demo
Udostępnij:
13 czerwca 2018

Jak ochłodzić mieszkanie latem?

Dla wielu ta pora roku jest drogą przez mękę. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców starszych mieszkań w blokach z wielkiej płyty i kawalarek od strony zachodniej z możliwością jedynie niewielkiego przewiewu.

To między innymi dla nich mamy sposoby pozwalające nieco ochłodzić mieszkanie w upalne dni. I przetrwać upalne lato:).

Rozwiązanie ostateczne – klimatyzacja

Zaczniemy od końca. To rozwiązanie dla mieszkań w których żadne inne sposoby nie działają. Do wybory mamy albo przenośne urządzenia, albo klimatyzatory stacjonarne (na przykład bardzo popularny typ split). W tym drugim przypadku trzeba nastawić się na bardzo duży koszt. Oprócz ceny samego urządzenia doliczyć trzeba również montaż. To jednak nie wszystko. W przypadku tego typu klimatyzatora montaż dotyczy zewnętrznej części na elewacji budynku. I to wymaga zgody zarządcy tego ostatniego.

Innym rozwiązaniem jest niewielki, przenośny klimatyzator. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Wymaga od dostępu do prądu i też miejsca odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz. Często podnoszoną wadą jest głośność tego urządzenia.

Zwróć uwagę na źródła ciepła

To, że za oknem żar, który wlewa się do mieszkania, to jedna sprawa. Ale temperaturę w nim mogą dodatkowo podnosić pewne urządzenia. Pierwsza i podstawa sprawa – jak najmniej korzystać z kuchenki. Nie chodzi oczywiście o głodowanie, ale lepiej ograniczyć gotowanie:). Zresztą przy upałach i tak jemy mniej. Na pewno też, jeśli chcecie obniżyć temperaturę (a już na pewno jej nie podwyższać) nie włączajy piekarnika. Warto przyjrzeć się konkretnym urządzeniom działającym w mieszkaniu. Czy aby na pewno wszystkie muszą być włączone w tym samym momencie. Dają one przecież dodatkowe ciepło.

Domowe sposoby na ochłodzenie

Na początek wietrzenie pomieszczeń. W czasie upałów powinno się ono odbywać jedynie rano i wieczorem. Ale nie zaraz po tym jak zajdzie słońce. Jeśli mamy taką możliwość, możemy zostawić otwarte lub jedynie uchylone okna na noc. W ciągu dnia jednak powinny być one zamknięte. Jeśli są na nich rolety albo żaluzje – zasłonięte. Podobnie w przypadku zasłon. Pewnym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne. Takim domowym rozwiązaniem na ochłodzenie mieszkania jest wieszanie mokrego prześcieradła na oknach (otwartych). W ten sam sposób można też wykorzystać firankę.

Jeśli upał utrudnia sen, to po pierwsze warto przed położeniem się do łóżka wziąć prysznic. Schłodzić organizm. Lepiej też nie jeść zbyt obfitej kolacji. Aby schłodzić organizm, trzeba również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody.

Kup niewielki wentylator

To kolejne rozwiązanie, który nie jest idealnym sposobem na upały, ale na pewno może przynieść ulgę w czasie wysokich temperatur. Koszt takiego urządzenia może być bardzo różny. I warto zastanowić się nad wyborem. Kupno tanich wiatraków niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem. Ich jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia, a i samo działanie będzie daleko niewystarczające.

Do wyboru mamy wentylatory wolnostojące i takie które można postawić na stole. Są też tak zwane modele kolumnowe. Warto przy zakupie zwrócić uwagę na to, czy dany model ma regulowanie prędkości działania (i w jakim zakresie). Kolejnym parametrem jest oscylacja. Niektóre z modeli mają kilka trybów tej funkcji.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN