Urządzamy pokój dla ucznia. O czym należy pamiętać?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 3 listopada 2019

Urządzamy pokój dla ucznia. O czym należy pamiętać?

Urządzamy pokój dla ucznia. O czym należy pamiętać?

Skupimy się na dziecku, które rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą. Urządzenie pokoju dla ucznia nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy pamiętać o paru prostych sprawach.

 

Remont pokoju ucznia

 

Moment w którym nasze dziecko rozpoczyna edukację szkolną, jest dobrym czasem na generalne zmiany w jego pokoju. Możemy więc przeprowadzić remont, odświeżyć pomieszczenie. Zmianę wystroju rozpoczniemy od ścian i ich pomalowania. Przyda się przy tym nasz poradnik dotyczący parametrów farb. Istotnym aspektem jest również kolor jaki wybierzemy do pokoju przyszłego ucznia. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie.

 

Jego wybór może mieć bowiem wpływ na samopoczucie dziecka i jego poziom koncentracji. Za przykład posłuży kolor żółty. Kojarzy się on ze słońcem i energią. I faktycznie może tej ostatniej dodawać. Jeśli jednak w pokoju dla ucznia będzie go zbyt dużo, może powodować problemy z koncentracja. W tym pomieszczeniu należy unikać nadmiaru „krzykliwych” kolorów.

 

Pokój dla ucznia – podział na strefy

 

Ten aspekt istotny jest również w przypadku, gdy aranżujemy przestrzeń dla przedszkolaka. O ile jednak możemy sobie wtedy pozwolić na pewne ustępstwa, to przy urządzaniu pokoju dla ucznia już niekoniecznie. Przestrzeń w miarę możliwości powinniśmy podzielić na strefę odpoczynku, nauki i zabawy (relaksu). Urządzając pokój dla pierwszoklasisty musimy zwrócić na to szczególną uwagę. Z jednej strony aranżujemy wnętrza dziecku, które w związku z pójściem do szkoły, będzie mieć pewne obowiązki. I to będziemy musieli „uchwycić” przy urządzaniu pokoju. Wciąż jednak jest to dziecko, które przecież nie przestanie nagle – wraz z pójściem do szkoły – się bawić.

 

Poszczególne strefy warto dość wyraźnie „rozdzielić”. To też pozwoli dziecku na zrozumienie tego, że „od teraz” musi przeznaczyć pewien czas w ciągu dnia na naukę. Oczywiście to w jaki sposób dokonamy podziału na poszczególne strefy jest zależne od kilku kwestii, między innymi dostępnego miejsca.

 

Strefa do nauki w pokoju dla ucznia

 

Na tym aspekcie powinniśmy się skupić w szczególności. Strefa do nauki w pokoju dla ucznia musi być przede wszystkim funkcjonalna, ale również brać pod uwagę zdrowie naszej pociechy. Wybór biurka i krzesła, które się przy nim znajdzie to jedna sprawa. Powinniśmy na nią poświecić sporo czasu. Biurko musi być dostosowane do wzrostu dziecka. Ale warto wybrać model, który będzie rósł z naszą pociechą. Istotnym „usprawnieniem” będzie regulacja nachylenia blatu. Nie tylko zwiększa funkcjonalność takie biurka ale i pozwala dbać o kręgosłup dziecka. Warto przy zakupie sprawdzić modele pod kątem miejsc do przechowywania najbardziej potrzebnych przy nauce rzeczy. Miejsca na książki, zeszyty itp. Przy zakupie krzesła koniecznie zwracamy uwagę na to jak będzie ono oddziaływać na kręgosłup dziecka.

 

Kolejna kwestia to oświetlenie biurka. Oprócz głównego źródła w pokoju dziecka, warto postawić na dodatkowe. Jednym z nich będzie lampka na biurku. W tym wypadku trzeba brać pod uwagę jego funkcjonalność, ale zdrowie oczu naszej pociechy.

 

Meble w pokoju dla ucznia

 

Czas, kiedy dziecko idzie do szkoły, może być momentem w którym gruntowanie zmienimy aranżację w jego pokoju. Zaczniemy od wymiany mebli. Wybierając się do sklepu, pamiętajmy o jednej bardzo ważnej zasadzie. Wygląd mebli bierzemy pod uwagę na końcu. Przede wszystkim funkcjonalność i bezpieczeństwo. Pierwszoklasista co prawda wchodzi w pewnym stopniu w „dorosłe” życie, ale wciąż jestem dzieckiem z wieloma pomysłami w głowie. Takimi, które mogą się skończyć dla niego źle.

 

W strefie do zabawy powinniśmy umieścić regał z półkami na których znajdą się zabawki naszej pociechy. Tak przy okazji dodamy, że może to dobry czas, żeby nieco większy nacisk położyć na utrzymanie porządku.

 

Kolejna sprawa to wymiana łóżka. Zanim je kupimy, warto poznać parametry jakimi należy się kierować przy jego wyborze. Tym bardziej, że dzięki nim będziemy mogli zadbać o zdrowie dziecka, ale też jego zdolności umysłowe. Jeśli będzie ono się wysypiać, zdecydowanie łatwiej będziemy mu się potem skupić na lekcjach. Jeśli pokój dziecka nie jest duży, to warto pomyśleć o łóżku ze schowkami na rzeczy naszej pociechy.

 

Pokój dla ucznia – z rozmysłem

 

To naczelna zasada jaką będziemy się kierować przy jego urządzaniu. Z jednej strony dziecku zaczyna być „dorosłe, ale to nie znaczy, że mamy stworzyć zimną, biurową przestrzeń do nauki. Z drugiej jednak strony pewne rzeczy muszą ulec zmianie. Chociażby, to że faktycznie trzeba stworzyć strefę do nauki.

 

Podobnie jak w przypadku aranżowania przestrzeni dla niemowlaka nie należy przesadzać z nadmiarem dodatków. W tej sytuacji między innymi mowa o dużej ilości „przydatnych” do nauki rzeczach, które nasze dziecko pewnie będzie chciało wymusić. Wspomnieliśmy wcześniej o dobrym momencie na większą dyscyplinę w egzekwowaniu porządku. Duża ilość dodatków, zabawek itp. to raczej utrudni. I też możemy przez nadmiar stworzyć przestrzeń niebezpieczną dla dziecka. A tego przecież nie chcemy.

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Urządzamy pokój dla ucznia. O czym należy pamiętać?
Ocena 4.77/5 na podstawie 188 Opinii.