Jak urządzić mieszkanie dla seniora? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
wtorek, 10 kwietnia 2018

Mieszkanie dla seniora - o czym warto pamiętać

Mieszkanie dla seniora - o czym warto pamiętać

Podeszły wiek stawia przed nami nowe wyzwania. Również w kwestii dostosowania mieszkania do naszych potrzeb, ale i możliwości. W przypadku seniorów zdecydowanie większego znaczenia nabiera komfort. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przygotowując mieszkanie dla rodziców czy dziadków?


Rynek wtórny czy pierwotny?


Zaczniemy od sytuacji w której chcemy zainwestować w mieszkanie. W ogóle na samym początku warto się zastanowić, czy wybieramy lokum z rynku wtórnego czy pierwotnego. Na pewno nowe budownictwo ma swoją przewagę w tym wypadku. Po pierwsze mieszkania wykonywane są z dużo lepszych jakościowo materiałów. To chociażby zapewnia utrzymywanie odpowiedniej temperatury, a więc zmniejsza ryzyko niektórych chorób(to jak wiadomo u seniorów częsty problem). Nie jest to oczywiście największa zaleta takich mieszkań, która to powinna spowodować, że się na nie zdecydujecie. Ale warto mieć świadomość takich małych udogodnień. W nowym budownictwie znajdziemy również większe ułatwienia. Chociażby takie jak rampy i windy dla osób poruszających się na wózku.


Mieszkania z rynku pierwotnego mają dużo więcej zalet. Na pewno warto wspomnieć o rękojmi i gwarancji. Ta pierwsza wynosi obecnie 5 lat. Czym jest rękojmia? To odpowiedzialność sprzedającego ( w tej konkretnej sytuacji jest to deweloper) za usterki i wady fizyczne, a także prawne. Dotyczą one między zmniejszenia użyteczności danego lokalu. Mogą to być na przykład problemy z podłogą (jest ona krzywa). Co ważne do przestrzegania rękojmi sprzedający jest zobowiązany ustawowo.


Gwarancja z kolei jest dobrowolna. W pewnym sensie są to dodatkowe uprawnienia, które dostajemy jako kupujący. Jedna dość ważna sprawa. Jeśli w opisie gwarancji nie zaznaczono inaczej, obowiązuje ona rok od momentu podpisania umowy kupna mieszkania. Więcej na temat obu rozwiązań można przeczytać w tekście „Rękojmia od dewelopera – poznaj swoje prawa”.

Możemy jednak zostać „zmuszeni” do przystosowania starego mieszkania do nowych wymogów. Ludzie nierzadko przywiązują się do miejsca w którym żyją od kilkudziesięciu lat. Znają najbliższą okolicę, sąsiadów itp. Nie chcą tego zmieniać. Dlatego to my sami będziemy musieli - w miarę naszych możliwości – wprowadzić pewne udogodnienia w starych mieszkaniu.


Zwróćmy uwagę na lokalizację


Załóżmy jednak, że udało się nam namówić rodziców czy dziadków do przeprowadzki. Przy wyborze nowego mieszkania zawsze dużą rolę odgrywa lokalizacja i jego najbliższe otoczenie. Co oczywiste senior ma nieco inne priorytety niż osoby młode. Dużo większego znaczenia nabierają takie miejsca jak apteka i przychodnia. Na pewno okolica musi być bezpieczna i mało hałaśliwa. Bliskość miejsc w które można iść na spacer, również ma znaczenie. Przede wszystkim jednak pod uwagę bierzemy indywidualne upodobania seniora. Te opisane wyżej można określić mianem ogólnych kwestii.


W przypadku nowych mieszkań często nie mamy za wiele do powiedzenia w kwestii wyboru lokalizacji pod kątem „przedmieście, czy jednak centrum”. Osiedla powstają tam gdzie jest po prostu miejsce. Są jednak miasta w których na szczęście mamy taki wybór. Tak jest w Rzeszowie.


