Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 14 maja 2022

Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?

Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?

Zabrzmi to jak truizm, ale to naprawdę jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Aranżacja łazienki być stworzona w taki sposób, aby służyła wszystkim domowników, a jednocześnie dawała szansę na relaks i odpoczynek. Na co zwrócić przy tworzeniu wystroju tego pomieszczenia?

 

Aranżacja łazienki – podstawowe zasady

 

Są one stosowane w przy wystroju każdego pomieszczenia w naszych mieszkaniach. Jednym z częściej popełnianych błędów przez osoby, które po raz pierwszy tworzą aranżację, jest pomijanie tych zasad. Ma to zwykle opłakane skutki. Cierpi na tym przede wszystkim jakość codziennego życia.

 

Te trzy zasady wspominaliśmy już wielokrotnie. Natomiast w kontekście łazienki nabierają one szczególnego znaczenia. Przede wszystkim dlatego, że to pomieszczenie zwykle nie grzeszy dużym metrażem. Aranżacja łazienki powinna być przygotowana w sposób praktyczny, funkcjonalny i bezpieczny.

 

Pierwsza z wymienionych zasad wyraża się między innymi w zachowaniu odpowiednich przestrzeni w poszczególnych strefach. O tym zaraz. Funkcjonalność z kolei to pewne rozwiązania, dzięki którym dostępny metraż jest w pełni wykorzystany. Bezpieczna aranżacja łazienki pozwala w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko wypadku w tym pomieszczeniu. A warto mieć świadomość, że jest ono drugim po kuchni miejscem, gdzie zdarza się ich najwięcej.

 

Jak ważne są odległości aranżacji łazienki?

 

Odpowiedź na to pytanie jest jedna. To w zasadzie najważniejszy aspekt aranżacji łazienki. Ma bowiem wpływ na możliwość korzystania z tego pomieszczenia. Nawet, jeśli dysponujecie niewielkim metrażem, musicie zadbać o stworzenie przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami wystroju.

 

Jakie są optymalne wymiary? Przed sedesem powinna znajdować się miejsce o wymiarach 80 centymetrów na 85. Jeśli decydujecie się na umieszczenie w łazience wanny, to z kolei przed nią musicie stworzyć przestrzeń 70 na 100 cm. To nie tylko zwiększa wygodę korzystania z niej, ale też znacząco poprawia bezpieczeństwo domowników. Umywalka w łazience powinna mieć przed sobą przestrzeń 60 na 90 centymetrów. Przed prysznicem z kolei 110 na 100. Jak wspomnieliśmy wcześniej to optymalne wymiary, a więc jeśli nie nie macie możliwości ich „zachowania”, można je pomniejszyć.

 

A jak sytuacja wygląda z pralką? Można ją w taki sposób „wpleść” w aranżację, że będzie wykorzystywać przestrzeń zarezerwowaną na przykład dla prysznica. Sam zakup pralki jest dość istotnym krokiem w całym procesie tworzenia wystroju łazienki.

 

Co wybrać – wannę czy prysznic?

 

Ten dylemat w zasadzie rozwiązuje dostępny metraż. Jeśli macie na tyle dużą łazienkę, że możecie sobie pozwolić na wannę i prysznic, to warto zainwestować w obie opcje. Wspominaliśmy we wstępie o relaksie. Wanna to rozwiązanie, które daje szansę na wyciszenie i ucieczkę od dnia codziennego.

 

Mniejsza łazienka zmusza do wyboru. I tutaj jedna bardzo ważna kwestia. W przypadku obecności dzieci w mieszkaniu preferowanym rozwiązaniem jest wanna. W innej sytuacji to prysznic będzie lepszym wyborem. Po pierwsze dlatego, że to dużo bardziej praktyczna opcja. Po drugie – tańsza w eksploatacji niż wanna. I w przypadku niewielkiego metrażu sprawa najważniejsza. Prysznic „zabiera” mniej miejsca.

 

Jakie ogrzewanie w łazience?

 

To niezwykle ważne pytanie, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu są małe dzieci. Ogrzewanie ma też bezpośredni wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia grzyba w łazience. Generalnie wybór powinien paść na rozwiązania dedykowane do tego pomieszczenia. Nie eksperymentujcie z ogrzewaniem w łazience.

 

Jakie są opcje? Po pierwsze ogrzewanie ścienne. Jego główne zadanie to oczywiście podnoszenie temperatury w pomieszczeniu. Służą też zwykle za miejsce do suszenia ubrań czy ręczników. Obecnie wykorzystuje się grzejniki drabinkowe. Wyróżnia się ich trzy podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są grzejniki wodne. Wykonane są zwykle ze stali. Podłącza się je do instalacji centralnego ogrzewania. Mogą mieć albo „wbudowany” regulator temperatury jaką pozwalają uzyskać lub można taki element do nich dokupić. Co ważne – poza sezonem grzewczym ten rodzaj nie będzie działał.

 

Kolejny to wodno-elektryczny. W tym wypadku grzejniki są miedziano-aluminowe. Co je wyróżnia od rodzaju opisanego wyżej? Dzięki dodatkowej grzałce elektrycznej mogą działać cały rok. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym kosztem. Ostatni rodzaj to ogrzewanie elektryczne. W tym wypadku jest ono stalowe lub aluminiowe. Stanowi ono raczej uzupełnienie innego typu ogrzewania. Ma za małą moc, aby podnieść temperaturę w całej łazience.

 

W nowych mieszkaniach lub wyremontowanych nieruchomościach z rynku wtórnego co raz częściej stosuje się ogrzewanie podłogowe. Ma ono bowiem ogromny wpływ na poprawę komfortu w czasie korzystania z tego pomieszczenia. Dodatkowo dzięki niemu temperatura w łazience będzie w każdym miejscu taka sama.

 

Są dwie opcje. Pierwsza z nich to ogrzewanie wodne. Połączone z centralną instalacją. Działa więc jedynie w sezonie grzewczym. Zaletą tej opcji jest niewielki koszt eksploatacji. Natomiast „położenie” całej instalacji wodnej będzie trochę kosztować. Druga z opcji to ogrzewanie elektryczne. Tutaj jest kilka możliwości. Takie ogrzewanie może być zrobione przy pomocy kabli. I jest to rozwiązanie najtańsze. Posiada jednak swoje wady. Inna opcja to wykorzystanie foli lub maty grzewczej. W tym pierwszym przypadku – macie większą możliwość dostosowania do kształtów łazienki. Maty to system modułowy. Dlatego predysponowana będzie łazienka w kształcie prostokąta.

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?
wtorek, 17 maja 2022

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?

Praktyczne wskazówki dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomość pod wynajem.
Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki
środa, 11 maja 2022

Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki

Z naszego poradnika dowiesz się czym powinna charakteryzować się idealna lokalizacja.
Wybór mieszkania – praktyczne wskazówki
niedziela, 8 maja 2022

Wybór mieszkania – praktyczne wskazówki

Sprawdzone porady związane z szukaniem i zakupem mieszkania.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?
Ocena 4.74/5 na podstawie 205 Opinii.