Lokalizacja mieszkania - poznaj okolicę - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 16 grudnia 2017

Wybór mieszkania – poznaj okolicę

Wybór mieszkania – poznaj okolicę

Jednych z głównych czynników, który należy brać pod uwagę przy wyborze mieszkania, jest jego lokalizacja. Istnieje kilka bardzo ważnych aspektów związanych z tą kwestią.

Poznajmy miasto

To rada nie tylko dla osób, które dopiero szukają swojego miejsca na świecie. Nawet mieszkając w jakimiś mieście kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat możemy go w pełni nie znać. Tutaj nie chodzi o naszą najbliższą okolicę. Zwykle kupując mieszkanie przenosimy się w nowe miejsce. Poznajemy, swoje przecież miasto, z całkiem innej perspektywy. I właśnie, zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, warto zorientować się jak ta zmiana wpłynie na nasze dotychczasowe życie (m.in. pracę).
 

Jeśli podjęliśmy decyzję o zmianie miasta, cóż, przyjdzie nam trochę na jego temat poszperać. Zacznijmy od tak ważkich informacji jak bezpieczeństwo, rynek pracy, kwestie komunikacji.

 

Zwłaszcza ta pierwsza kwestia jest niezwykle istotna dla wielu osób. Dotyczy to szczególnie rodzin z dziećmi. Zwykle decydują się one też na mieszkanie na obrzeżach, które uważa się za bezpieczniejsze (chociaż nie jest to regułą). Wróćmy do kwestii bezpieczeństwa. Warto poszukać informacji na ten temat. Co roku publikowane są raporty dotyczące tej kwestii. Według rankingu Fundacji Schuman Europolis (z 2017 roku) do najbezpieczniejszych miast w Polsce należą między innymi Rzeszów (który zresztą znajduje się zwykle w czołówce takich zestawień) i Warszawa. Wśród miast, które lepiej unikać znajdują się między innymi Włocławek, Wałbrzych i Piotrków Trybunalski.

 

Jeśli podjęliśmy decyzję o zmianie miasta, cóż, przyjdzie nam trochę na jego temat poszperać. Zacznijmy od tak ważkich informacji jak bezpieczeństwo, rynek pracy, kwestie komunikacyjne. Sprawdźmy, które z dzielnic miasta są najbardziej „oblegane”. Koniecznie zorientujmy dlaczego tak jest. Być może istotną dla nas informacją będzie oferta kulturalna czy sportowa. W tym wypadku wchodzimy już w kwestie bardziej indywidualne. Zresztą i wybór miasta takową bywa. Chyba, że zostajemy „zmuszeni” (np. pracą) do zamieszkania w nim.
 

Wróćmy do kwestii wyboru miejscu już w samym mieście. W takim najbardziej prostym scenariuszu ogranicza się to do odpowiedzi na pytanie: przedmieścia czy centrum? Każda decyzja niesie ze sobą pewne plusy. Te rozwiązania – chociaż w dużym stopniu jest to zależne od specyfiki miasta i jego oferty – mają też pewne wady.

 

Zwykle na przykład centrum miasta i mieszkanie w nim kojarzone jest ze zgiełkiem i ciągłym ruchem pod oknami. Nie wszędzie na szczęście tak jest. Dobrym przykładem jest Rzeszów. Bez problemu można z nim znaleźć nowoczesne mieszkanie w centrum (na przykład to dwupokojowe – idealne dla singla – na Osiedlu Skyres). Z jednej strony mamy więc możliwość korzystania z dobrodziejstw tej części Rzeszowa. Dotyczy to nie tylko kwestii związanych z rozrywką ,ale również urzędów, czy miejsc pracy. Jednocześnie z Osiedla Skyres łatwo dostać się na lotnisko w Jasionce i autostradę A4. Okno na świat:).


