Jak wybrać mieszkanie? Praktyczne wskazówki.
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 21 marca 2022

Jak wybrać mieszkanie? Praktyczne wskazówki.

Jak wybrać mieszkanie? Praktyczne wskazówki.

To równie trudny krok co określanie lokalizacji w której przyjdzie nam żyć. Jak wybrać mieszkanie? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.

 

Jak wybrać mieszkanie idealne?

 

Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek, postaramy się odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Z jednej strony wydaje się ono zbyt ogólne. Dla każdego idealne mieszkanie oznaczać będzie co innego. Tym mianem można jednak określić nieruchomość, która spełnia – w jak największym stopniu – nasze potrzeby i wymagania. Czy można znaleźć idealne mieszkanie? Oczywiście. Natomiast to jak długi czas spędzimy na poszukiwaniu takiego domu, to już inna sprawa.

 

Wiele zależy od tego jak wygląda rynek nieruchomości w danym mieście. Do tego oczywiście niezwykle istotne są nasze możliwości finansowe i do tego zdolność kredytowa. Nierzadko jest tak że na pewne niedogodności związane z lokalizacją i samym mieszkaniem przyjdzie nam się zgodzić. To może być na przykład mniejszy metraż.

 

Wybór mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny?

 

To jedna z pierwszych decyzji przed jaką staniemy. Wiele osób zakłada, że w zasadzie nie ma żadnego wyboru i kupuje mieszkanie po właścicielu. Tymczasem rynek nieruchomości w ostatnich latach bardzo się zmienił. Wybór i kupno mieszkania z rynku pierwotnego nie stanowi większego problemu.

 

Ceny nieruchomości – zważywszy na koszty ich utrzymania – nie różnią się zbytnio. Zważywszy na to, że w przypadku rynku wtórnego bardzo często do podstawowej ceny mieszkania należy dołożyć generalny remont. Z kolei nowoczesne osiedla posiadają rozwiązania, która wpływają na jakość życia, zmniejszając przy okazji koszty utrzymania. Na zakup mieszkania trzeba patrzeć perspektywicznie. Być może przyjdzie nam żyć w jednym miejscu nawet kilkadziesiąt lat.

 

Zanim zdecydujecie się na wybór mieszkania z obu rynków, warto dokładnie poznać sytuację w mieście w którym chcecie nabyć nieruchomość. Istotne są w zasadzie wszystkie informacje. Jak wygląda rynek wtórny? W których częściach miasta znajdują się nowe osiedla? Jak wygląda infrastruktura drogowa. Czy miasto się rozwija, czy jednak nie widać takich perspektyw na najbliższe lata. To wszystko ma znaczenie. Również dla tego ile przyjdzie nam zapłacić za nieruchomość.

 

Jaki metraż mieszkania wybrać?

 

Wspomnieliśmy o tym, że to właśnie ten parametr nieruchomości może być tym na którym przyjdzie nam „zaoszczędzić”. Natomiast tutaj skupimy się na innej kwestii. Często – zwłaszcza młode, samotne osoby – decydują się na zakup kawalerki. Zwykle położonej blisko centrum. Nie potrzebują dużego metrażu. Są w stanie zmieścić swoje życie na takiej przestrzeni. Warto jednak mieć świadomość – wspomnieliśmy o tym wyżej, ale trzeba to podkreślić – że mieszkanie kupuje się na lata. W tym czasie mogą zmienić się nasze potrzeby. Być może będziemy chcieli założyć rodzinę. Dlatego na etapie wyboru mieszkania warto zastanowić, czy jednak nie zdecydować się – jeśli mamy taką możliwość – na większy metraż.

 

Ale to niejedyny błąd jaki można popełnić. Kupno za dużego mieszkania też może się okazać problemem. Przede wszystkim ze względu na koszty utrzymania. Jeśli dodatkowo przyjdzie nam w nim mieszkać samemu, może też ucierpieć jakość naszego życia.

 

Standard i układ nieruchomości

 

Zaczniemy od tego pierwszego aspektu. W nim zdecydowanie wygrywają nieruchomości z rynku pierwotnego. Mieszkania wykonane są przy pomocy nowoczesnych technologii i z użyciem najlepszej jakości materiałów. Wybierając nieruchomość dla siebie powinniśmy dokładnie przemyśleć swoje realne potrzeby. Każdy pewnie z chęcią przeprowadzi się do lokalizacji, która oferuje dosłownie wszystko. Oczywiście za odpowiednią – często wysoką – cenę. Pytanie brzmi, czy aby na pewno to „wszystko” jest nam potrzebne?

 

Kolejna kwestia to układ mieszkania. Z jednej strony przyglądamy tego jak rozmieszczone są poszczególne pomieszczenia. Czy na przykład kuchnia jest otwarta, czy jednak zamknięta? To drugie rozwiązanie jest charakterystyczne dla rynku wtórnego. Oglądając układ danego mieszkania powinniśmy również patrzeć pod kątem tego jak dużo zmian będziemy mogli wprowadzić, aby dostosować nieruchomość do potrzeb i swojej wizji.

 

Czy mieszkanie posiada księgę wieczystą?

 

To bardzo ważne pytanie. Księga wieczysta zawiera istotne informacje z punktu widzenia nabywcy mieszkania. To między innymi dane dotyczące tego kto jest jego właścicielem. To także informacje o ewentualnym zadłużeniu takiego mieszkania.

 

W przypadku rynku pierwotnego każda nieruchomość musi posiadać księgę wieczystą. W przypadku starszego budownictwa już tak to nie wygląda. Natomiast jeśli zdecydujecie się na wybór i zakup mieszkania z rynku pierwotnego, koniecznie powinniście zapytać o księgę wieczystą. W sytuacji, gdy nieruchomość jej nie posiada, odradzamy zakup.

 

Ważną informacją, która znajduje się w księdze wieczystej, są ewentualne prawa osób trzecich do takiego mieszkania. To szczególnie istotne w przypadku rynku wtórnego. Jej obecność zwiększa bezpieczeństwo transakcji jaką jest kupno nieruchomości. A to akurat aspekt na który również powinniśmy zwrócić uwagę.

 

Jeśli szukacie mieszkania z rynku pierwotnego, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, jak również do kontaktu. Jesteśmy też dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (Skyres). Od poniedziałku do piątku w godz. 9-17.

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak wybrać mieszkanie? Praktyczne wskazówki.
Ocena 4.92/5 na podstawie 38 Opinii.