Funkcjonalne urządzenie małego mieszkania. Na co zwrócić uwagę?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 20 stycznia 2020

Funkcjonalne urządzenie małego mieszkania. Na co zwrócić uwagę?

Funkcjonalne urządzenie małego mieszkania. Na co zwrócić uwagę?

Niewielka przestrzeń nie musi wcale ograniczyć naszych aranżacyjnych pomysłów. Funkcjonalne urządzenie małego mieszkania wymaga uwzględnieniu kilkunastu kwestii. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

 

Urządzenie małego mieszkania – dobrze to rozplanuj

 

Jak zwykle cały proces zmian aranżacyjnych zaczniemy od zastanowienia się, co chcemy właściwie zrobić i jaki efekt uzyskać. W przypadku niewielkiego mieszkania dobrze rozplanowany proces urządzenie wnętrz nabiera jeszcze większego znaczenia. Po pierwsze pozwoli uniknąć największego błędu aranżacyjne z punktu widzenia małej przestrzeni. Zagracenia jej, a przez to stworzenia kompletnie niefunkcjonalnego mieszkania. Nie wspominając o tym, że w takiej sytuacji cierpi również na tym bezpieczeństwo domowników.

 

Dzięki odpowiednio przygotowanemu planowi zmian w naszym niewielkim mieszkaniu, możemy również oszczędzić czas, a także pieniądze. Ten ostatni aspekt nabiera większego znaczenia w momencie, gdy oprócz zmian aranżacyjnych, planujemy również remont. Bardzo często łączy się obie te rzeczy. Jeśli do tej nie odświeżaliście w taki sposób swoich czterech kątów, ale w końcu się na to zdecydowaliście, przyda się wiedza z tekstu „Remont mieszkania – praktyczne porady”.

 

Funkcjonalne urządzenie małego mieszkania – zasady projektowania

 

Jest ich co najmniej kilka i trzeba je koniecznie wziąć pod uwagę. Zaczniemy od tego, że takie niewielkie mieszkanie musi być jasne. Mamy tutaj na myśli zarówno kolorystkę, jaką dobierzemy do poszczególnych pomieszczeń, jak i kwestię oświetlenia. O tym ostatnim więcej przeczytacie w tym miejscu.

 

Skupmy się na kolorystyce. Urządzając małe mieszkanie warto postawić na klasyczną biel, szarość i na przykład wanilię. Świetnie sprawdzą się również pastele. To jasne kolory mają dominować na niewielkiej przestrzeni mieszkalnej. Aczkolwiek nie oznacza to tego, że mamy się skupić wyłącznie na nich. Ciemne kolory mogą być dodatkiem do wystroju wnętrz.

 

Kolejna zasada dotyczy wyboru stylu. W małych mieszkaniach też możemy sobie pozwolić na pewien „rozmach” w tej kwestii. Co prawda wybór stylów w jakich możemy urządzić niewielką przestrzeń nie jest zbyt duży, ale nie jesteśmy skazani tylko na jeden. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest aranżacja małego mieszkania na sposób skandynawski. Niewielka przestrzeń to też dobre miejsce na style industrialny i eklektyczny.

 

Ostatnia, ale wcale nie najmniej ważna zasada w urządzaniu małego mieszkania brzmi „przede wszystkim ma być funkcjonalne”. Codziennie życie na małej, ale dobrze zaaranżowanej przestrzeni nie będzie katorgą. Funkcjonalność ma znaczenie oczywiście w każdym pomieszczeniu, ale zdecydowanie największą uwagę należy przyłożyć do urządzenia łazienki i kuchni. I właśnie na tych pomieszczeniach w małym mieszkaniu się teraz skupimy.

 

Jak urządzić małą kuchnię?

 

W sieci znajdzie mnóstw pomysłów na zaaranżowanie niewielkiej przestrzeni właśnie w tym miejscu mieszkania. Natomiast, zanim zaczniecie przenosić je w skali 1 do 1, warto się na chwilę „zatrzymać” i zastanowić, czy aby na pewno sprawdzi się to właśnie w Waszym układzie mieszkania.

 

Dobrze urządzana mała kuchnia to przede wszystkim prawidłowo rozplanowane najważniejsze strefy. Mamy tutaj na myśli między innymi miejsc do przygotowywania posiłków i przechowywania produktów spożywczych itp. Kuchnia otwarta na pokój dzienny, mimo że niewielka, daje więcej możliwości w kwestii jej urządzenia. Co oczywiście nie oznacza aranżacyjnego „szaleństwa”:).

 

Najczęściej pojawiającymi się pomysłami związanymi z ustawieniem mebli w takiej małej kuchni są: umieszczenie ich w pod jedną ścianą, albo układ w kształcie litery „L”. Jeśli zamierzacie w ogóle wymienić umeblowanie w kuchni, warto przy jego wyborze kierować się zasadą „dostosuj wielkość do potrzeb. Osoba mieszkająca sama, a do tego często stołująca się „na mieście” nie potrzebuje ogromnej kuchenki i lodówki. Dzięki wyborze sprzętu o mniejszych rozmiarach, zaoszczędzimy na – niewielkiej przecież – kuchennej przestrzeni.

 

Można ją też optycznie powiększyć. Sposób rozmieszczenia mebli, dobór odpowiedniej kolorystyki i rozplanowanie oświetlenia – to najczęściej wymieniane sposoby na takie działanie.

 

Urządzamy niewielką łazienkę

 

W tym wypadku funkcjonalność nabiera jeszcze większego znaczenia. Podobnie jak w przypadku kuchni również w łazience będziemy musieli wydzielić pewne strefy. Nierzadko jednak trzeba będzie iść na pewne aranżacyjne ustępstwa ze względu na metraż, ale też i kształt pomieszczenia. Ale łazienka mająca spełniać podstawowe zasady funkcjonalnego urządzenia małego mieszkania, musi być przede wszystkim wygodna. Tak, by korzystanie z niej nie nastręczało nam trudności i nie wiązało się z – czasem w dosłownym znaczeniu – gimnastykowaniem.

 

W niewielkiej łazience przede wszystkim powinna znaleźć się niewielka ilość sprzętów domowych. To pierwsze kwestia. Na rynku dostępne są pewne rozwiązania, które świetne sprawdzają się w małej łazience. Za przykład posłuży kabina prysznicowa. To dużo lepsze, a przede wszystkim oszczędne (nie tylko pod względem miejsca, ale i kosztów uzyskiwania) rozwiązanie. Są na przykład dostępne kabiny otwierane w taki sposób, by nie zabierać zbyt dużej przestrzeni. To oczywiście jedynie przykład. Przeczytajcie koniecznie „Kabina prysznicowa – jaką wybrać do swojej łazienki”.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Funkcjonalne urządzenie małego mieszkania. Na co zwrócić uwagę?
Ocena 4.74/5 na podstawie 144 Opinii.