demo
Udostępnij:
25 listopada 2018

Urządzamy kuchnię – praktyczne porady

W tym pomieszczeniu zazwyczaj spędzamy dużo czasu. Dlatego też warto poświęcić sporo uwagi przy urządzaniu kuchni. Tak by stworzyć miejsce bezpieczne i funkcjonalne. Pomogą w tym nasze porady.

Remont w kuchni

Urządzanie tego pomieszczenia można zacząć od jego odnowienia. Przede wszystkim potrzebny jest plan remontu. Zależnie od stanu kuchni będzie trzeba na te zmiany poświęcić odpowiednią ilość czasu. Natomiast warto pamiętać o tym, aby nie przeprowadzać remontu kuchni „na szybko”. Bo niestety się to na nas później zemści.

Bardzo istotnym aspektem remontu w kuchni jest wybór odpowiedniej farby do ścian. Musi się ona charakteryzować kilkoma cechami. Między innymi powinna być odporna na zabrudzenia, które w kuchni są – można powiedzieć – elementem nieodzownym. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście „Malowanie mieszkania – najważniejsze cechy farb”.

Remont kuchni to spore i zwykle bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Natomiast wspominany plan pozwoli nam oszczędzić czas, ale również ominą nas niepotrzebną wydatki.

Urządzamy kuchnię – wybór mebli

Temu tematowi powinniśmy poświecić sporo czasu. To jak wysokie będą, jaki będzie rozkład mebli w kuchni ma ogromne znaczenie dla komfortu, ale przede wszystkim funkcjonalności tego pomieszczenia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na blat. To jedno z bardziej eksploatowanych miejsc w kuchni. Blat kuchenny musi być między innymi odporny na wilgoć i wysokie temperatury. Będzie on obciążony nie tylko przez przygotowywanie posiłków, ale również częste używanie na nim środków chemicznych do czyszczenia powierzchni. I to też przy wyborze musimy wziąć pod uwagę.

Blat kuchenny powinien być też dostosowany do wzrostu osób, które będą z niego korzystać. Jeśli chodzi o materiały z których się go wykonuje, to wybór mamy duży. Jeśli nie dysponujemy dużym budżetem, możemy na przykład postawić na blat laminowany (z postformingu).

Wybór materiału jest istotny w przypadku wszystkich mebli jak znajdą się w kuchni. I w tym wypadku znowu możemy się kierować ograniczeniami budżetu. Popularnym i tanim rozwiązaniem są fronty szafek wykonane z płyty MDF (może być ona pomalowana farbą, lub foliowana na gorąco). To rozwiązanie wytrzymałe, ale jedynie do momentu, gdy nie dojdzie do uszkodzenia wierzchniej warstwy.

Droższe są meble z drewna. W tym wypadku często poleca się dąb, buk i olchę. Takie rozwiązanie ma również swoje zalety, ale i wady.

Urządzamy małą kuchnię – jak to zrobić?

W przypadku większej powierzchni tego pomieszczenia (tak jak np. w tym 60-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Paderewskiego Park) o wiele rzeczy nie musimy się martwić. Mała kuchnia stawia przed nami sporo wyzwań. Na co zwrócić uwagę przy jej urządzaniu?

Mała kuchnia wymaga od nas dokładnego planowania. Wszystkie meble na małej powierzchni muszą mieć „swoje miejsce”. Wykorzystujemy każdy dostępny centymetr. Przy urządzaniu małej kuchni warto spojrzeć w górę. Dobrym rozwiązaniem będą wysokie szafki. Dzięki temu będziemy mogli pomieścić więcej sprzętów AGD i zastawy kuchennej.

W małym pomieszczeniu lepiej zdecydować się na meble na miarę. Dzięki temu stworzymy funkcjonalną przestrzeń. W niewielkiej kuchni nie musimy też rezygnować ze sprzętów AGD, aby mieć więcej przestrzeni. Zawsze możemy wybrać ich mniejsze wersje.

I jeszcze jedna dość istotna porada, która przyda się w czasie remontu małej kuchni. Szukając odpowiedniego koloru, starajmy się w takiej sytuacji wybierać jasne odcienie. Dzięki temu "nie przytłoczymy” tego pomieszczenia. Nadamy mu nieco więcej przestrzeni. Mała kuchnia musi być jasna. Zapewnimy to nie tylko przez wybór farby, ale również odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia.

Wybór lodówki

To bez wątpienia jeden z najważniejszych sprzętów w kuchni. Jej wybór jest zależny od wielu czynników. Przede wszystkim jednak pod uwagę bierzemy nasze potrzeby. Jeśli mamy niewielką kuchnię nie ma potrzeby kupowania lodówki, która będzie świecić pustkami. Singiel, który często jada „na mieście” przy wyborze tego sprzętu będzie zwracał na co innego uwagę niż na przykład rodzina z dwójką dzieci.

Natomiast jest element istotny z obu tych przeciwnych sytuacji życiowych. To oszczędność. W tym wypadku bardzo istotna jest klasa energetyczna lodówki. Informacje na jej temat znajdziemy na etykiecie. Klasa energetyczna oznaczona jest literami od A do G. To nie wszystko. W przypadku najwyżej klasy, czyli „A”, dodatkowym oznaczeniem są plusy. Mogą być trzy, dwa, albo jeden. Generalnie rzec biorąc obecnie lodówki z najwyższą klasą są najbardziej dostępne na rynku.

Warto jednak mieć świadomość jednej sprawy. Oczywiście z punktu widzenia oszczędności najlepiej będzie wybrać lodówkę z klasą energetyczną A+++. Natomiast między sprzętami z tym oznaczeniem mogą być – czasem spore – różnice w poborze energii. Dlatego warto poświecić nieco czasu na zapoznanie się z ofertami sklepów.

Oszczędność w przypadku zakupu lodówki wyraża się również przez wspominany wybór odpowiedniej wielkości tego sprzętu. A także to czy potrzebujemy zamrażarki. A także to jakiej wielkości powinna ona być. To jednak nie wszystkie aspekty, którymi należy się kierować przy zakupie lodówki. Więcej na ten temat znajdziecie w tym tekście.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN