Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Jak tanio urządzić łazienkę? Sprawdzone pomysły

Jak tanio urządzić łazienkę? Sprawdzone pomysły

To pozwoli ją w znacznym stopniu odświeżyć. Nadać nowy wygląd. Różnorodność materiałów i rozwiązań dostępnych na rynku daje nam możliwość taniego urządzenia łazienki.

Zaczynamy od remontu

To słowo zwykle w przypadku łazienki budzi zdenerwowanie i myślenie o ogromnych kosztach. I faktem jest, że wymiana większości armatury sanitarnej, płytek itp. może nas mocno „szarpnąć” po kieszeni. Chociaż wspomniana wyżej różnorodność daje nam możliwość oszczędzenia na niektórych elementach.

Remont łazienki rozpoczynamy oczywiście od rozpisania planu. Powinniśmy się zastanowić nad zmianami, które pozwolą – chociaż w pewnym stopniu – ograniczyć koszty. Tutaj za najlepszy przykład posłuży płytki. W łazience wcale nie muszą być one położone od podłogi aż po sufit. Tańszym rozwiązaniem będzie częściowe pokrycie tej powierzchni farbą. Oczywiście nie każdy rodzaj się sprawdzi. Zanim zdecydujemy się na taki krok, powinniśmy zapoznać się z ofertą, ale przede wszystkim parametrami farb. Dzięki temu wybierzemy odpowiedni rodzaj i nie będziemy musieli za parę miesięcy malować od nowa. Oszczędność przede wszystkim:).

W przypadku urządzania łazienki powinniśmy postawić na farby lateksowo – akrylowe. Dzięki ich wykorzystaniu uzyskamy powierzchnie odporne na wilgoć. Często polecanym rozwiązaniem są farby emulsyjne zawierające cząstki kwarcu.

Tanie urządzanie łazienki – minimalizm

To pomieszczenie w mieszkaniu w którym nie powinno znajdować się dużo dodatków. Oczywiście pewne rzeczy w łazience muszą się znaleźć. To wanna (prysznic), umywalka, sedes i niewielka szafka. Pozostałe elementy są dodatkami. W przypadku gdy dysponujemy niewielką powierzchnią, tym bardziej musimy je ograniczyć. Większa łazienka (taka jak na przykład w tym ponad 85-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Bella Dolina) nie powinna być dla nas „przyzwoleniem” na umieszczanie dużej ilości dodatków. Łazienka ma być przede wszystkim funkcjonalna.I o tym nie można zapomnieć.

Jeśli łazienka ma być urządzona tanio, wystarczy…

Pomalować starą glazurę. Wymiana płytek to zwykle kosztowny proces. A jeśli chcemy naprawdę tanio urządzić łazienkę, to możemy zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie. Pomalowanie płytek pozwoli całkowicie odświeżyć to pomieszczenie. W zasadzie takie zmiany można rozszerzyć na całą łazienkę. Pomalować możemy wieszaki czy meble znajdujące się w tym pomieszczeniu. Wybierając emalię do płytek nie tylko zmienimy wygląd, ale też będziemy chronili łazienkę przed grzybem. Tego typu farby zawierają w sobie substancje zwalczające ten ostatni.

Jednym z możliwych rozwiązań jest umieszczenie w łazience tapety. Oczywiście, jeśli chcemy zdecydować się na taką zmianą, to musimy wybrać konkretny rodzaj. Przede wszystkim odporny na wilgoć. W tym wypadku najczęściej poleca się tapety winylowe. Więcej o nich i innych rodzajach można przeczytać w tym miejscu.

Oświetlenie w łazience

Urządzając na nowo to pomieszczenie, warto przemyśleć zmiany właśnie w tym aspekcie. Zwłaszcza jeśli do tej pory nie zwracaliśmy na to specjalnie uwagi. Jak powinno wyglądać oświetlenie w łazience? Można powiedzieć, że w tym pomieszczeniu ma ono specjalne prawa. Większa powierzchnia łazienki będzie od nas wymagała liczniejszych źródeł światła. O odpowiedniej „sile”. W tym temacie wiele zależy od tego na jaki wystrój się zdecydujemy. Jeśli to pomieszczenie będzie utrzymane w ciemnych kolorach, to wspomnianych źródeł światła, powinno być więcej. W jasnej łazience, może je ograniczyć.

Kolejna sprawa to podział na strefy w tym pomieszczeniu. I to niezależnie od tego, czy urządzamy łazienkę tanio, czy nie dbamy o koszty. Powinno się w niej znaleźć oświetlenie górne. W tym wypadku dobrom rozwiązaniem będą plafony sufitowe. Bardzo rzadkim rozwiązaniem jest lampa wisząca. Wybór tego typu oświetlenia w przypadku łazienki jest ogromny i bez trudu znajdziemy coś dla siebie.

Kolejnym elementem wystroju będą lampy funkcyjne (określane też mianem zadaniowych). Umieszczane są one nad lub obok lustra. Przy ich montażu musimy pamiętać o tym, aby oświetlały one nas w sposób równomierny. Dzięki temu będą mogły spełniać swoją funkcję. Tutaj podobnie jak w przypadku lamp górnych mamy ogromny wybór modeli. I bez trudu znajdziemy coś dla siebie.

Urządzamy tanio łazienkę – wanna czy prysznic?

W tym wypadku odpowiedź jest jedna. Jeśli chcemy zaoszczędzić w dłuższej perspektywie, to lepiej będzie postawić na to drugie rozwiązanie. Prysznic przede wszystkim pozwoli nam zmniejszyć rachunki za wodę. Prysznic to też rozwiązanie idealne do małej łazienki. Jest on również często polecany w przypadku urządzania tego pomieszczenia dla osoby starszej. To rozwiązanie bardziej bezpieczne niż wanna. Dodatkowo można w prysznicu pewne elementy ułatwiające seniorowi korzystanie z niego.

Wracając do samego remontu, to wymiana miejsca w którym bierzemy kąpiel, wymaga jednak większych nakładów finansowych. I w tym wypadku tanie urządzenie łazienki będzie oznaczało po pierwsze wspomniane oszczędności na rachunkach. Po drugiego na wyborze takiego rozwiązania, które jest tańsze. Jeśli faktycznie chcemy obniżyć koszty, to nie musimy decydować się na przykład prysznic z ogromną ilością dodatkowych „bajerów”.

Artykuły

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących
sobota, 20 lipca 2019

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących

Kilkanaście praktycznych porad dla osób, które urządzają swoje pierwsze mieszkanie. Dzięki nim stworzycie piękne wnętrza.
Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie
piątek, 19 lipca 2019

Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie

Baza informacji, która pozwoli znaleźć mieszkanie idealne dla siebie. Wskazówki i porady.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?
niedziela, 14 lipca 2019

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?

Praktyczne wskazówki, które uchronią przed problemami związanymi z zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba uważać, a czego (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak tanio urządzić łazienkę? Sprawdzone pomysły
Ocena 4.78/5 na podstawie 271 Opinii.