demo
Udostępnij:
03 października 2017

Mieszkanie dla seniora - o czym warto pamiętać

Podeszły wiek stawia przed nami nowe wyzwania. Również w kwestii dostosowania mieszkania do naszych potrzeb, ale i możliwości. W przypadku seniorów zdecydowanie większego znaczenia nabiera komfort. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, przygotowując mieszkanie dla rodziców czy dziadków?

Rynek wtórny czy pierwotny?

Zaczniemy od sytuacji w której chcemy zainwestować w mieszkanie. W ogóle na samym początku warto się zastanowić, czy wybieramy lokum z rynku wtórnego czy pierwotnego. Na pewno nowe budownictwo ma swoją przewagę w tym wypadku. Po pierwsze mieszkania wykonywane są z dużo lepszych jakościowo materiałów. To chociażby zapewnia utrzymywanie odpowiedniej temperatury, a więc zmniejsza ryzyko niektórych chorób(to jak wiadomo u seniorów częsty problem). Nie jest to oczywiście największa zaleta takich mieszkań, która to powinna spowodować, że się na nie zdecydujecie. Ale warto mieć świadomość takich małych udogodnień. W nowym budownictwie znajdziemy również większe ułatwienia. Chociażby takie jak rampy i windy dla osób poruszających się na wózku.

Możemy jednak zostać „zmuszeni” do przystosowania starego mieszkania do nowych wymogów. Ludzie nierzadko przywiązują się do miejsca w którym żyją od kilkudziesięciu lat. Znają najbliższą okolicę, sąsiadów itp. Nie chcą tego zmieniać. Dlatego to my sami będziemy musieli - w miarę naszych możliwości – wprowadzić pewne udogodnienia w starych mieszkaniu.

Zwróćmy uwagę na lokalizację

Załóżmy jednak, że udało się nam namówić rodziców czy dziadków do przeprowadzki. Przy wyborze nowego mieszkania zawsze dużą rolę odgrywa lokalizacja i jego najbliższe otoczenie. Co oczywiste senior ma nieco inne priorytety niż osoby młode. Dużo większego znaczenia nabierają takie miejsca jak apteka i przychodnia. Na pewno okolica musi być bezpieczna i mało hałaśliwa. Bliskość miejsc w które można iść na spacer, również ma znaczenie. Przede wszystkim jednak pod uwagę bierzemy indywidualne upodobania seniora. Te opisane wyżej można określić mianem ogólnych kwestii.

Większe czy mniejsze mieszkanie?

Tutaj oczywiście też największe znaczenie będą miały kwestie indywidualne. Natomiast warto zwrócić uwagę na stan zdrowia. Generalnie pod tym kątem patrząc, zdecydowanie lepszym wyborem jest mniejsze mieszkania. Może być małe dwupokojowe, ale dobrym pomysłem jest kawalerka. Weźmy pod uwagę możliwości osoby starszej i chociażby to, że większe mieszkanie to dużo więcej do sprzątania. To jednak nie wszystko. Duża powierzchnia to zdecydowanie wyższe rachunki. Nie każdy ma komfort opłacania rodzicom (dziadkom) mieszkania, a i oni są mogą nie być majętni.

Przy urządzaniu zwróćmy uwagę na…

W zasadzie wszystko. Przede wszystkim mieszkanie dla seniora musi być pozbawione wszelkiego rodzaju utrudnień. To chociażby wysoki progi czy schody. Warto też zwrócić uwagę na podłogi. Nie mogą być one śliskie. To w przypadku osoby starszej zdecydowanie większe ryzyko groźnej kontuzji. Dobrym rozwiązaniem będą więc dywany. Ale też z pewnym zastrzeżeniem. W miarę możliwości należy je przytwierdzić do podłogi.

Kolejna sprawa to odpowiednie oświetlenie, przystosowane do wzroku osoby starszej. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie lamp w poszczególnych pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem będą podświetlane włączniki.

Odrębną kwestią jest umeblowanie mieszkania. O tym w najbliższym czasie:).

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN