Zakup mieszkania na rynku wtórnym –wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 14 lipca 2019

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?

To spore wyzwanie i warto wiedzieć z czym przyjdzie się nam mierzyć. Zakup mieszkania na rynku wtórnym wymaga od nas wzięcia pod uwagę kilku istotnych spraw. I trzeba je poznać.

 

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – wady ukryte

 

Zaletą takiego wyboru jest niższa cena, niż w przypadku nowoczesnych osiedli. I to bardzo często jest „haczykiem” na który łapią się potencjalni kupcy. Wiadomo, że zakup mieszkania w niskiej cenie to marzenie każdej osoby. I taka oferta z rynku wtórnego na pewno przyciągnie naszą uwagę. Powinna też jednocześnie zapalić lampkę w naszej głowie.

 

Istnieje bowiem spore ryzyko, że ta podstawowa cena za mieszkanie bardzo mocno urośnie, gdy wyjdzie na jaw. jakie wady ukrywa ono w sobie. Jest duże prawdopodobieństwo, że taka nieruchomość będzie wymagała remontu. I w tym wypadku kwota jaką przyjdzie nam za nią zapłacić – rośnie.

 

Oczywiście wiele w tym wypadku zależy również od wieku i stanu budynku. W tej kwestii rynek pierwotny jest zdecydowanie lepszy. To nowoczesne bloki zbudowane przy użyciu najnowszych technologii. Dostajemy mieszkanie w stanie niewymagającym remontu przez długie lata (dla szukających miejsca w centrum Rzeszowa mamy dostępne to ponad 66-metrowe na Osiedlu Skyres). To duża zaleta takiego wyboru.

 

Ukryte wady o którym mowa to prawdziwa zmora zakupu mieszkania na rynku wtórnym. To może być na przykład stara niewymieniana od lat kanalizacja. Nierzadko problem stanowi instalacja elektryczna. Dlatego warto przed podpisaniem umowy na zakup takiego mieszkania sprawdzić je pod tym kątem. Najlepiej z fachowcem.

 

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – jakie mam do niego prawo?

 

To pytanie na które odpowiedzieć powinniśmy sobie również przed podpisaniem umowy. Czy jest to mieszkanie własnościowe, czy też istnieje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Na czym polega różnica? W tym drugim wypadku mowa o ograniczonym prawie rzeczowym. Właścicielem mieszkania jest w takiej sytuacji spółdzielnia. My posiadamy jedynie prawo do jego użytkowania.

 

Jaka jest różnica między takim mieszkaniem a własnościowym? W tym drugim przypadku jesteśmy również właścicielem części wspólnych bloku. Czyli na przykład klatki schodowej. Jeśli właścicielem jest spółdzielnia to posiada ono prawo do budynku, jak również gruntu. Natomiast obie te sytuacje nie mają wpływu na przykład na prawo dziedziczenia.

 

Mieszkanie z rynku wtórnego – księga wieczysta

 

Jej lektura to nasz obowiązek przed zakupem. Księga wieczysta jest rejestrem w którym opisany jest prawny nieruchomości. Po pierwsze znajdziemy w niej informacje, kto jest właścicielem mieszkania, które chcemy kupić. Warto też zwrócić szczególną uwagę na to, czy do danego lokalu nie posiada praw jakaś osoba trzecia. To nie wszystkie informacje jakie znajdują się w księdze wieczystej.

 

Obejmuje ona również obciążenia które są na mieszkaniu. Mowa tutaj o hipotece, ale też o komorniku (jeśli doszło do zajęcia lokalu). Więcej informacji na ten temat znajdziecie (ale nie tylko o księgach wieczystych) we wpisie „Co trzeba sprawdzić przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego”).

 

Szczególną uwagę zwracamy na hipotekę. Pamiętajmy, że obciąża ona nieruchomość nie właściciela. Kupując więc mieszkanie na rynku wtórnym, na która jest takowa, koniecznie pamiętać o wykreśleniu dotychczasowym hipotek. W przeciwnym wypadku wierzyciele będą mogli domagać się swoich praw z nieruchomości.

 

Zakup mieszkania na rynku wtórnego – umowa przedwstępna

 

Istotnym elementem naszej transakcji jest właśnie taki rodzaj umowy. Nie jest ona wymagana prawnie, ale zwyczajowa jest zawierana. W formie pisemnej, a nierzadko przy udziale notariusza. Taka umowa to zabezpieczenie na wypadek sytuacji w której jednak ze stron będzie się uchylała od obowiązków związanych z zawarciem transakcji.

 

Jeśli jest ona zawarta przy udziale notariusza, zmienia się zakres możliwości związanych z dochodzeniem swoich praw. Nie tylko dotyczących odszkodowania, ale również „ze zmuszeniem” do zakupu danej nieruchomości.

 

Co powinno się znaleźć w takiej umowie przedwstępnej? Po pierwsze określenie stron. Mowa tutaj o danych osób, które zawierają taką umową. Kolejna sprawa to jej przedmiot. Dokładny adres i położenie nieruchomości. Określenie rodzaju prawa do tego lokalu. Również jego powierzchnia. W takiej umowie przedwstępnej powinno się znaleźć informacja o dostępności piwnicy i miejsca parkingowego.

 

Kolejna istotna kwestia to łączna cena mieszkania. Ustalają ją obie strony, podobnie jak termin i sposób płatności. W umowie przedwstępnej znajdują się również informacje dotyczące czasu jej zawarcia. Bardzo istotne jest też zawarcie w niej terminu w którym sprzedający opuści lokal. I oczywiście to kiedy zostanie nam on wydany.

 

Ostatnim elementem umowy przedwstępnej są możliwe konsekwencje, które zostaną poniesione przez strony w przypadku jej niedotrzymania. Najczęściej pojawiają się w niej zapisy związane z zaliczką, lub zadatkiem. W tym drugim wypadku strona odstępująca może go zachować. W przypadku gdy to my daliśmy na mieszkanie, a sprzedający go „zrywa” umowę, możemy żądać dwukrotności zadatku. Zaliczka z kolei jest po prostu zwracana osobie, która ją wpłaciła.

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?
Ocena 4.80/5 na podstawie 263 Opinii.