Dzięki nim możemy w dużym stopniu ograniczyć możliwe zagrożenia, które czyhają nas w czterech ścianach. W pierwszej części serii „Bezpieczne mieszkanie – praktyczne porady” skupiliśmy się na ochronie przed złodziejami. Dzisiaj m.in. o pożarach.
Podobnie jak w przypadku zabezpieczenia przed włamaniem, tak i ochrona przed innymi zdarzeniami losowymi sprawniej będzie „przebiegać” w nowych mieszkaniach z rynku pierwotnego. Wybierając je z wtórnego powinniśmy mieć świadomość, że im starsze będzie to budownictwo, tym gorzej będą wyglądały na przykład instalacja gazowa i elektryczna. A to potencjalne zagrożenia.
Problemem może być również instalacja doprowadzająca wodę. Rynek pierwotny to przede wszystkim nowoczesne rozwiązania, które z jednej strony usprawniły – w porównaniu do sytuacji sprzed kilkudziesięciu a nawet kilkunastu lat – działanie wspomnianych instalacji. Po drugie zwiększyły bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego już na etapie szukania swoich czterech kątów, warto bardzo poważnie się zastanowić nad tym aspektem. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Tego dowiecie się z tekstu „Kupno pierwszego mieszkania – o czym trzeba wiedzieć”?
Nowoczesne rozwiązania – również w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa – znajdziecie w Rzeszowie na osiedlu Bella Dolina (a nim to idealne dla singla ponad 47-metrowe mieszkanie).
Ochrona przed zalaniem
Proces tak naprawdę zaczyna się od „małych” spraw o których powinniśmy pamiętać codziennie. Muszą nam wejść w krew. Po pierwsze, aby uchronić mieszkanie przed zalaniem, trzeba zwracać uwagę – w sytuacji gdy opuszczamy je nawet na krótki czas – czy pozakręcaliśmy wszystkie krany. Jeśli wybieramy na urlop dodatkowo powinniśmy sprawdzić pralkę czy zmywarkę. Koniecznie musimy kontrolować stan rur (w kuchni pod umywalką czy w łazience pod wanną).
Na rynku dostępne są rozwiązania, które dodatkowo pozwalają stworzyć nam bezpieczne mieszkania, chroniąc je właśnie przed zalaniem. Możemy zdecydować się między innymi na montaż czujników. W tym wypadku mamy dostępne dwa sposoby.
Takie czujniki podłącza się do systemu antywłamaniowego. Mogą one również działać w sposób samodzielny. Takie detektory są opisane przez kilka parametrów. Po pierwsze – rodzaj zasilania. Źródłem tego ostatniego może być między innymi bateria. Kolejny aspekt to długość przewodu sondy, który jest w układzie wykrywania problemu z wodą.
Na rynku dostępne są modele, które „jedynie” informują o zalaniu. Są również detektory mające zawór elektryczny odcinający dopływ wody. Dodatkowo o zagrożeniu jesteśmy informowani alarmem.
Bezpieczne mieszkanie – ochrona przed pożarem
Statystycznie rzecz biorąc do największej ilości zaproszeń ognia dochodzi w kuchni. Przede wszystkim więc musimy zabezpieczyć to pomieszczenie. Warto o tym pomyśleć już na etapie jego urządzania – przed taką możliwością. Koniecznie też powinniśmy dbać o to, aby instalacja gazowa i elektryczna – w całym mieszkaniu, a nie tylko w kuchni – była sprawna. Regularnie należy ją kontrolować. Bo to właśnie wadliwa instalacja bardo często jest przyczyną pożaru.
Aby się uchronić przed tą ostatnią sytuacją możemy zdecydować się na zamontowanie alarmu, który zwiększa szansę na bezpieczne mieszkanie. Nasz system może obejmować między innymi czujniki dymu i gorąca. To one odpowiedzialne są za wykrywanie zagrożenia. Drugim elementem takiego systemu będą urządzenia przeznaczone do gaszenia pożaru. Jednym z popularniejszych rozwiązań tego typu są instalacje tryskaczowe. Umieszczone na suficie.
Jeśli chodzi o typy czujników, to można mówić tutaj o czterech grupach. Do pierwszej zalicza się jonizacyjne. Obecnie w zasadzie już niestosowane. Wykorzystuje się czujniki optyczne, których działanie opiera się o reakcję na rozproszenie światła przez dym. Kolejna grupa rozpoznaje substancje wchodzące w skład tego ostatniego. To czujki półprzewodnikowe. Ostatnie rozwiązanie to model reagujący na ciepło.
Ubezpieczenie mieszkania
Warto rozważyć tę opcję. Możemy zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania przed zdarzeniami losowymi. W tej grupie mieści się nie tylko pożar, czy zalanie, ale również takie sytuacje jak huragan czy uderzenie w domu pojazdu.
To ile zapłacimy za takie ubezpieczenie jest między innymi zależne od ustalenia wartości naszego mieszkania czy domu. W jaki sposób przebiega ten proces? Warto mieć świadomość, że firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę mury, elementy stałe wyposażenia (np. okna, drzwi, płytki), jak i mienie ruchome (czyli chociażby sprzęt AGD).
Koszt wysokości ubezpieczenia, a także szczegółowy zakres tego ostatniego są zapisane w OWU. Skrót ten rozwija się jako Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdują się w nich również takie informacje jak zakres i czas trwania odpowiedzialności firmy z którą zdecydowaliśmy się podpisać umowę. OWU to też prawa i obowiązki obu stron. To również sposób w jaki ustalana jest wysokość odszkodowania i tego jak zostanie ono wypłacone.
Zapisy te muszą być zgodne – i warto to sprawdzić – z obowiązującymi normami prawnymi, jak i ustawą o działalności ubezpieczeniowej. OWU musi być również „respektować” pewne przepisy związane z tą ostatnią, a znajdujące się w Kodeksie Cywilnym.