Urządzanie garderoby w nowym mieszkaniu w Rzeszowie - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
wtorek, 28 listopada 2017

Urządzenie garderoby – kilka porad

Urządzenie garderoby – kilka porad

Przede wszystkim przestronna i funkcjonalna – taką garderobę chciałoby mieć większość kobiet. Nie zawsze jest taka możliwość. Zwłaszcza w tej pierwszej kwestii. Przy urządzeniu garderoby warto pamiętać o paru rzeczach.

Przede wszystkim – funkcjonalność garderoby

Warto już przy szukaniu mieszkania zwrócić uwagę na jego plan. JMożna wtedy zastanowić się, czy garderoba będzie oddzielnym pomieszczeniem (najlepiej aby znalazła się koło sypialni). Jeśli nie ma takiej możliwość to wyborem jest powiększenie szafy. Wprowadzenie pewnych rozwiązań, które pozwolą w prostszy sposób przechowywać garderobę. O funkcjonalność łatwiej „zadbać”, gdy macie oddzielne pomieszczenie.

W przypadku szafy na pewno warto rozważyć pantografy (opuszczane drążki). Dzięki nim można regulować wysokość na której będą wisieć ubrania. Konieczne też stają się różnego rodzaje wieszaków (przystosowane do konkretnych rodzajów ubrań). W takiej szafie powinna też się znaleźć szuflada na bieliznę.

Oddzielne pomieszczenie na garderobę to dużo więcej możliwości. W większych mieszkaniach to żaden problem ( w takim jak chociażby ponad 80 – metrowe na Osiedla Bella Dolina, którym w pełni będzie można się cieszyć już w połowie 2019 roku, sprzedaż trwa już od marca bieżącego roku).  Na pewno warto się zastanowić nad szafami systemowi (chociaż trzeba będzie na nie wydać sporo pieniędzy).

Jak wydzielić garderobę?

W tym wypadku istnieje kilka możliwości. Wydzielić garderobę w sypialni można przy pomocy ścianki kartonowo- gipsowej. Kolejnym rozwiązaniem są rozsuwane drzwi. Te ostatnie mogą mieć lustro (a nawet koniecznie trzeba o nim pomyśleć). W sytuacji gdy nie macie zbyt dużo miejsca w sypialni, najlepiej wybrać rozwiązanie przygotowywane „na wymiar”. W tym wypadku przede wszystkim dostajecie bardzo funkcjonalną garderobę.

Nawet małą sypialnia daje pewne możliwości. Chociaż trzeba mieć świadomość, że wydzielenie miejsca na ubrania spowoduje wizualne zmniejszenie metrażu tego pomieszczenia.

Obecnie nie trudno znaleźć rozwiązania na każdą kieszeń. Przykładowo, jeśli nie stać Was na szafę wnękową, to rozejrzyjcie się za szynami i przesuwanymi drzwiami panelowymi. Miejsce na garderobę wcale nie trzeba odgradzać wspomnianą ścianką kartonowo -gipsową, można to zrobić przy pomocy parawanu.

Zatrzymajmy się na chwilę przy projektowaniu takiej szafy. Po pierwsze daje ona duże możliwości „zapełnienia” każdego centymetra przestrzeni. Zwłaszcza w sytuacji w której tej ostatniej nie jest zbyt dużo. Taka szafa wnękowa sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Zarówno w sypialni jak i pokoju dla dzieci. Oczywiście najważniejszym elementem będzie dokładne wymierzenie miejsca w którym ma się ona znaleźć. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie szafa o głębokości około 60 centymetrów. Szerokość z kolei nie powinna przekraczać 100 centymetrów. Do „zainstalowania” w pokoju takiej szafy można wykorzystać istniejącą już wnękę, lub dobudować ściankę boczną.

Odrębną kwestię stanowi dopasowanie takiego mebla do wnętrza. To w jaki sposób ją wykończyć. Przede wszystkim powinna pasować kolorystycznie do pomieszczenia. Wspomniane wykończenia mogą być aluminiowe lub stalowe. Te pierwsze występują w większej liczbie kształtów. Wybierając profil stalowy stawiamy przede wszystkim na wytrzymałość.

Ważną sprawą przy projektowaniu szafy wnękowej są półki, które się w niej pojawią. Wspominane wcześniej szerokość takiego mebla ma istotne znaczenie właśnie dla nich. Jeśli „same” półki będą dłuższe niż 100 centymetrów, to istnieje bardzo duże ryzyko tego, że będą się one odkształcać przez ciężar położonych na nich rzeczy. Odległość pomiędzy poszczególnymi półkami nie powinna być też zbyt duża. Przede wszystkim ze względów praktycznych. W takiej szafie możesz też znaleźć się drążek na którym będzie można wieszać garnitury, sukienki itd. Zależnie od tego do czego ma być on przeznaczony, różna powinna być wysokość montażu. Przykładowo, gdy będą nam wisieć płaszcze czy sukienki, to najlepiej by wynosiła 160 centymetrów. Istotna jest też jego długość. Ta nie powinna – jeśli drążek ma się nie odkształcać – przekraczać 120 centymetrów.

Jak wybrać oświetlenie?

Najlepsze jest oczywiście naturalne. Nie zawsze jednak istnieje możliwość dostępu do okna. Dobór oświetlenia jest ważny dlatego, że zależy od niego jak będziecie oglądać ubrania (chodzi o ich naturalne kolory). W takim kontekście najczęściej wymienia się lampy halogenowe.

Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, by oświetlenie było równomierne. Tylko wtedy spełnia wyżej wymienioną funkcję. Bardzo ważne jest też odpowiednie natężenie i jego barwa. Halogeny są dość „silne”, alternatywą dla nich mogą być świetlówki.

Ciekawym rozwiązaniem jest wewnętrzne oświetlenie. To na przykład przyklejane lampki, które zasilane są bateriami. Cienkie listwy świetlne – to kolejna możliwość. Można też zaopatrzyć się w drążki na wieszaki w których zamontowane jest oświetlenie.

Im większa garderoba (a obecnie jest tendencja do aranżowania pomieszczeń tego typu od dużych rozmiarach), tym bardziej powinno być ono wydajne. I oczywiście funkcjonalne. Jeśli chodzi o ilość światła w garderobie to wiele zależy od tego, jak traktujemy to pomieszczenie (czy też wydzielone miejsce). Jeśli jedynie do przechowywania ubrań, to będziemy oświetlenia potrzebowali mniej. W sytuacji gdy garderoba spełnia więcej funkcji, to natężenie światła powinno oscylować w okolicy 500 lx. Dla porównania – w pokoju dziennym zwykle jest około 50 lx. Wschód słońca daje natężenie między 400 a właśnie 500 luksów.

Jeśli jesteśmy przy wyborze oświetlenia do garderoby, to koniecznie musimy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Chodzi o współczynnik oddawania barw. Im jest on wyższy, tym lepiej. W przypadku świetlówek ta wartość może osiągnąć nawet 85 ΔE (jednostka określająca oddawanie barw). Diody ledowe z kolei zwykle nie przekraczają 80. Maksymalna liczba wynosi 100. To odpowiada oświetleniu przez światło słoneczne. Można powiedzieć, że ten współczynnik określa jak bardzo będzie zmieniony kolor danego przedmiotu. I na koniec jeszcze jedna sprawa. Współczynnik ten nie oddaje barwy światła.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Urządzenie garderoby – kilka porad
Ocena 4.95/5 na podstawie 59 Opinii.