Inwestycja w mieszkanie z rynku wtórnego. Pułapki, których należy
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 27 września 2020

Inwestycja w mieszkanie z rynku wtórnego. Pułapki, których należy unikać.

Inwestycja w mieszkanie z rynku wtórnego. Pułapki, których należy unikać.

Znajomość czyhających w takiej sytuacji zagrożeń, pozwoli uniknąć kosztownej wpadki, jaką mogłaby być inwestycja w mieszkanie z rynku wtórnego. Na co szczególnie powinniście uważać?

 

Inwestycja w mieszkanie z rynku wtórnego - lokalizacja

 

Lokalizacja może być wartością dodaną kupna używanej nieruchomości. Chociażby dlatego, że rynek wtórny zwykle dysponuje ogromną ilością lokalizacji w różnych częściach miasta. Dzięki temu można wybrać miejsce idealnie dopasowane do swoich potrzeb. No i oczywiście pod kątem zysków jakie ma przynosić zainwestowanie w mieszkanie z rynku wtórnego. Na przykład z jego wynajmu. Do tego ostatniego trzeba się dobrze przygotować. Wiele porad znajdziecie w naszym tekście „Zainwestowałeś w mieszkanie? Przygotuj je, aby zaczęło zarabiać”.

 

Wróćmy do lokalizacji jako możliwej wady. Bardzo często starsze budownictwo położone jest w miejscu w którym nie ma możliwości wprowadzenia dużych zmian ułatwiających codzienne życie. To oznacza, że inwestując w mieszkanie z rynku wtórnego trzeba będzie się pogodzić z pewnymi niedogodnościami. Jeśli Waszym celem jest najem, to te ostatnie mogą mieć negatywny wpływ na ilość potencjalnych chętnych.

 

Niestety częstym problemem w przypadku starszego budownictwa jest sąsiedztwo. I nie mamy tylko na myśli zakładu pracy, "głośnej" fabryki, ale i ludzi mieszkających w najbliższej okolicy, często tworzących problematyczne sytuacje. I o ile sami nie będziecie musieli się z nimi mierzyć (a na pewno Wam tego nie życzymy), to już Wasi najemcy owszem. I znowu – to może oznaczać mniej chętnych – jeśli wieści o problemach się rozniosą. Jeśli najemcami mają być studenci, to na pewno Wasze mieszkanie szybko trafi na „czarną listę”.

 

Nieco mniejszym problemem z punktu widzenia żaków jest kolejna wada rynku wtórnego – miejsca parkingowe. A dokładniej rzecz biorąc ich niewielka ilość. Zwykle poszkodowani są nowi mieszkańcy nie mający gdzie zaparkować swojego samochodu.

 

Inwestycja w rynek wtórny – stan techniczny

 

To bez wątpienia jedna z największych pułapek na osoby, które zdecydują się na zakup używanego mieszkania. Pewną podpowiedzią może być zaskakująco niska cena nieruchomości. Zwykle taka okazja kryje za sobą wiele przykrych i kosztownych niespodzianek.


Jeśli nie jesteście ekspertami, albo po prostu nie potraficie w pełni ocenić stanu technicznego mieszkania, najlepiej postawić na fachowców w tym temacie. Pozwolą oni oszczędzić nie tylko pieniądze (czasem naprawdę spore) na remont, jak i czas, który temu ostatniemu trzeba by poświęcić.

 

Oceniając stan techniczny trzeba zwrócić uwagę między innymi na:

 

  • Ściany i podłogi

  • Okna i drzwi

  • Instalacje

  • Elewacje

 

A to tylko kilka z istotnych kwestii. Jeśli nie czujecie się na siłach, by samodzielnie odpowiednio ocenić stan mieszkania, najlepiej zlecić audyt nieruchomości fachowcom. Natomiast wybierając się samemu na oglądanie najbliższej okolicy Waszej potencjalnej inwestycji, zwróćcie koniecznie uwagę na budynek w którym znajduje się mieszkanie. Jego stan bardzo dużo powie Wam o tym, czy warto decydować się na zakup.

 

Początkowy niski koszt inwestycji może gwałtownie wzrosnąć, właśnie ze względu na potrzebę remontu. A inwestycja w mieszkanie z rynku wtórnego nie będzie już tak atrakcyjna. Zresztą to właśnie ze względu na ryzyko wysokich kosztów odświeżenia, coraz chętniej wybierane jest nowe budownictwo.

 

Stan prawny używanego mieszkania

 

To kolejna pułapka czyhająca na inwestora. Nikt nie chce przecież nabyć nieruchomość na przykład z lokatorami, których trudno będzie się pozbyć. Nie to jest przecież celem inwestycji w mieszkanie (nie tylko zresztą z rynku wtórnego).

 

Decydując się na używany wcześniej lokal, po pierwsze musicie sprawdzić, kto jest jego właścicielem. Czy to od niego kupujecie mieszkanie, czy rozmawiacie jedynie z pośrednikiem. Kolejna sprawa to prawa do danej nieruchomości, które może posiadać osoba spoza procesu transakcji.

 

Reasumując, konieczna jest lektura księgi wieczystej. Już od paru lat można to zrobić nie wychodząc z mieszkania. Wystarczy zajrzeć na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Dostępne są tam księgi wieczyste w formie elektronicznej. Lektura pozwoli Wam ustalić stan prawny, właściciela, prawa osób trzecich, jak również to czy jest ona zabezpieczeniem kredytu.

 

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

 

To bezpieczna alternatywa posiadająca wiele zalet. Po pierwsze nowe mieszkanie wykonane przy użyciu technologii, których jeszcze kilkanaście lat temu nie stosowano. Rynek pierwotny w ostatnim czasie może się pochwalić wieloma lokalizacjami (nie tylko na obrzeżach miast). Natomiast wiele w tym wypadku zależy też od specyfiki miejscowości. Przykładowo inwestycja w mieszkanie w Rzeszowie daje możliwość wyboru wielu lokalizacji. Rynek pierwotny w stolicy Podkarpacia rozwija się bardzo prężnie. W naszej ofercie znajdziecie mieszkania w kilku lokalizacjach Rzeszowa. Atrakcyjnych między innymi z punktu widzenia najmu.

 

Inwestycja w rynek pierwotny jest – jak wskazują eksperci – bezpieczną formą ulokowania pieniędzy. Daje ona również możliwość zarabiania. Chociażby poprzez wspomniany powyżej wynajem takiego mieszkania. Więcej na ten temacie przeczytacie w naszym poradniku „Rynek pierwotny – czy warto zainwestować w nowe mieszkanie?”.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w mieszkanie z rynku wtórnego. Pułapki, których należy unikać.
Ocena 4.79/5 na podstawie 291 Opinii.