Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 3 maja 2021

Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?

Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?

Okres wiosenno-letni to dobry moment na remont mieszkania. Wiele osób przeraża jednak wizja odświeżenia wnętrz. W pewnym stopniu można się tego przygotować. Dzięki temu uniknąć przykrych niespodzianek.

 

Remont mieszkania – samemu czy z ekipą fachowców?

 

To jedno z częściej pojawiających się pytań w kontekście odświeżenia domu. Odpowiedź na nie jest w zasadzie prosta. Wszystko zależy od Waszych umiejętności, jak również zakresu prac, które trzeba będzie wykonać. Do tych pierwszych warto podejść z dużą dawką ostrożności. Jeśli do tej pory nie przeprowadzaliście takich prac, to lepszym rozwiązaniem może się okazać wynajęcie fachowców. Zwłaszcza, jeśli to będzie generalny remont mieszkania. W takim wypadku wynajęcie ekipy pozwoli oszczędzić czas, jak również pieniądze.

 

Oczywiście są pewne prace remontowe, które można wykonać samemu. To na przykład malowanie ścian. Wymaga to jednak przygotowania jak i pewnej wiedzy. Ta ostatnia dotyczy między innymi rodzajów farb i tego, których z nich można użyć w danym pomieszczeniu. W tym wypadku najczęściej podaje się kuchnię. Miejsce w mieszkaniu, którego wymaga specjalnego potraktowania w czasie jego odświeżania. Chociażby pod kątem parametrów farb.

 

Czynniki, które mają wpływ na czas remontu mieszkania

 

Na część z nich jako właściciele możemy mieć wpływ. Są też takie z którymi niestety trzeba się po prostu pogodzić. Nie spodziewajcie się tutaj odpowiedzi na pytanie, ile może trwać remont mieszkania. Bo wszystko zależy od wspomnianych czynników. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi. Oczywistym wyznacznikiem czasu trwania remontu są: metraż mieszkania i stopień zniszczenia poszczególnych pomieszczeń. A więc pracy jaką trzeba będzie włożyć w ich odświeżenie.

 

- Wybór ekipy remontowej – na ten temat można napisać niejeden elaborat. To jeden z najbardziej istotnych czynników mających wpływ na czas remontu mieszkania. Im bardziej doświadczona ekipa, tym ten ostatni może zostać zrobiony szybciej i sprawniej. Chociaż tutaj też warto zaznaczyć, mogą zdarzyć się przykre niespodzianki. Odrębną kwestią pozostaje liczba fachowców. Przy średniej wielkości mieszkania trzyosobowa ekipa potrafi przeprowadzić remont szybko i sprawnie.

 

- Dostępność materiałów i elementów wykończenia – kolejny czynnik mający bezpośredni wpływ na czas remontu mieszkania. W przypadku standardowych materiałów (takich jak na przykład farby i materiały tynkarskie) z dostępnością nie będzie problemu. Jeśli jednak w mieszkaniu zdecydujecie się na nietypowe płytki ceramiczne albo drewnianą podłogę, to czas oczekiwania może się wydłużyć. W kontekście zakupu materiałów zapamiętajcie złotą zasadę. Zawsze należy nabyć je z pewnym zapasem. Dotyczy to szczególnie płytek ceramicznych

 

- Niedoróbki – o tym również można by napisać elaborat. Niestety na rynku wciąż funkcjonują ekipy remontowe, które niespecjalnie przykładają się do pracy. Skutek jest bardzo oczywisty, a nie rzadko też kosztowny. To niedoróbki, które trzeba będzie poprawić. Niestety często może się to skończyć wynajmowaniem kolejnej ekipy fachowców. A to podnosi koszt remontu mieszkania i oczywiście go wydłuża.

 

To trzy najważniejsze czynniki. Są też pewne kwestie, które na pozór mogą się wydawać nieistotne. Zalicza się do nich specyfikę wykończenia podłogi. Jeśli na przykład remontujecie łazienkę, to zwykle układa się w niej płytki. To oczywiście wydłuża czas odświeżenia tego pomieszczenia.

 

Jak zorganizować remont w mieszkaniu?

 

Niezależnie od tego, czy zamierzacie odświeżenie wnętrz przeprowadzić sami, czy jednak zdecydujecie się na fachowców, potrzebny będzie plan. Rozpisanie remontu mieszkania krok po kroku pozwala skrócić – oczywiście w pewnym stopniu – czas jego trwania. Konieczne jest również zaplanowanie budżetu. Zawsze – podkreślamy – zawsze należy założyć pewien bufor finansowy. Bo nieprzewidziane wydatki to sytuacja normalna przy remoncie.

 

W pewnym stopniu można planowanie budżetu usprawnić. W sieci dostępne są między innymi poradniki i kalkulatory budowlane. Dzięki nim można z większą precyzją obliczyć jakie koszty na odświeżenie mieszkania przyjdzie Wam pomóc. Z kolei z poradników poznacie pewne mechanizmy, jakimi powinniście się kierować przy planowaniu budżetu.

 

Bardzo istotnym elementem związanym z czasem remontu mieszkania jest ocena potrzebnych zmian. W przypadku starszego budownictwa z rynku wtórnego często dochodzą prace niewidoczne na pierwszy rzut oka. Mamy tutaj na myśli między innymi wymiana instalacji. To prace czasochłonne. Natomiast nie należy ich odkładać na przyszłość. Zwłaszcza w przypadku starych mieszkań. Niesprawne instalacje to prosta droga do wypadku (pożaru, zalania itd.).

 

Jeśli sami nie jesteście w stanie ocenić potrzebnych prac, lepiej postawić na fachowców. Bardzo często zdarza się, że ekipy mogą przyjechać przed podjęciem się remontu i ocenić, co trzeba będzie w mieszkaniu odświeżyć. Dzięki temu będzie mogli zaplanować nie tylko czas jego trwania, ale też budżet, jaki będzie potrzebny. W przypadku generalnego remontu mieszkania musicie przygotować na spore wydatki i długi czas jego trwania. Ale naprawdę nie warto odkładać takiej formy odświeżenia na bliżej nieokreśloną przyszłość.

 

 

 

 

 

Artykuły

Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?
piątek, 7 maja 2021

Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?

Najważniejsze informacje z perspektywy osoby, które chce zainwestować w nieruchomość
Inwestycja  w nieruchomość. Praktyczny poradnik
piątek, 30 kwietnia 2021

Inwestycja w nieruchomość. Praktyczny poradnik

W co warto inwestować? Jakie są potencjalne grupy najemców? Odpowiedzi na te pytania w naszym poradniku
Jak zainwestować w mieszkanie? Praktyczne wskazówki.
środa, 28 kwietnia 2021

Jak zainwestować w mieszkanie? Praktyczne wskazówki.

Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele osób. Aby bezpieczne zainwestować w mieszkanie należy przede wszystkim poznać pewne mechanizmy związane z (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?
Ocena 4.82/5 na podstawie 70 Opinii.