Obejrzyjmy okolice


To oczywistość, że nie kupujemy mieszkania w ciemno. Bardziej jednak chodzi o to, aby spojrzeć na tę okolicę wybiegając nieco w przyszłość. Jeśli kupujemy mieszkanie, które dopiero powstaje, dobrze jest zorientować się, czy w okolicy nie prowadzona jest inna budowa. Czy widok z okna naszego przyszłego mieszkania, jeszcze za nim do niego wejdziemy, zostanie ograniczony przez biurowiec czy wieżowiec. Generalnie warto się przejść, czy przejechać też nieco dalej od naszej lokalizacji. Sprawdzić czy istnieją (i jak jest ich dużo) miejsca w których mogą powstać kolejne bloki czy całe osiedla. To ważne szczególnie w przypadku, gdy chcemy szukamy raczej ciszy i spokoju. Nie zawsze przedmieścia są dobrym wyborem. Należy pamiętać, że zwykle obfitują one w sporo miejsca do przyszłej zabudowy.

Poznajmy jeszcze lepiej okolice

W tym wypadku ważne jest tak naprawdę wszystko. Koniecznie sprawdzamy jak wyglądają kwestie komunikacji. Nikt przecież nie lubi stać godzinami w korkach. Jeśli nie mamy samochodu i nie planujemy jego zakupu, oczywistością jest odległość od dworca autobusowego i dostępu do komunikacji miejskiej. Dobrze jeśli jest PKP. Wtedy i je bierzemy po uwagę. Jeśli często latami samolotami, a w mieście jest lotnisko, warto poszukać lokalizacji z której łatwo będzie się na nie dostać. To rzeczy oczywiste, ale nierzadk o nich zapominamy.

Sprawdźmy też czy w naszej nowej okolicy są przedszkola, lub szkoły. I to nie tylko pod względem ich ilości czy odległości. Chcemy naszą pociechę wysłać do najlepszej placówki. Kolejną, istotną sprawą jest dostęp do sklepów, zarówno osiedlowych jak i wielkopowierzchniowych.

To oczywiście tylko z elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Tak naprawdę zanim w ogóle zdecydujemy się na zakup mieszkania musimy poznać dobrze okolice. Zarówno w skali maks (a więc wybór miasta), jak i mini. To z czym będziemy stykać się na co dzień.
 

No i na koniec – chociaż nie jest to najmniej istotne – tereny zielone. Miejsce gdzie będziemy mogli odpocząć po pracy. Zrelaksować się. To szczególnie ważna kwestia w przypadku rodzin z dziećmi. I oczywiście i w tym wypadku bierzemy pod uwagę czynniki indywidualne. Zarówno dotyczące nas jak i miasta. W niektórych z nich jest sporo takich zielonych miejsc przede wszystkim na przedmieściach. Są jednak takie miasta, gdzie bez większego trudu znajdziemy tereny rekreacyjne nie oddalając się zbytnio od centrum. W Rzeszowie takim miejscem jest Osiedle nad Wisłokiem (jest jeszcze szansa na zakup mieszkania, na przykład idealnego do większej rodziny 4-pokojowego). Oddalone od centrum kilka minut samochodem. Jednocześnie położone w malowniczej okolicy Wisłoka. Blisko stąd jest również do ważnych miejsc - z punktu widzenia rodzin – takich jak przedszkole i szkoła. Niedaleko jest również przychodnia oraz apteka.


Przy poznawaniu okolicy warto zwrócić uwagę jeszcze na jedną ważną sprawę. Jak wyglądają bloki w których – a w zasadzie w jednym z nich – przyjdzie nam mieszkać. Zwłaszcza, jeśli zamierzamy wybrać rynek wtórny. W tym wypadku będziemy musieli się zastanowić czy stare budownictwo – które jest w tym wypadku najczęściej proponowanym i wybieranym rozwiązaniem – będzie dobrym pomysłem. Zresztą o plusach i minusach takiej decyzji możecie poczytać w tekście „Rynek wtórny – poznaj jego zalety i wady”.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Wybór mieszkania – poznaj okolicę
Ocena 4.98/5 na podstawie 175 Opinii.