Bezpieczne mieszkanie dla seniora - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
wtorek, 2 października 2018

Bezpieczne mieszkanie – jak urządzić je dla seniora?

Bezpieczne mieszkanie – jak urządzić je dla seniora?

To ostatnia część z serii tekstów związanych ze stworzeniem komfortowej przestrzeni w domu. Czytając „Bezpieczne mieszkania – praktyczne porady” dowiecie się jak chronić mieszkanie m.in. przed włamaniem. Poniżej zasady, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo seniorowi.

 

Bezpieczne mieszkanie, to nowoczesne budownictwo

 

Przede wszystkim dlatego, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniły się standardy. Pojawiły się nowe technologie, które wykorzystuje się w budownictwie, dzięki temu tworząc przestrzeń do mieszkania nie tylko komfortową, ale przede wszystkim bezpieczną. W tej pierwszej kwestii jednym z częściej podawanych przykładów jest dostępność wind w budynku. Niezależnie od tego jaką ilość pięter on posiada. To bardzo duże udogodnienie dla osób starszych, które nie będą mogły z jakiegoś powodu mieszkać na parterze.

 

W Rzeszowie miejscem w którym seniorzy będą dobrze się czuć jest Osiedle Zawiszy przy ulicy Architektów. Jest na nim dostępne 40-metrowe mieszkanie na parterze (termin oddania koniec lutego 2020 roku). Osiedle to położone jest w bezpiecznej i przyjemnej lokalizacji.

 

Jak urządzić bezpieczne mieszkanie dla seniora?

 

Przede wszystkim powinna nam przyświecać jedna zasada. Bardzo często błędem przy tworzeniu przestrzenie dla seniora jest urządzanie jej „pod siebie”. Pamiętajmy, że to nie my będziemy mieszkali w tym miejscu i rzeczy, które nam nie sprawiają problemu, dla osób starszych mogą być sporym utrudnieniem. I ta zasada obowiązuje w każdym pomieszczeniu.

 

Kuchnia

 

Zaczniemy od jednego z ważniejszym pomieszczeń w mieszkaniu. W kuchni przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na wysokość zabudowy. Blaty powinny być rozlokowane w taki sposób, aby można było z nich korzystać na siedząco.

 

Wiszące szafki muszą znajdować się na takiej wysokości, aby łatwo się było do nich dostać. Warto się też zastanowić nad ich pojemnością. Osoby starsze nierzadko mają bogaty zestaw naczyń, pamiątek i różnego rodzaju akcesoriów z którymi nie będą chciały się rozstać. Powinniśmy więc znaleźć dla nich miejsce.

 

Kolejna sprawa, która należy wziąć pod uwagę urządzając kuchnię w bezpiecznym mieszkaniu dla seniora, jest sprzęt AGD. Po pierwsze intuicyjna obsługa. Obecnie sprzęt AGD wyposażony w nowoczesne technologie i dodatkowe opcje – te ostatnie seniorowi nie koniecznie są potrzebne. Wystarczą podstawowe rozwiązania. Do tego sprzęt (przyciski, pokrętła itd.) powinien być czytelny.

 

Sypialnia

 

To miejsce, które powinno być wolne od utrudnień dla osoby starszej. Po pierwsze warto dość dobrze przemyśleć zakup łóżka. Im starsi jesteśmy, tym większe wymogi stawia nasz organizm. Przy wyborze łóżka dla seniora warto poznać między innymi parametry opisujące materace o których szerzej przeczytacie w tym miejscu.

 

Łóżko można dodatkowo wyposażyć w elementy, które będą usprawniały i ułatwiały wstawanie i kładzenie się w nim. Bardzo ważna jest wysokość takiego łóżka. Aby należycie zadbać o bezpieczeństwo seniora, musimy też „spojrzeć” na podłogę. Po pierwsze powinna być ona wykończona materiałami, które nie są śliskie. Jeśli w sypialni (ale też w pozostałych pomieszczeniach) znajdzie się dywan, warto go przymocować do podłogi. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko jego niekontrolowanego przesuwania się i wypadku osoby starszej.

 

Kolejną ważną sprawą w bezpiecznym mieszkaniu dla seniora jest oświetlenie. W przypadku sypialni (ale znowu jest to element, który powinien być wykorzystany w każdym pomieszczeniu) powinien być do niego łatwy dostęp. Wyłączniki można dodatkowo podświetlić. Dzięki temu łatwiej będzie je zlokalizować po ciemku. Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie wyłącznika głównego oświetlenia przy łóżku.

 

Przy urządzaniu sypialni dla osoby starszej powinniśmy zastanowić się nad odpowiednim doborem kolorystyki. Najlepiej aby była stonowana i łagodna.

 

Łazienka

 

W tym pomieszczeniu czyha sporo zagrożeń na seniora. Jednak pierwszą kwestią z którą się zmierzymy będzie kwestia wanna czy kabina prysznicowa?. Najczęściej z tego „pojedynku” zwycięsko wychodzi to drugie rozwiązanie.

 

Wybierając kabinę prysznicową dla seniora powinniśmy zwrócić uwagę na modele mające pewne udogodnienia. Możemy w nich również sami je zamontować. Za przykład posłużą tutaj dodatkowe uchwyty. W takiej kabinie prysznicowej może się też znaleźć krzesło, które ułatwi korzystanie z niej osobie o ograniczonej możliwości ruchu. Musimy też zwrócić uwagę na wysokość brodzika (jeśli decydujemy na model w którym on występuje). Nie może być ona utrudnieniem dla osoby starszej. Więcej na temat wyboru takiego rozwiązania znajdziecie w tekście Wybór kabiny prysznicowej?.

 

Urządzając łazienkę, które wpisuje się w ramy bezpiecznego mieszkania dla seniora, zwracamy uwagę nie tylko na strefę do kąpieli. Istotny jest również odpowiedni montaż umywali i WC. W tym drugim przypadku zwrócić trzeba szczególną uwagę, by miska klozetowa nie była zamontowana zbyt nisko. Umywalka z kolei nie powinna by zbyt wysoko. Przy misce klozetowej możemy też zamontować uchwyty, które usprawnią korzystanie z niej.

 

I koniecznie w przypadku łazienki musimy zwrócić uwagę na to z jakich materiałów wykonana jest podłoga. Jak zachowują się one w sytuacji, gdy w tym pomieszczeniu jest spora wilgoć? Czy wylana woda na podłogę stworzy niebezpieczną sytuację dla seniora?

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Bezpieczne mieszkanie – jak urządzić je dla seniora?
Ocena 4.98/5 na podstawie 77 Opinii.