na to zdecydujemy?

To bardzo rozbudowany proces i łatwo o błąd, który będzie nas sporo kosztował. Kupno mieszkania trzeba poprzedzić odpowiednimi przygotowaniami. I właśnie o nich przeczytacie w dzisiejszym naszym tekście.

 

Kupno mieszkanie – kiedy się na to zdecydować?

 

Na tak postawione pytanie zwykle odpowiedź brzmi „kiedy będę miała/miał takie możliwości (przede wszystkim finansowe)”. I to zrozumiałe. Mało kto jest w stanie kupić mieszkanie „od ręki”, dysponując przy tym gotówką, który pokryje cały jego koszt. Możliwość o której mowa, to przede wszystkim szansa na przyznanie nam kredytu. W tym wypadku trzeba będzie spełnić szereg kryteriów.

 

Ale są pewne sytuacje w życiu, które mogą stać się czynnikiem „startowym” decyzji o zakupie mieszkania. To między innymi narodziny dziecka. Małżeństwo to kolejny dobry powód do zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania. Może nim być też podjęcie nowej pracy.

 

Kupujemy dom czy mieszkanie?

 

To kolejne pytanie na które warto sobie odpowiedzieć przed całym procesem. Oczywiście wiele w tej kwestii zależy od naszych osobistych preferencji. Natomiast oprócz nich warto wziąć pod uwagę zalety i wady obu rozwiązań. Przykładowo wybór mieszkania daje więcej możliwości pod kątem lokalizacji. Z drugiej strony dom, to szansa na więcej przestrzeni i spokoju. Duże znaczenie będą miały także koszty eksploatacji. Ale nie tylko na nie trzeba będzie zwrócić uwagę. Już sam zakup mieszkania, lub domu różni się przecież między sobą ceną.

 

Jeśli chcemy sami „od podstaw” wybudować ten drugi, cały proces jest oczywiście jeszcze bardziej rozbudowany. Kupno mieszkania zdejmuje z nas wiele obowiązków.

 

Po trzecie rozpoznanie

 

A tak naprawdę to pierwsza sprawa na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zaczynamy szukać miejsca dla siebie. Rozpoznanie rynku, ale też przede wszystkim miejscowości w jakiej chcemy mieszkać, pozwoli nam uniknąć wielu – czasem bardzo kosztownych – błędów.

 

Kupno mieszkania to inwestycja na długie lata. Jeśli trafimy na przykład do niebezpiecznej części miasta (bo wcześniej tego nie sprawdziliśmy), konsekwencje mogą być naprawdę złe. Za nim więc zaczniemy przeszukiwać ogłoszenia sprzedaży mieszkań, sprawdźmy samą miejscowość. Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w poszczególnych jego częściach.

 

Kolejna sprawa to sprawdzenie rynku nieruchomości. Czy w mieście dominuje starsze budownictwo na sprzedaż? A może rynek pierwotny z nowoczesnymi osiedlami ma sporą ofertę mieszkań? W tym wypadku wiele zależy od „cech indywidualnych” miasta. Przykładowo Rzeszów ma ofertę mieszkań z rynku wtórnego, jak i bogaty wybór nowoczesnych osiedli. Te ostatnie w różnych częściach miasta. Dla osób, które chcą mieszkać bliżej centrum, atrakcyjnym wyborem będzie osiedle Skyres (a na nim to ponad 66-metrowe na pierwszym piętrze). Szukających miejsc z dala od zgiełku miasta zainteresuje osiedle Nova Graniczna (z tym ponad 69-metrowym mieszkaniem).

 

Rozpoznanie rynku i „struktury” miejscowości jest więc niezbędnym elementem całego procesu. Bez niego kupno mieszkania może się okazać najgorszą inwestycją w życiu i to taką, której nie będziemy się mogli pozbyć.

 

Lokalizacja mieszkania – na co zwrócić uwagę?

 

Kiedy już wybierzemy parę ogłoszeń, warto się wybrać i przyjrzeć im z bliska. O ile w przypadku szukania mieszkania na wynajem na pewne rzeczy możemy przymknąć oko (a oferty często są opisywane w sposób nie do końca zgodny z rzeczywistością), o tyle – co oczywiste - kupno lokalu to inna sprawa.

 

Konieczna więc będzie wizyta w lokalizacji, która chcemy wybrać. Oprócz pewnych indywidualnych wymogów jakie co do niej możemy mieć, są jeszcze pewne ogólne cechy, którymi powinna się ona charakteryzować. Każdy z nas potrzebuje zrobić codzienne zakupy w sklepie spożywczym. Dobrze więc będzie, jeśli taki znajdzie się w najbliższej okolicy naszego mieszkania. Podobnie sytuacja ma się z apteką. Jej obecność to również wartość dodana. To niby „małe” rzeczy, ale pamiętajmy o tym, że spędzimy wiele lat.

 

Jeśli jesteśmy świeżo upieczonymi rodzicami, to na pewno zainteresuje nas obecnej w niedalekiej odległości żłobka i – oczywiście w niedalekiej przyszłości – przedszkola. Dodatkowego znaczenia w takiej sytuacji nabiera też bezpieczeństwo w najbliższej okolicy. To czy blok nie znajduje się przy ruchliwej ulicy? Czy w okolicy bloku są miejsca w których dziecko będzie się mogło bawić w bezpieczny sposób. To wszystko warto sprawdzić w czasie „inspekcji” lokalizacji – być może naszego przyszłego – mieszkania.

 

Odrębną kwestią jest obecność terenów rekreacyjnych i zielonych. Są one oczywiście wartością „dodaną” przy wyborze, a następnie kupnie mieszkania dla siebie. Ważne niezależnie od tego czy jesteśmy singlem, świeżo upieczonymi rodzicami, a może seniorem.

 

W przypadku pierwszej z wymienionym osób zwykle bardzo istotne jest to, czy w najbliższej okolicy znajdują się ośrodki kulturalne, puby i restauracje. Miejsca w których singiel będzie mógł spędzać czas ze znajomymi. Dlatego osoby młode zwykle wybierają centrum jak najlepsza dla siebie lokalizację mieszkania.

Artykuły

Bezpieczne mieszkanie – praktyczne wskazówki
czwartek, 9 lipca 2020

Bezpieczne mieszkanie – praktyczne wskazówki

Na co zwrócić szczególną uwagę chroniąc siebie i swoich domowników? O tym w naszym poradniku.
Bezpieczne mieszkanie w czasie wakacji. Jak się chronić?
poniedziałek, 6 lipca 2020

Bezpieczne mieszkanie w czasie wakacji. Jak się chronić?

Sprawdź co należy zrobić z mieszkaniem, zanim wybierzesz się na urlop.
Rynek wtórny – dlaczego warto go wybrać?
piątek, 3 lipca 2020

Rynek wtórny – dlaczego warto go wybrać?

Czego można oczekiwać po starszym budownictwie? Dowiesz się z naszego poradnika.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Kupno mieszkania – co warto wiedzieć, zanim się na to zdecydujemy?
Ocena 4.75/5 na podstawie 229 Opinii.