Jak nie urządzać mieszkania. Lista błędów
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Jak nie urządzać mieszkania. Tych błędów unikaj

Jak nie urządzać mieszkania. Tych błędów unikaj

To proces, który bez odpowiedniego przygotowania, może stać się sporym wyzwaniem. Warto więc wiedzieć w jaki sposób nie urządzać mieszkania. By uniknąć błędów i stworzyć wnętrza funkcjonalne, bezpieczne i oczywiście ładne.

 

Jak nie urządzać mieszkania – brak konsekwencji

 

To bez wątpienia jeden z częściej popełnianych błędów w czasie aranżowania naszych wnętrz. Przeglądamy katalogi, szukamy inspiracji w internecie i… próbujemy przenieść wiele rozwiązań do mieszkania. I tutaj pojawia się problem. Stawianie na kilka stylów w aranżowaniu wnętrz to brak spójności. Jeśli decydujemy się na przykład na styl skandynawski, to trzymajmy się go we wszystkich pomieszczeniach. Oczywiście jest możliwe mieszanie – z powodzeniem - pewnych sposobów aranżacji wnętrz. Jeśli jednak zabraliśmy się za urządzanie mieszkania po raz pierwszy, to nie warto eksperymentować. Nie mieszajmy też stylów, które w zasadzie nic nie łączy.

 

Urządzanie mieszkania – mocne kolory

 

To grzech, który jest charakterystyczny dla polskich wnętrz urządzanych w latach 80, ale i 90. Bardzo często w takich aranżacjach dominują mocne kolory. Takie intensywne barwy potrafią mocno męczyć. Wyobraźcie sobie wnętrze w jaskrawym kolorze – trudno będzie w nim funkcjonować.

 

Częstym błędem przy urządzaniu mieszkania jest wybieranie kolorów przytłaczających. Mowa o sytuacji w której dysponujemy niewielką powierzchnią. Takie wnętrze należy optycznie powiększyć. Można to zrobić właśnie przez wybór odpowiedniego koloru. Do małych pomieszczeń poleca się między innymi jasne kolory. To może, ale nie musi być biały. Sprawdzą się też pastele.

 

Urządzanie mieszkania – kopiowanie katalogów

 

To chyba największy błąd związanych z aranżacją wnętrz. Owszem w katalogach wszystko wygląda idealnie. Problem polega na tym, że w rzeczywistości już tak „różowo” nie będzie. Ale niestety bardzo często staramy się przenosić taki wnętrza w skali 1 do 1. Efekty najczęściej będą dalekie od zadowalających. A do tego całkiem możliwe, że wydamy na umeblowanie pomieszczenia dużo więcej, niż byśmy chcieli. A tego chyba wolelibyśmy uniknąć. Da się stworzyć efektownie wyglądające wnętrza bez wydania ogromnych sum pieniędzy.

 

Stawianie mebli pod ścianami

 

To grzech, który na szczęście popełniany jest coraz rzadziej. Jego początków należy w szukać aranżacji wnętrz w „ustroju minionych”. Na szczęście meblościanki odeszły już do lamusa. Dzięki temu nie musimy już przytłaczać wnętrz. Teraz najchętniej wybieramy lekkie meble (najlepiej modułowe). To daje nam też możliwość swobodnej aranżacji wnętrz. Przy okazji również tworzenie poszczególnych stref w naszych mieszkaniach. To bardzo ważne jeśli mamy połączoną na przykład kuchni z salonem.

 

Jak nie urządzać mieszkania – dworskie wnętrza

 

To błąd, który może nas kosztować funkcjonalność, ale także bezpieczeństwo w naszym „Em”. A nad tym ostatnim powinniśmy się szczególnie pochylić, jeśli mamy na pokładzie małe dziecko. Dworskie wnętrza to taki nasz sentyment do czasów szlacheckich. A przynajmniej w taki sposób najczęściej jest to tłumaczone.

 

Takie wnętrza to bardzo często ogromna ilość dodatków. Zwykle pamiątek rodzinnych. Oczywiście nikt nie mówi, żeby je wyrzucać. Warto jednak przemyśleć dobrze sposób ich eksponowania w naszym mieszkaniu. Być może będzie trzeba iść na kompromis i część z nich po prostu schować.

 

Dekoracja okien

 

To również błąd, który jest popełniany – na szczęście – coraz rzadziej. Wciąż jednak można znaleźć mieszkania w których aranżacja właśnie okien pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej dotyczy to obecności ciężkich kotar, ale i firanek. To problem zwłaszcza w małych mieszkaniach. Bo bardzo skutecznie przytłacza takie wnętrza. I optycznie je zmniejsza.

 

Ale nawet jeśli dysponujemy dużą powierzchnią, warto takiego dekorowania okien unikać. Nie dość, że grube zasłony i firanki są świetnym miejscem na gromadzenie się kurzu, to jeszcze dość skutecznie „zabierają” nam światło dzienne. A tego ostatniego powinno być w naszych wnętrzach jak najwięcej. Jednym z polecanych rozwiązań są rolety. Ich wybór warto poprzedzić odpowiednim researchem.

 

Parapet okna może stać się miejscem na którym pojawi się zielona dekoracja. O ile rośliny, to naprawdę bardzo dobry wybór (mają przy tym sporo zalet), to z ich ilością też oczywiście należy uważać. Nadmiar w aranżacji to bardzo poważny błąd.

 

Oświetlenie w mieszkaniu

 

Dawno minęły już czasy jednego źródła światła. Najczęściej masywnej lampy zwisającej z sufitu i zabierającej powierzchnię. Teraz przy urządzaniu mieszkań króluje wiele źródeł. Dzięki nim nie tylko skutecznie można oświetlić każdy kąt, ale też podzielić wnętrza na strefy. A dokładniej rzecz biorąc oświetlenie może być dodatkowym elementem dzięki któremu wydzielimy w naszym mieszkaniu miejsce do pracy, jadalnię itd.

 

Jeśli urządzamy nasze pierwsze „Em”, to musimy mieć świadomość, że zanim wybierzemy lampy, musimy się sporo na ten temat dowiedzieć. Jakimi parametrami jest opisywane oświetlenie. Jaki ma to znaczenie przy wyborze źródła do danego pomieszczenia. Jakie modele lamp są dostępne na

Artykuły

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?
niedziela, 13 października 2019

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?

Lista czynników na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?
czwartek, 10 października 2019

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?

Lista najważniejszych pytań i kwestii związanych z wyborem nowego mieszkania od dewelopera.
Urządzamy pokój dla przedszkolaka – 5 sprawdzonych porad
poniedziałek, 7 października 2019

Urządzamy pokój dla przedszkolaka – 5 sprawdzonych porad

Lista rzeczy o których należy pamiętać, przy urządzaniu mieszkania.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak nie urządzać mieszkania. Tych błędów unikaj
Ocena 4.87/5 na podstawie 183 Opinii.