To bardzo popularna forma inwestycja. I to nie tylko w przypadku osób posiadających nieruchomość w spadku rodzicach. Mieszkanie na wynajem trzeba odpowiednio przygotować. Tak by faktycznie stało się trafioną inwestycją.
Mieszkanie na wynajem – zakup nieruchomości
Skupimy się na chwilę na osobach, które chcą dopiero nabyć lokal. Niezależnie od tego, czy będzie to nowe mieszkanie, czy jednak nieruchomość z rynku wtórnego, trzeba wziąć pod uwagę te same aspekty.
Po pierwsze lokalizacja. Jest ona ściśle powiązana z grupą docelową. Czy to mieszkania na wynajem ma być przeznaczone dla studentów? A może celujemy w osoby pracujące, być może również rodziny? Odpowiedź na to pytania warunkuje w dużym stopniu lokalizację, przy założeniu, że inwestycja ma się nam opłacać.
I tak na przykład, jeśli grupą docelową mają być młode osoby pracujące, to okolice centrum danego miasta może być dobrym wyborem na lokalizację. Docenią one bliskość miejsc w którym mogą się zrelaksować po pracy. Podobnie w przypadku studentów. Natomiast – co oczywiste – bliskość uczelni będzie zdecydowanym plusem z punktu widzenia tej grupy.
Mieszkanie na wynajem – niezbędny remont
W co najmniej dwóch sytuacjach. Po pierwsze, jeśli to mieszkanie z kilkudziesięcioletnim stażem. I ktoś w nim w tym czasie mieszkał. Zwłaszcza, jeśli było ono dość mocno użytkowane. Kupno mieszkania z rynku wtórnego również będzie od nas wymagać pewnego odświeżenia. Co ważne -nie warto robić tego po „kosztach”.
Minęły już czasy, kiedy faktycznie można byłoby wynająć mieszkanie z odpadającą farbą i nieszczelnymi oknami. Najemcy przywiązują do stanu lokalu ogromną wagę. Również studenci, którzy kojarzeni byli raczej z mało wymagającymi mieszkańcami. Dlatego też sporym powodzeniem cieszą się nieruchomości z rynku pierwotnego. Wiele osób inwestuje w takie rozwiązanie. W Rzeszowie jest sporo lokalizacji, które są atrakcyjne z punktu widzenia różnych grup mieszkańców. Jedną z nich jest Osiedle Tarasy na Zalewem. Mieszkania (na przykład to 49-metrowe) będą do odbioru w lipcu 2021 roku. Jest więc jeszcze trochę czasu, aby przemyśleć plan inwestycji.
Wracając do remontu, jeśli nie czujecie się na siłach, warto zatrudnić fachowców. Jeśli jednak chcecie go przeprowadzić sami, to przydadzą się Wam porady z tego naszego tekstu.
Sprawdźcie stan mieszkania na wynajem
Zwłaszcza, jeśli było ono do tej pory używane. Warto to zrobić w czasie remontu. Każda wada, czy usterka po pierwsze zmniejsza szansę na wynajęcie mieszkania. Po drugie obniża kwotę jaką możesz za nie zarządzać. Należy przede wszystkim sprawdzić stan instalacji. Przede wszystkim w mieszkaniu, które będzie przedmiotem wynajmu, ale wiedza na temat tego jak wygląda to w pionie czy całej klatce jest bardzo przydatna.
I co – równie ważne – nie warto ukrywać informacji na ten temat przed osobami, którym przyjdzie w tym lokalu funkcjonować. Dobrze byłoby się kierować w takiej sytuacji prostym założeniem. Nie róbmy innym tego, czego byśmy sami nie chcieli doświadczyć:).
Jak urządzić mieszkanie na wynajem?
To bardzo często pojawiające się pytanie. Na co zwrócić uwagę, a czego należy bezwzględnie unikać. I postaramy się w pewnym stopniu na to odpowiedzieć. Wspomnieliśmy wyżej o coraz wyższych wymaganiach osób szukających mieszkania do wynajęcia.
Dotyczą one nie tylko stanu samej nieruchomości, ale i umeblowania oraz wyposażenia. Zaczniemy od tego pierwszego. Generalnie zasady są dwie. Pierwsza z nich dotyczy pewnej uniwersalności umeblowania, jeśli nie celujemy w konkretną grupą „odbiorców”. Druga zasada brzmi „nie róbmy z mieszkania na wynajem przechowalni mebli po rodzicach. Postawmy się w sytuacji takiego najemcy. Chcielibyśmy funkcjonować z meblami, które nie dość, że wiekowe, to bardzo często ich stan można określić co najwyżej jako średni?
No właśnie:). Dotyczy to nie tylko łóżka, czy mebli w kuchni. Ta sama zasada dotyczy wyposażenia w sprzęt AGD. Ilość umeblowania powinna być dostosowana do liczby osób, jakie będzie najemcami. I nie mamy tutaj na myśli jedynie ich minimalnej, potrzebnej ilości. „Nadwyżka” mebli, które będą stały w większości puste, negatywnie wpływa na przestrzeń i komfort życia.
Skupmy się teraz na wyposażeniu. Zaczniemy od absolutnego minimum. Lodówka, kuchenka i pralka. Bez nich żadne mieszkanie na wynajem się nie obędzie. Tak jak pisaliśmy nie róbcie z swojej nieruchomości cmentarzyska dla starego nieużywanego już przez Was sprzętu.
Warto zainwestować w nowy. Nie musi on być bardzo drogi i wyposażony w niezliczoną ilość „bajerów”. Wystarczy taki z którego będzie można korzystać bez większych przeszkód. Niezależnie od tego czy najemcami będą studenci, albo rodzina z dziećmi, trzeba do tego podejść w identyczny sposób. Dotyczy to też liczby jaka będzie w takim mieszkaniu funkcjonować. I za przykład posłuży pralka. Dla jednej osoby wystarczy bęben o pojemności 3 do 4 kg. Przy okazji taka pralka nie zajmuje dużo miejsca. Dla dwóch osób ładowność powinna wynosić 5 i 6 kg. Dobór odpowiednich parametrów danego sprzętu AGD ma wpływ na komfort mieszkańców i ich zadowolenie. Z naszego punktu widzenia na samą inwestycję.