Jak urządzić pokój dla ucznia?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 3 lutego 2022

Jak urządzić pokój dla ucznia?

Jak urządzić pokój dla ucznia?

To pytanie, które zaprząta głowę wielu rodziców. W jaki sposób urządzić pokój dla ucznia, by spełniał swoją funkcję, a jednocześnie wciąż był miejscem w którym dziecko będzie czuło się dobrze i bezpieczne. Poniżej znajdziecie wiele cennych wskazówek.

 

Pokój dla ucznia – najważniejsze strefy

 

W momencie kiedy dziecko zaczyna się swoją przygodę ze szkołą (chociaż pewne zmiany warto wprowadzić już na etapie przedszkola) pokój w którym mieszka musi przejść duże przeobrażenie. Oczywiście najważniejszym elementem wydaje się i w dużym stopniu jest biurko i krzesło, ale nie od tego powinniście zacząć.

 

Najbardziej istotną częścią procesu jakim jest urządzanie pokoju dla ucznia, to wydzielenie pewnych stref. Jest ich trzy. Określa się je mianem stref aktywności. Po pierwsze w pokoju ucznia musi być przestrzeń odpoczynku i snu. Dwie pozostałe strefy to: zabawa i nauka. Istotną kwestią jest to, aby było one dość wyraźnie zaznaczone. To po pierwsze. Drugą sprawą jest to, że warto nauczyć dziecko tego podziału. I najlepiej zacząć to robić już na etapie przedszkola. Chociaż tak naprawdę zaczyna być on istotny w czasie edukacji wczesnoszkolnej.

 

Jak rozmieścić meble w pokoju ucznia?

 

To kolejne pytanie, które pojawia się na etapie tworzenia projektu aranżacji miejsca dla dziecka. Zaczniemy od biurka. Mebla, które stanie się teraz – można powiedzieć – centralnym punktem w pokoju ucznia. Przede wszystkim biurko powinno zostać ustawione w taki sposób, aby miało dostęp do światła naturalnego. Oczywiście dziecko i tak będzie miało okazję nieraz pracować przy lampce. Jednak „obecność” światła naturalnego ma niebagatelne znaczenie. Jeśli dziecko jest praworęczne, należy biurko umieścić w taki sposób, by padało ono od lewej strony. Odwrotnie powinno się je postawić w przypadku, gdy Wasza pociecha jest leworęczna.

 

Błędem jest ustawienie biurka, tak aby światło dzienne padało zza pleców dziecka. W niedalekiej odległości od miejsca nauki powinny się te znaleźć najbardziej przydatne rzeczy do niej. Samo biurko możne być wyposażone w szuflady i półki. Warto wybierając model zwrócić uwagę nie tylko na wymiary, ale również takie dodatkowe elementy. A dokładniej na to, czy są one funkcjonalne.

 

Czas na kolejny bardzo ważny mebel w pokoju ucznia, czyli łóżko. Gdzie je postawić? Na pewno należy unikać umieszczenia go w bezpośredniej odległości drzwi do pokoju. Kolejna sprawa – łóżko powinno być ustawione w taki sposób, aby nie utrudniało poruszania się po pomieszczeniu. Pewnym rozwiązaniem jest umieszczenie go blisko okna. Często w aranżacjach pokoju ucznia mebel ten stawia się w jednym z narożników pomieszczenia. To również bardzo dobre rozwiązanie.

 

Ostatnim elementem wystroju jakim się zajmiemy jest garderoba. Taka szafka powinna znaleźć się w pokoju dziecka. Jeśli pomieszczenie nie imponuje metrażem, można się zdecydować na tzw. wbudowaną szafę z przesuwanymi drzwiami.

 

Oczywiście nie można zapomnieć o strefie do zabawy. Chociaż ta w przypadku ucznia może się w pewnym momencie zmienić. A dokładniej jej charakter. Dziecko będzie się skupiać na innej formie rozrywki niż w okresie przedszkolnym. I to też trzeba wziąć pod uwagę w czasie projektowania a następnie urządzania pokoju dla ucznia.

 

Jak powinno wyglądać oświetlenie?

 

Wspominaliśmy już o obecności światła dziennego. Już na etapie projektowania wystroju mieszkania i podziału na poszczególne pomieszczenia warto to wziąć pod uwagę. Natomiast nie ważne jak bardzo jasny będzie pokój ucznia, to i tak nie obędzie się bez sztucznego oświetlenia. A z racji tego, że dziecko ma teraz konkretny nowy obowiązek – naukę – będzie ono musiało spełniać pewne warunki. Bo przede wszystkim musicie zadbać o komfort i bezpieczeństwo dziecka.

 

To, że powinno pojawić się strefa oświetlenia na biurko, to sprawa oczywista. Natomiast bardzo istotną kwestią są jego parametry. I na chwilę się zatrzymamy. Na pewno najlepszym rozwiązaniem jest dobranie żarówki, która w najbliższym stopniu będzie zbliżona parametrami dotego, które jest w ciągu dnia. Trzeba zwrócić uwagę na barwę światła. W pewnym uproszczeniu im ta ostatnia bardziej chłodna, tym koncentracja dziecka będzie na wyższym poziomie.

 

Jak sprawa wygląda w przypadku głównego oświetlenia pokoju ucznia? Można zdecydować się na jeden żyrandol. To takie bardziej tradycyjne rozwiązanie. Natomiast coraz częściej w aranżacjach pokoju ucznia pojawiają się punktowe oprawy lub panele oświetleniowe. I warto tutaj dodać, że naprawdę dobrze sprawdzają się one w pokoju dziecka.

 

I ostatnie element – lampka przy łóżku. Niezależnie od tego, czy Wasze dziecko będzie przed snem czytać książkę, czy jednak po prostu będzie się kładło spać, jest ona niezbędna. Może to być „zwykła” lampka nocna umieszczona na szafce postawionej obok łóżka. Kolejnym rozwiązaniem są kinkiety umieszczone nad tym ostatnim meblem. W obu przypadkach istotne są oczywiście parametry oświetlenia. Po pierwsze światło nie może być zbyt ostre. Dziecko nie może mieć problemów ze snem. Uczeń ma przecież swoje codzienne obowiązki i organizm w nocy musi się odpowiednio zregenerować. Zarówno fizycznie jak i mentalnie.

 

Urządzenie pokoju dla ucznia - przy posiadaniu odpowiedniej wiedzy – nie będzie dla Was dużym wyzwaniem. Chociaż oczywiście warto poświecić sporo czasu na przygotowanie projektu wystroju tego pomieszczenia.

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak urządzić pokój dla ucznia?
Ocena 4.90/5 na podstawie 258 Opinii.