Poradnik inwestora. Wybór i zakup mieszkania – praktyczne
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 30 września 2020

Poradnik inwestora. Wybór i zakup mieszkania – praktyczne wskazówki

Poradnik inwestora. Wybór i zakup mieszkania – praktyczne wskazówki

Tak, aby spełniało ono swoje główne zadanie, czyli przynosiło inwestorowi zysk. Co jest ważne przy wyborze i zakupie mieszkania? Jak uniknąć nietrafionej inwestycji? Na te i inne pytanie odpowiedzi znajdziecie poniżej.

 

Zanim kupisz mieszkanie pod inwestycję, poznaj rynek

 

To pierwsza i najważniejsza zasada. Znajomość rynku nieruchomości w danej miejscowości pozwoli nie tylko wybrać perspektywiczną lokalizację, ale i zaoszczędzić przy zakupie, jak również uniknąć pewnych wpadek. Chociażby takich jak inwestycja w nieruchomość znajdującą się w niebezpiecznej okolicy. Jeśli celem ma być wynajem mieszkania i zarabianie na nim, to ten ostatni aspekt może to znacząco utrudnić.

 

Znajomość rynku nieruchomości pozwala również wybrać miasto, które spełni Wasze oczekiwania jako inwestora. Da możliwość zarobienia na nieruchomości. Specyfika danego miasta, ceny mieszkań, znajomość cech rynku pierwotnego i wtórnego – wszystko to są niezwykle cenne informacje.

 

Wielu inwestorów decyduje się na wybór Rzeszowa jako miejsca, w którym warto ulokować swoje pieniądze. Faktem jest, że to miasto z perspektywą rozwoju również pod kątem rynku mieszkań. W Rzeszowie na przykład rynek pierwotny i nowoczesne budownictwo rozwija się nie tylko na przedmieściach (co jest pewną cechą dla „młodych” osiedli), ale i bliżej serca miasta. Developres ma w swojej ofercie takie lokalizacje: między innymi Tarasy nad Zalewem i Bella Dolina. Koniecznie sprawdźcie naszą ofertę mieszkań.

 

Wybór lokalizacji inwestycji

 

Niezależnie od celu jaki Wam przyświeca, jest to niezwykle ważny punkt zakupu nieruchomości. Wybór lokalizacji inwestycji prześledzimy na przykładzie mieszkania pod wynajem. Załóżmy, że Waszą grupą docelową będą studenci.

 

W tym przypadku dwie lokalizacje będą najlepsze. Pierwsza z nich to osiedle położone w niedalekiej odległości od uczelni. To daje pewność co do dużej ilości chętnych najemców. Druga lokalizacja to osiedle znajdujące się blisko centrum miasta. Miejsca gdzie studenci szukają rozrywki. Zainwestowanie w mieszkanie pod wynajem w centrum jest również dobrym pomysłem. Miejscem idealnym byłaby nieruchomość spełniająca warunki obu opisanych lokalizacji. W kontekście wynajmu mieszkania studentom przyda się Wam poradnik o tym jak je zaaranżować.

 

Oglądając najbliższą okolicę warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jak wygląda infrastruktura drogowa? Czy z danej lokalizacji łatwo dostać się w inne części miasta? To akurat sprawa, którą zainteresowani są nie tylko studenci. Dostępność w okolicy sklepów z produktami codziennego użytku to kwestia niezbędna. Tereny zielone i rekreacyjne podnoszą atrakcyjność inwestycji.

 

Wybór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

 

Najprostsza odpowiedź brzmi: na wszystko. Jeśli inwestujecie w mieszkanie z rynku wtórnego, konieczna będzie dokładna ocena jego stanu i tego jak wygląda sam budynek. Im starszy jest, tym większą wagę należy do tego przyłożyć. I na tym etapie inwestycji w mieszkanie nie ma co oszczędzać. Jeśli sami nie jesteście ekspertami, najlepiej zdecydować się na pomoc profesjonalisty, zajmującego się taką działalnością.

 

Coraz chętnie inwestorzy wybierają rynek pierwotny. To efekt kilku czynników. Jednym z nich jest związany z chęcią wynajmowania mieszkania. Studenci, którzy są największą grupą potencjalnych najemców, doceniają wysoki standard. Są przy tym w stanie zapłacić za ten ostatni więcej. Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego może się więc okazać strzałem w dziesiątkę.

 

Oglądając nieruchomość – oprócz oceny jej stanu – powinniście też zwrócić uwagę na jego kubaturę i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Metraż mieszkania musi być atrakcyjny dla najemców. Oczywiście znajdziecie chętnych na kawalerkę (ale nie za małą), ale sporą popularnością cieszą się większe lokale.

 

Rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń i ich wielkość to informacja o tym, czy codzienne funkcjonowanie w nich nie będzie nastręczało problemów i barier. I to bardzo istotna wiedza z punktu widzenia inwestora. O ile sami w takiej nieruchomości nie będziecie musieli mieszkać, to nie oznacza, że macie na to nie zwrócić uwagi.

 

W jaki sposób sfinansować inwestycję?

 

W zasadzie istnieją dwie główne drogi zakupu mieszkania. Za gotówkę i na kredyt. To pierwsze rozwiązanie jest lepsze, ale wiele osób nie może sobie na nie pozwolić. W takim wypadku najczęściej wybierają kredyt. Podobnie jak w przypadku rozpoznania rynku mieszkaniowego, tak i tutaj konieczna będzie wiedza na temat ofert poszczególnych banków.

 

Cały proces należy jednak rozpocząć od oceny swojej zdolności kredytowej. Bank analizę tej ostatniej dzieli na dwie części. Po pierwsze sytuacja finansowa. Mowa tutaj między innymi o uzyskiwanych co miesiąc dochodach, kosztach utrzymania i obecnym zadłużeniu.

 

Druga część takiej analizy jest określana jako „jakościowa”. W tym wypadku do istotnych informacji zalicza się między innymi stan cywilny, wiek i liczbę osób na utrzymaniu. Wykształcenie, praca i zajmowane stanowisko również mają wpływ na ocenę zdolności. Ostatnią, ale nie najmniej ważną informację jest wiedza na temat dotychczasowej historii kredytowej. Czy jako potencjalny klient banku wcześniejsze pożyczki spłacaliśmy w sposób sumienny. Czy nie zdarzyły się nam potknięcia w tej kwestii. Sami również możecie sprawdzić siebie pod tym kątem. Takie informacje znajdują się w raporcie BIK (banki również z niego korzystają).

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Poradnik inwestora. Wybór i zakup mieszkania – praktyczne wskazówki
Ocena 4.89/5 na podstawie 26 Opinii.