Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących

Dzięki nim urządzenie mieszkania będzie łatwiejsze. A na pewno uniknięcie błędów charakterystycznych dla początkujących. Aranżacja wnętrz wymaga pewnej wiedzy. A nie tylko dobrego smaku i pomysłowości.

 

Aranżacja wnętrz – co chcecie osiągnąć?

 

Planując wystrój swojego mieszkania, powinniście wiedzieć, jaki ma być efekt końcowy. Zwłaszcza, jeśli to Wasz właśnie kupiony dom. Jeszcze pusty i nie za bardzo potraficie sobie wyobrazić, że jest w pełni umeblowany. W przypadku zmian wystroju w jednym pomieszczeniu planowany efekt też ma oczywiście znaczenie.

 

To pytanie, a w zasadzie odpowiedź na nie powinna uwzględniać pewne ogólne zasady dotyczące aranżacji wnętrz. Dwie podstawowe to funkcjonalność i bezpieczeństwo. Mieszczą one w sobie wiele pomniejszych zasad.

 

Tutaj za przykład posłuży aranżacja strefy wejścia do mieszkania, czyli przedpokoju. Zwykle przy urządzaniu wnętrz jest on traktowana po macoszemu. To miejsce w którym wieszamy kurtki i pozostawiamy buty. Plus szafka na wszystko co nie mieści się w innych pomieszczeniach.

 

Jeśli jednak strefa wejścia ma być urządzona w sobie funkcjonalny i bezpieczny, to powinniście zwrócić uwagę na parę spraw. Jedną z nich jest odpowiednie oświetlenie. Drugą wygospodarowanie wystarczającej ilości miejsca. Tak, aby korzystanie z przedpokoju nie wymagało gimnastykowania się.

 

Oczywiście pod uwagę w przypadku efektu końcowego bierzemy również walory estetyczne aranżacji. Natomiast bardzo ważne jest, aby nie przysłoniły one kwestii bezpieczeństwa i funkcjonalności mieszkania.

 

Nie szalejcie z dodatkami

 

Mieszkanie pełne bibelotów i wspomnieć z wakacji życia, to spora pokusa. Mając jednak na uwadze wspomnianą wyżej zasadę funkcjonalności, powinniście się przed nią powstrzymać. A jeśli to Was nie przekonuje, to mamy jeszcze powód. Aranżacja mieszkania pełna różnego rodzaju dodatków, to… dramat w kontekście sprzątania. Ilość kurzu z jaką będziecie w takiej sytuacji walczyć, to spory problem i wyzwanie.

 

Nadmiar dodatków nie jest wskazany w przypadku, gdy w mieszkaniu są małe dzieci. Łatwo sobie wyobrazić jakie zagrożenia mogą czyhać na pociechy. A wspominaliśmy przecież o złotej zasadzie aranżacji wnętrz, czyli bezpieczeństwie. Jeśli zastanawiacie się jak pod tym kątem urządzić pokój dla dziecka, to zajrzyjcie koniecznie do naszego poradnika.

 

Odpowiednio dobrane kolory do pomieszczenia

 

To bardzo ważny aspekt aranżacji wnętrz, a często – zwłaszcza przez początkujących – pomijany. Psychologia kolorów to niezwykle istotna dziedzina z punktu widzenia wystroju mieszkania. Dość powiedzieć, że nieodpowiednio dobrane barwy mogą… utrudnić korzystanie z danej części domu.

 

Najlepszym przykładem na to jest sypialnia. Miejsce w którym szukamy odpoczynku, regeneracji i ucieczki od trudów dnia codziennego. A teraz wyobraźcie sobie, że dominującym kolorem w sypialni jest czerwony albo żółty. To pomieszczenie będzie „roznosić” energia. To po pierwsze. Po drugie problemem będzie spełnienie podstawowej funkcji sypialni.

 

I w przypadku każdego pomieszczenia w mieszkaniu powinniście się zastanowić, które kolory się w nim sprawdzą, a jakich lepiej unikać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspomagać się aktualnymi trendami kolorystyki w aranżacji.

 

Proporcje i równowaga wystroju wnętrz

 

Te dwie sprawy zwykle się ze sobą łączą. Zaczniemy od proporcji. To szczególnie ważne, jeśli nie dysponujecie dużym metrażem lub któreś z pomieszczeń w mieszkaniu jest małe. W skrócie wygląda to następująco. Nie umieszczacie dużej szafy w małym pokoju. Jedyne co uzyskacie, to zdominowanie całego pomieszczenia przez ten mebel. Po drugie w znacznym stopniu ograniczycie dalsze możliwości aranżacyjne. Warto wspomnieć o wyjątku. W niewielkiej kawalerce (wbrew pozorom mogą one mieć różny metraż, nawet do 40 metrów) taka duża szafa będzie dobrym rozwiązaniem.

 

Skupmy się teraz na równowadze. Z jednej strony aranżując mieszkanie powinniście unikać przeładowania. Nadmiaru mebli, dodatków itp. Jedyne co tym zyskacie, to wrażenie bałaganu i niespójności wystroju. Ale kwestia równowagi działa też „w drugą stronę”. Niewielka ilość mebli na ogromnej powierzchni mieszkania też nie jest dobrym pomysłem. Stworzycie wrażenie pustki, ale przede wszystkim możecie zapomnieć o przytulnej aranżacji.

 

Unikajcie mieszania stylów

 

To bardzo ważna wskazówka z perspektywy początkującego. Jeśli spróbujcie w swojej pierwszej aranżacji pomieszać kilka bardzo różnych stylów (bo podobają się Wam wszystkie i nie wiecie na który się zdecydować), to po pierwsze ucierpią na tym funkcjonalność i bezpieczeństwo mieszkania. Efekt końcowy takiego działania będzie również – z punktu widzenia estetyki – daleki od zadowalającego.

 

Są oczywiście połączenia stylów aranżacji wnętrz, które świetnie się sprawdzają w mieszkaniach. I akurat na nie się możecie zdecydować. Natomiast cały czas mając na uwadze, żeby jednak na początku nie wykorzystywać zbyt śmiałych rozwiązań.

 

Aranżacja mieszkania stawia przed nami wiele wyzwań. Z drugiej strony urządzanie poszczególnych jego części od podstaw i przede wszystkim samemu przynosi wiele satysfakcji. Zwłaszcza, jeśli okaże się, że nasza aranżacja jest nie tylko funkcjonalna i bezpieczna dla mieszkańców, ale również cieszy oko.

Artykuły

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – krok po kroku
poniedziałek, 25 stycznia 2021

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – krok po kroku

Jak wygląda proces kupna używanego mieszkania? Jakie aspekty koniecznie trzeba wziąć pod uwagę?
Remont kuchni – wszystko co trzeba o nim wiedzieć
piątek, 22 stycznia 2021

Remont kuchni – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Remont kuchni bywa wyzwaniem kosztownym i czasochłonnym. Dowiedz się w jaki sposób usprawnić ten proces.
Remont łazienki  - wszystko co trzeba o nim wiedzieć
wtorek, 19 stycznia 2021

Remont łazienki - wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować w czasie remontu. Jak wykonywać kolejne prace.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących
Ocena 4.95/5 na podstawie 284 Opinii.