Pierwsze mieszkanie - jak je kupić? Developres
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 17 września 2018

Kupno pierwszego mieszkania – o tym trzeba wiedzieć

Kupno pierwszego mieszkania – o tym trzeba wiedzieć

To bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji jakie podejmujemy w życiu. Przede wszystkim dlatego, że to najczęściej wybór na wiele lat. A więc kupując mieszkanie – musimy bardzo mocno „wybiec” w przyszłość. Wziąć pod uwagę naprawdę wielu czynników.

Kupno mieszkania – kiedy najlepiej to zrobić?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona i w dużym stopniu zależna od czynników indywidualnych i naszych możliwości. Od pewnego czasu zmienia się sposób funkcjonowania ludzi młodych. Przesunęła się granica „wychodzenia” z domu rodzinnego. Jeszcze kilkanaście lat temu uciekało się z niego wraz z początkiem studiów. Obecnie coraz więcej trzydziestolatków wciąż mieszka z rodzicami. Wynika to między innymi z niepewnej sytuacji życiowej.

A ta ostatnia to jeden z czynników wskazujących na to, kiedy zdecydować się na kupno mieszkania. To między innymi pewna sytuacja związana za pracą. Ogromną rolę gra tutaj nasza sytuacja finansowa. Zresztą ta ostatnia sprawa jest jedną z wymienianych jako czynnik sprawczy decyzji o zakupie mieszkania. Dobrze płatna praca zapewnia nam bezpieczne funkcjonowanie. Stabilna sytuacja życiowa to niejedyna kwestia ważna w tym procesie. Na decyzję o kupnie mieszkania wpływ może mieć spodziewane powiększenie rodziny.

Jeśli chcemy zacząć żyć na własny rachunek, mamy możliwość udźwignięcia (lub możemy liczyć na pewną pomoc) finansowego takiej inwestycji i czujemy się przede wszystkim na siłach – warto wtedy zastanowić się nad taką zmianą.

 

Rynek pierwotny, czy wtórny?

W momencie, gdy podejmiemy decyzję o kupnie mieszkania, to będzie jedno z pierwszych pytań na jakie będziemy musieli sobie odpowiedzieć. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i pewne wady. I to zależne od tego jakie mamy wymagania, ale też możliwości. Za przykład posłuży tutaj lokalizacji. Rynek wtórny to bardzo często centra miast, lub budownictwo położone w niedalekiej jego odległości.

Dla osób spodziewających się dziecka i szukających mieszkania dla siebie, to w większości przypadków wada. Rodziny szukają najczęściej lokalizacji bezpiecznej, oddalonej od zgiełku miasta. Z drugiej strony stoi samotny singiel niedługo po zakończeniu studiów. Dopiero rozpoczynający życie „na własnym”.

Takie osoby zdecydowanie chętniej wybierają lokalizację bliżej centrum. Daje ona możliwość do miejsc w których można spędzić czas ze znajomymi i dostęp do ośrodków kultury w danym mieście.

Kolejną istotną kwestią związaną z wyborem między rynkiem pierwotnym a wtórnym jest cena. Bardzo często podnoszonym argumentem za tym drugim jest rozwiązaniem, jest to, że mieszkania są zwykle tańsze.

W rzeczywistości wiele zależy od specyfiki rynku nieruchomości w danym mieście. To po pierwsze. Kolejną sprawą jest to, że faktycznie mieszkanie z rynku wtórnego może być tańsze, ale jedynie w „pierwotnym” kosztorysie. To zwykle budownictwo mające na karku kilkadziesiąt lat. Nierzadko mieszkanie będzie wymagało generalnego remontu – to dodatkowy koszt. Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego „godzimy się” też na brak pewnych udogodnień, które zwykle występują. Poczynając od spraw nieco mniej istotnych, jak brak stałego miejsca parkingowego, czy windy, aż kwestii ważnych – na przykład gorszej jakości technologii i materiałów zastosowanych przy budowie.

Warto przed podjęciem decyzji poznać plusy, a także minusy obu rozwiązań. Więcej na temat przeczytacie w tekście „Kupno mieszkania – zalety rynku pierwotnego”. O drugiej opcji – w tym miejscu.

 

Lokalizacja - czym się kierować

Jesteśmy na etapie planowania inwestycji i pamiętając o kwestiach finansowych (o nich jednak następnym razem) skupimy się na wyborze miejsca w którym chcielibyśmy zamieszkać. Czym kierować się przy wyborze lokalizacji. Jeden z aspektów już się pojawił. Ważne jest to czego szukamy i w jakiej sytuacji rodzinnej jesteśmy.

Warto dokładnie przestudiować możliwości, jakie daje dane miasto. Przy wyborze lokalizacji ważne są oczywiście nasze preferencje. Jeśli lubimy tereny zielone, to takiego miejsca będziemy szukali. W takiej sytuacji często wybór pada na przedmieścia. Nie w każdym mieście jednak regułą jest to, że w centrach brak terenów zielonych.

Przy wyborze lokalizacji niezwykle ważna jest również najbliższa okolica. Oczywiście może i będzie się ona ewoluować na przestrzeni lat. Nie zmienia to jednak tego, że warto, gdy rozważam kupno mieszkania i przyglądamy się najbliższej okolicy, sprawdzić czy znajdują się w niej: sklepy z najpotrzebniejszymi produktami, apteka i przychodnia.

Zdarza się, że zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z nową dobrze płatną pracą. I to również trzeba wziąć pod uwagę sprawdzania lokalizacji. Łatwy dojazd do pracy – to bardzo ważna kwestia. Jeśli nie mamy samochodu, istoty nabiera transport publiczny. W Rzeszowie jest on na tyle dobrze zaplanowany, że pozwala dostać się w poszczególne rejony miasta bez większych problemów.

Osiedle Bella Dolina (na którym znajduje się to ponad 45-metrowe mieszkanie na szóstym piętrze) jest zlokalizowane blisko komunikacji miejskiej. Jednocześnie – to istotne dla osób zmotoryzowanych – łatwo wydostać się z niego z Rzeszowa.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Kupno pierwszego mieszkania – o tym trzeba wiedzieć
Ocena 4.89/5 na podstawie 150 Opinii.