Jak wybrać nowe mieszkanie? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 16 grudnia 2018

Wybór mieszkania – 4 praktyczne wskazówki

Wybór mieszkania – 4 praktyczne wskazówki

Dzięki nim cały proces przebiegnie zdecydowanie sprawniej. Wybór mieszkania w którym zapewne spędzimy następne lata, musimy poprzedzić odpowiednim researchem, tak by nasza decyzja nie okazała się fatalna w skutkach.

 

1. Poznajmy podstawowe kryteria

 

To one w pierwszej kolejności będą decydować o tym jakie mieszkania możemy wybrać. Na początek kwestia finansowa. Musimy sprawdzić jakimi środkami dysponujemy. I na jaki kredyt możemy liczyć, bo mało kogo stać na zapłacenie za mieszkanie gotówką. W tym miejscu pojawia się kolejne kryterium z którym akurat finanse są powiązane.

 

Chodzi o odpowiedź na pytanie czy interesuje nas wyłącznie rynek pierwotny, czy jednak może to być mieszkanie starsze z wtórnego. Zwykle te drugie są tańsze – to ich zaleta. Rynek wtórny ma jednak wady, które mogą nam po prostu przeszkadzać. Wracając do kosztu zakupu takiego „przechodzonego” mieszkania musimy mieć świadomość dodatkowych pieniędzy, które zapewne trzeba będzie wydać.

 

Może się okazać, że będzie ono potrzebowało generalnego remontu. I z początkowej taniej oferty koszt „urośnie” do sporych rozmiarów. Nawet jeśli odnowienia naszych czterech kątów podejmiemy się sami. Pomocny będzie w tym tekst „Remont mieszkania – praktyczne porady” Chociaż jeśli nie czujemy się na siłach, lepiej samemu go nie robić.

 

Kolejnym istotnym kryterium jest odpowiedź na pytanie „Jak dużego mieszkania potrzebujemy?”. Singiel wybierze oczywiście mniejszy metraż. Tak samo jak senior. Natomiast w tej pierwszej sytuacji warto się zastanowić nad przyszłością. Czy nie lepiej wybrać mieszkanie o większym metrażu z myślą o założeniu rodziny?

 

2. Lokalizacja – na co zwrócić uwagę?

 

Zaczniemy do tego, że najważniejszym kryterium przy jej wyborze, są nasze potrzeby. To my będziemy mieszkali w konkretnej lokalizacji i nam ma ona odpowiadać. Na początek stajemy przed wyborem centrum czy przedmieścia? O zaletach tego pierwszego rozwiązania przeczytacie w tym tekście.

 

Przy wyborze lokalizacji powinniśmy zwrócić uwagę również na to jak wygląda w danej miejscowości infrastruktura drogowa a także komunikacja miejska. Czy – jeśli wybierzemy lokalizację na obrzeżach – łatwo będzie się nam dostać do centrum? To zwykle w tym miejscu są najważniejsze urzędy, ale także miejsca rozrywki i ośrodki kulturalne.

 

Jeśli mamy dzieci oczywistym aspektem na który zwracamy uwagę przy wyborze lokalizacji jest dostępność placówek oświatowym, a także to czy w najbliższej okolicy znajduje się plac zabaw i tereny zielone.

 

Kolejna kwestia, która warto zbadać przy wyborze mieszkania i jego lokalizacji jest to czy w najbliższym otoczeniu nie znajdują się jakieś zakłady pracy, lub miejsca „generujące” hałas, który utrudni nam codzienne funkcjonowanie. I na koniec jeszcze jeden istotny aspekt przy wyborze lokalizacji. Warto w miarę możliwości sprawdzić czy w najbliższej okolicy bloku nie powstaną nowe budynki. Mogą one z naszej wymierzonej lokalizacji stworzyć miejsce mało przyjazne.

 

3. Wybór mieszkania – opracowanie listy wymogów

 

Dotyczą one między innymi samego budynku. Czy interesuje nas nowy blok, a może chcemy stworzyć swoje „cztery kąty” w kamienicy. Kolejna sprawa to piętro na którym zamieszkamy. Jeśli to które sobie wymarzymy będzie niedostępne, warto zastanowić się na jakie ustępstwa w tej kwestii możemy się zgodzić.

 

Jeśli mieszkanie kupujemy nie dla siebie, ale rodziców (lub dziadków) zdecydowanie lepszym wyborem będzie niska zabudowa. Do tego koniecznie z windą. W tym wypadku dużym powodzeniem cieszą się mieszkania na parterze (mamy ofercie ponad 44-metrowe na Osiedlu Zawiszy). Ułatwiają one codzienne funkcjonowanie osobie starszej.

 

4. Sprawdzamy przyszłe mieszkanie

 

Pod praktycznie każdym kątem. Zaczynamy od rozkładu poszczególnych pomieszczeń. Czy nam ono odpowiada? Ewentualnie czy będziemy mogli „przymknąć oko” na nie do końca dopasowane do naszych potrzeb rozmieszczenie.

 

W czasie odbioru technicznego nowego mieszkania sprawdzamy w jakim stanie ono jest. Możemy to zrobić sami, albo wynająć specjalistę. Pod uwagę musimy wziąć wiele kwestii. Koniecznie sprawdzamy stan wszystkich instalacji. Czy w mieszkaniu nie ma usterek. Jaki jest stan okien i drzwi. Odbierając nowe mieszkanie powinniśmy zabrać ze sobą między innymi taśmę mierniczą. I jeszcze bardzo ważna sprawa. Odbiór techniczny mieszkania musimy przeprowadzić w ciągu dnia – w świetle dziennym.

 

Nie mniejszą uwagę przykładamy do rynku wtórnego. W tym wypadku lepiej zdecydować się na pomoc specjalisty. Sami możemy przeoczyć usterki, lub nie mieć na tyle wiedzy by stwierdzić jak poważne one są. Podobnie jak w przypadku nowego mieszkania bardzo ważny jest stan poszczególnych instalacji. Jeśli budynek ma co najmniej kilkadziesiąt lat warto się dowiedzieć, czy były one poddawane renowacji.

 

Zwróćmy również uwagę na stan stolarki okiennej i drzwi. Dobrze będzie przepytać właściciela jaki jest średni koszt utrzymania tego mieszkania. Warto też ustalić co właściwie kupujemy. Chodzi na przykład o ewentualnie pozostawiony sprzęt AGD i meble. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego warto sprawdzić jeszcze dwie rzeczy. Czy faktycznie rozmawiamy z jego jedynym właścicielem. I czy nie dostaniemy go z niechcianymi lokatorami.

 

Niezależnie od tego czy wybieram rynek pierwotny czy wtórny koniecznie warto się dowiedzieć kogo będziemy mieli za sąsiada. Czy mamy dostępny komórkę lokatorską (lub piwnicę). Jeśli jesteśmy zmotoryzowani w grę wchodzi też miejsce parkingowe.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Wybór mieszkania – 4 praktyczne wskazówki
Ocena 4.98/5 na podstawie 105 Opinii.