Jeśli senior chciałby mieszkać w okolicach centrum, to dobrym wyborem będzie dla niego Osiedle Skyres. Termin oddania mieszkań to koniec czerwca 2019 roku. To osiedle położone niedaleko centrum, ale nie w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Dzięki temu można uniknąć hałasu, które zwykle jest charakterystycznego dla tej części miasta. Jednocześnie senior będzie miał blisko do urzędów znajdujących się w centrum Rzeszowa. A jeśli będzie miał ochotę skorzystać z oferty kulturalnej, to właśnie w tym miejscu znajdują się teatr, filharmonia i kina.


Na Osiedlu Skyres dostępne jest ponad 46 metrowe mieszkanie na parterze (to ważne udogodnienie z perspektywy seniora.


Większe czy mniejsze mieszkanie?


Tutaj oczywiście też największe znaczenie będą miały kwestie indywidualne. Natomiast warto zwrócić uwagę na stan zdrowia. Generalnie pod tym kątem patrząc, lepszym wyborem może się okazać mniejsze mieszkanie. Może być małe dwupokojowe, ale dobrym pomysłem jest kawalerka. Weźmy pod uwagę możliwości osoby starszej i chociażby to, że większe mieszkanie to dużo więcej do sprzątania. To jednak nie wszystko. Duża powierzchnia to zdecydowanie wyższe rachunki. Nie każdy ma komfort opłacania rodzicom (dziadkom) mieszkania, a i oni są mogą nie być majętni.


Przy urządzaniu zwróćmy uwagę na…


W zasadzie wszystko. Przede wszystkim mieszkanie dla seniora musi być pozbawione wszelkiego rodzaju utrudnień. To chociażby wysoki progi czy schody. Warto też zwrócić uwagę na podłogi. Nie mogą być one śliskie. To w przypadku osoby starszej zdecydowanie większe ryzyko groźnej kontuzji. Dobrym rozwiązaniem będą więc dywany. Ale też z pewnym zastrzeżeniem. W miarę możliwości należy je przytwierdzić do podłogi.


Kolejna sprawa to odpowiednie oświetlenie, przystosowane do wzroku osoby starszej. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie lamp w poszczególnych pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem będą podświetlane włączniki.


Odrębną kwestią jest umeblowanie mieszkania. Przyjrzymy się sypialni dla seniora. O czym warto pamiętać przy urządzaniu tego pomieszczenia? Przede wszystkim musi być ono funkcjonalne i bezpieczne. W miarę możliwości pozbawione zbyt dużej ilości dodatków. Najważniejszym elementem tego pomieszczenia jest oczywiście łóżko. Przy jego wyborze powinniśmy się zatrzymać na dłużej. Również kiedy wybieramy je dla siebie. To jednak w przypadku seniorów jego cechy nabierają większego znaczenia.


Na poczatek materac. Jego wybór to zawsze kwestia indywidualna, ale trzeba pamiętać o paru sprawach. Po pierwsze twardość materaca. Ta oznaczona jest literą H i cyfrą. Miękki materac jest opisany jako H1. Jest on przeznaczony dla osób ważących poniżej 60 kg. H2 do 80 kg. Najczęściej wybierane są materace oznaczone właśnie jako H2 i H3 (ten jest do 110 kg). Kolejną istotną sprawą jest jego wypełnienie. Może to być między innymi pianka lateksowa. Odrębną kwestią jest zakup materaca rehabilitacyjnego.


Wysokość łóżka musi być dostosowana do wzrostu seniora. Przydatne może się okazać zamontowanie ram, które będą ułatwiać wstawanie z łóżka.


Wspomniane zostało wcześniej oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczeni jego wyłącznika zaraz przy łóżku. Można też postawić na lampkę nocną. Na koniec jeszcze kwestia kolorystyki. I to nie tylko w sypialni. Generalnie w całym mieszkaniu dla seniora najlepiej postawić na stonowane kolory. Dotyczy to ścian, ale też umeblowania i dodatków.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Mieszkanie dla seniora - o czym warto pamiętać
Ocena 4.78/5 na podstawie 166 Opinii.