Jak przygotować się do wymiany okien? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 22 grudnia 2017

Wymiana okien – o tym trzeba pamiętać

Wymiana okien – o tym trzeba pamiętać

Są one -co oczywiste- istotnym elementem mieszkania. Mają bardzo duży wpływ na nasz komfort. Dlatego, jeśli zachodzi potrzeba wymiany, trzeba pamiętać o paru ważnych sprawach.

 

Przede wszystkim – profil okna

 

To on jest najważniejszym jego elementem. To nic innego jak konstrukcja „trzymająca” szybę. Profil okna jest związany z izolacją termiczną i akustyczną. Ta ostatnia niezwykle ważna gdy mieszkacie koło ruchliwej drogi. Profil okna to ościeżnica, rama, i listwy przyszybowe. Ta pierwsza może być zrobiona z drewna, PCV i metalu. Ościeżnica składa się z kilku elementów (to między innymi nadproże, belka zamkowa i pióro).

 

W przypadku profilu okna należy zwrócić uwagę na jego klasę. Różnią się one między sobą grubością zarówno widocznych jak i niewidocznych ścianek profilu. Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo w przypadku klasy A minimalna grubość widocznych ścianek to 2,8 mm. Niewidocznych – 2,5 mm. Klasa B to odpowiednio 2,5 mm i 2 mm. Mamy jeszcze klasę C. W tym wypadku grubość obu rodzajów ścianek pozostaje nieokreślona. Oznacza to, że określa ją producent okna.

 

Izolacyjność termiczna

 

To ważny aspekt zwłaszcza dla „zmarzluchów”:). A tak naprawdę to istotny element, który należy koniecznie wziąć pod uwagę przy zakupie okna. Dyrektywa europejska 2010/31/UE wprowadza od 1 stycznia 2021 koncept, że wszystkie nowe mieszkania mają charakteryzować się praktycznie zerowym zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ich ogrzewania. W przypadku okien umieszczanych na elewacjach współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł przekroczyć 0,9 W/(m2∙K). Dla porównania obecnie może on wynosić do 1,3. Co istotne już teraz można nabyć okna, które spełniają wspominane normy.

 

Izolacyjność akustyczna

 

To kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Co wpływa na izolacyjność akustyczną? Kilka czynników. Po pierwsze rodzaj zastosowania oszklenia. Jedną z metod zwiększenia izolacyjności tego typu jest wprowadzenie pewnego rodzaju foli akustycznej w szkle klejonym. Kolejny element to nawiewniki okienne. Ostatni element to powierzchnia. Im większe okno tym gorsza izolacyjność akustyczna. Warto mieć też świadomość, że wpływ może mieć praktycznie każdy element. Rodzaj zastosowanych uszczelek i typ okuć.

 

Ochrona przed warunkami pogodowymi

 

Są narażone na wiatr, deszcz i śnieg. Warto to wziąć pod uwagę przy zakupie okna. W przypadku wiatru cechą, która określa jego jakość, jest miara ugięcia konstrukcji pod wpływem tego pierwszego. W tym wypadku mamy klasy od A1 do C5. Zasada tutaj jest dość prosta. Im wyższa klasa tym lepiej z perspektywy miary ugięcia konstrukcji.

 

Wodoszczelność – to nic innego jak stopień zabezpieczenia wnętrza mieszkania przed dostawaniem się do niego wody. Ją podobnie jak ochronę przed wiatrem określa się w klasach. W tym wypadku od A1 do B7. Najlepszym wyborem jest oczywiście najwyższa. Warto to wziąć pod uwagę, zwłaszcza w sytuacji w której nasze mieszkanie leży w regionie klimatycznym o dość „burzliwej” pogodzie.
 

Jak przygotować się do wymiany okien?

 

Uzbrojeni w wiedzę możemy przystąpić do praktycznej części opisywanego procesu. Zanim zakupimy nowe okna, musimy dokładnie wymierzyć miejsce w którym się znajdą. To niezwykle istotna faza wymiany. Pojęciem o którym powinniśmy pamiętać jest dylatacja. Określana też przerwą dylatacyjną.

 

To szczelina która pozostawiona jest po to, aby okno miało swobodę do odkształcania (to normalny proces w trakcie używania). Dzięki temu luzowi będzie można też połączyć je ze ścianą.

 

Kiedy już kupimy okno możemy zabrać się do jego wstawienia. Na początku trzeba usunąć wszelkie luźne fragmenty tynku, a także zaprawy. Bardzo ważne jest to żeby ościeżnice okna nie stykały się z murem. Montuje się przy pomocy kołków. Poziomuje, a potem uszczelnia pianką poliuretanową.

 

Wymiana okien to zwykle proces dwudniowy. Pierwszy przeznaczamy na montaż. W drugim zajmiemy się wykańczaniem. Między innymi szpachlowaniem glifów (to wnęki okienne). Jeśli nie czujemy się na siłach sami wymienić okna, lepiej zlecić to fachowcom. Oczywiście wybierając lokal z rynku pierwotnego (np. to dwupokojowe na Osiedla Bella Dolina, termin oddania 30 czerwca 2019) unikamy tego żmudnego procesu. Mieszkania tego typu oferują najwyższy standard pod każdym względem.

 

Najczęściej popełniane błędy

 

Dzięki temu, że praca będzie wykonana przez specjalistę, jest mniejsza szansa na jakieś niedopatrzenie w czasie wymiany okna. Błędy mogą się pojawić już na etapie zakupu. Szczególnie jeśli do tej pory w mieszkaniu były „wiekowe” okne. Musimy mieć świadomość tego, że nowoczesne są bardzo szczelne. To oczywiście ich zaleta. Potrzebne będą nawiewniki (w oknie czy też w ścianie). Dzięki temu unikamy takich problemów jak panujący w pomieszczeniu zaduch, czy chociażby zaparowane szyby.

 

Częstym błędem jest wspominany brak dylatacji lub sytuacja w której luz jest zbyt mały. Powinien być on zależny między innymi od rodzaju materiału z którego wykonane jest okno. Przy PVC dylatacja będzie większa, niż na przykład przy drewnie.

 

Kolejnym błędem jest nieprzygotowanie powierzchni przed montażem. To między innymi wspominane usunięcie luźnych fragmentów tynku. Trzeba mieć świadomość tego, że jakiekolwiek pozostawione zanieczyszczenia, to większe ryzyko wilgoci czy przecieków. Szczególnie te ostatnie będą się z czasem powiększać. Nieprawidłowe oczyszczenie może też powodować pewną nieszczelność.

 

Błędem jest również nieodpowiednie zamocowanie okna. W tym wypadku istotny jest między innymi dobór odpowiednich kołków. Co to oznacza? Muszą być one dostosowane do materiału ściennego. Często zdarza się też, że dochodzi do nieprawidłowego osadzenia okna. Efektem tego może być chociażby ciągła utrata ciepła.

 

Warto też uważać przy wykańczaniu. Piankę, którą uszczelniamy, należy od zewnątrz pokryć tynkiem. Ten ostatni nie powinien przylegać do ramy. Jeśli wymiana okien to tylko jeden z elementów przeprowadzanego remontu, to czeka nas sporo pracy. Warto się do niej przygotować. Więcej na ten temat dowiecie się z artykułu „Jak przygotować się do remontu?”.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Wymiana okien – o tym trzeba pamiętać
Ocena 4.79/5 na podstawie 10 Opinii.