Zakup i aranżacja mieszkania dla seniora. Poradnik część 1
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 5 sierpnia 2020

Zakup i aranżacja mieszkania dla seniora. Poradnik część 1

Zakup i aranżacja mieszkania dla seniora. Poradnik część 1

To proces wymagający od nas uwagi i wzięcia pod uwagę wiele czynników. Co jest najbardziej istotne przy zakupie i aranżacji mieszkania dla seniora? Czego w żadnym wypadku nie można pominąć? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

 

Zakup mieszkania dla seniora – lokalizacja

 

To jeden z bardziej istotnych aspektów w całym procesie. Mowa tutaj zarówno o najbliższej lokalizacji bloku, jak i tej dalszej. To co powinno się w niej znaleźć, a czego należy unikać. Na każdym kroku procesu zakupu, a następnie aranżacji mieszkania dla seniora należy brać pod uwagę czynniki indywidualne. Nie każdy senior jest osobą z problemami zdrowotnymi, chcącą tylko siedzieć w mieszkaniu. Ewentualnie przysiąść na ławce przed blokiem. Obecnie coraz więcej seniorów to osoby aktywne. I to warto uwzględnić przy oglądaniu najbliższej okolicy.

 

Z osobami starszymi, które przeprowadzają się do nowych mieszkań, zwykle kojarzą się przedmieścia. Faktem jest to, że osiedla położone w takiej lokalizacji są bardziej bezpieczne. Oddalone od często uczęszczanych dróg. Za to w bliskiej odległości znajdują się bardzo często zielone tereny rekreacyjne. Miejsca idealne na spacery, ale też odpoczynek i relaks. Jeśli szukacie mieszkania dla seniora w Rzeszowie zajrzyjcie do naszej wyszukiwarki.

 

Znajdziecie tam nie tylko lokalizacje na przedmieściach, ale i w centrum miasta. Wiele starszych osób woli mieszkać właśnie bliżej serca miejscowości. To chociażby efekt przyzwyczajenia.

 

Co powinno znajdować się w okolicy mieszkania? Po pierwsze sklepy z najpotrzebniejszymi towarami codziennego użytku. Niekoniecznie hipermarket. Wystarczy niewielki sklep osiedlowy. Zdecydowaną zaletą będzie obecność w najbliższej okolicy przychodni. I oczywiście apteka. Chociaż coraz więcej spraw urzędowych można załatwić przy pomocy internetu, to jednak warto sprawdzić czy nie ma w okolicy ZUS-u czy urzędu miasta.

 

I oczywiście wspomniane wyżej tereny rekreacyjne. Im jest ich więcej , tym lepiej. Park, las, jezioro, rzeka, ścieżki rekreacyjne. Wszystko co senior będzie mógł „wykorzystać” do spędzenia wolnego czasu.

 

Mieszkanie dla seniora – nowe czy używane?

 

To pytanie, które należy zadać sobie przed rozpoczęciem poszukiwań. Oczywiście trzeba w tej kwestii uwzględnić wymogi seniora. Natomiast warto do pewnych rzeczy próbować przekonać. O zaletach rynku pierwotnego przeczytacie między innymi w tym miejscu. O starszym budownictwie pisaliśmy w tym poradniku.

 

Wiele seniorów wybiera rynek pierwotny. Wynika to z pewnych ułatwień i udogodnień występujących w nowych budynkach. Mamy tutaj na między inny windy niezależnie od wysokości i ilości pięter. To również podjazdy dla wózków i osób poruszających się o kulach. Nie można też nie wspomnieć o mieszkaniach na poziomie zero. Dostanie się do nich nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku.

 

Wybierając rynek wtórny koniecznie musicie zwrócić uwagę na stan budynku jak i samego mieszkania. Nie tylko pod kątem ewentualnego remontu. Im starszy jest budynek, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzeń elewacji czy instalacji. Warto więc dowiedzieć czy i kiedy przeprowadzony był generalny remont. Kolejna sprawa to w jaki sposób jest dany budynek ocieplony. Przede wszystkim ze względu na komfort seniora, ale również ewentualne rachunki za ogrzewanie.

 

Jak powinno wyglądać mieszkanie?

 

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Nad jego aranżacją zastanowimy się w drugiej części naszego poradnika. Teraz zajmiemy się pewnymi ogólnymi cechami mieszkania dla seniora. Po pierwsze metraż. Czy spora powierzchnia to dobre rozwiązanie? Oczywiście chcemy jak najlepiej dla rodziców czy babcia i dziadka. Czy jednak koniecznie musi się to wyrazić w mieszkaniu o dużym metrażu? Ktoś będzie musiał je utrzymać w czystości. Duży metraż może być zmorą dla starszej osoby.

 

W zupełności powinno wystarczyć mieszkanie o powierzchni około 45 metrów kwadratowych. Kolejna sprawa na którą trzeba koniecznie zwrócić uwagę, to rozkład pomieszczeń. I to jak będzie wyglądała komunikacja pomiędzy nimi. Wszystko pod kątem funkcjonalności i oczywiście bezpieczeństwa seniora.

 

Jeśli kupujecie mieszkanie używane, to powinniście zwrócić uwagę na jeszcze jedna kwestię. Zwłaszcza jeśli dostajecie w pakiecie umeblowanie i sprzęt AGD. Jak wielu zmian będzie wymagało mieszkanie. Musicie je dostosować do potrzeb i możliwości seniora. Możliwe, że lepszym rozwiązaniem będzie zakup pustego mieszkania. Każde pomieszczenie tak naprawdę będzie wymagało zmian. Po co więc kupować umeblowane mieszkanie, skoro i tak trzeba będzie wszystko wymienić. A cena będzie dużo wyższa niż pustego lokalu.

 

Często też umeblowanie i sprzęt AGD jest zwyczajnie stary. W przypadku tego drugiego może to oznaczać brak pewnych udogodnień. Charakterystycznych dla nowych lodówek, pralek i kuchenek. Z kolei stare meble to większe zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa seniora.

 

Szczególną uwagę powinniście zwrócić na stan i sposób umeblowania kuchni i łazienki. Te dwa miejsca w mieszkaniu seniora są bardzo istotne pod kątem bezpieczeństwa.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Zakup i aranżacja mieszkania dla seniora. Poradnik część 1
Ocena 4.98/5 na podstawie 120 Opinii.