Kupno sprzętu AGD. Jak się do tego zabrać?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 12 lipca 2020

Kupno sprzętu AGD. Jak się do tego zabrać?

Kupno sprzętu AGD.  Jak się do tego zabrać?

Ilość dostępnego sprzętu i różnych modeli może przyprawić o zawrót głowy. Ale przede wszystkim bardzo utrudnić wybór. Kupno sprzętu AGD warto więc poprzedzić odpowiednim researchem. Jak się zabrać do całego procesu? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

 

Kupno sprzętu AGD – kiedy się na to zdecydować?

 

Wbrew pozorom odpowiedź nie jest tylko jedna. Mamy na myśli „kiedy się zepsuje obecna pralka, lodówka itd.”. Wtedy oczywiście jesteśmy do tego zwykle zmuszeni. No chyba, że taki sprzęt da i opłaca się naprawić.

 

Ale na zakup nowego sprzętu AGD można i warto też się zdecydować w sytuacji, gdy obecny ma już kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Nie chodzi nam o to, że namawiamy Was do wydania pieniędzy. Ale decydując się na wymianę, będziecie mogli sporo oszczędzić. Na przykład na użytkowaniu takiego sprzętu AGD. O czym dalej.

 

Przeprowadzka do nowego mieszkania to również dobry czas na wymianę sprzętów. Zwłaszcza, jeśli są one faktycznie „wiekowe”. Podobnie ze zmianą aranżacji swojego mieszkania. To moment, kiedy możecie wybrać się na zakupy, właśnie w kontekście sprzętu AGD. A jeśli zabieracie się do zmiany wystroju wnętrz, zajrzyjcie do tego naszego poradnika.

 

Zakup pralki – na co zwrócić uwagę

 

Skupimy się na kilku sprzętach AGD. Tych najbardziej istotnych z perspektywy mieszkańców domu. Bez wątpienia pralka jest takim urządzeniem. Niezależnie od tego, czy mieszkamy sami czy mamy w domu więcej osób, będziemy kierowali się podobnymi kryteriami. I zwrócimy uwagę na podobne parametry. No właśnie – na jakie?

 

Ładowność i wielkość pralki. Najmniejsze urządzenie mają ten pierwszy parametr na poziomie 4kg. Natomiast obecnie sprzedawane pralki to ładowność 6kg. Taki jest teraz standard. Taka ładowność wystarczy spokojnie dla singla. Nawet dwie osoby mogą korzystać z takiej wielkości pralki. Jeśli macie 3 lub 4 osobową rodzinę najlepiej kupić pralkę o ładowności 7 do 8 kilogramów. Są oczywiście też dostępne większe urządzenia.

 

W przypadku, gdy będziecie prać bardzo często, warto zwrócić uwagę na ilość wykorzystanej wody przez dany model. Tak by maksymalnie oszczędzić. Podobnie z drugim istotnym kosztem eksploatacji. Mamy tutaj na myśli klasę energetyczną. Oznaczona jest ona literami od A do D. Ta pierwsza ma obok siebie dodatkowo „plusy”. Obecnie pralki mają przede wszystkim klasę A. I to jest standard. I takie też warto kupić.

 

Szukając urządzenia do niewielkiej łazienki lepiej zdecydować się na model „ładowany” od góry. Przy założeniu, że będzie z niej korzystać jedna lub dwie osoby. Takie pralki nie zajmują wiele miejsca. Łatwiej ich używać właśnie w małej łazience.

 

Zakup kuchenki – najważniejsze parametry

 

W przypadku tego sprzętu AGD również jest ogromny wybór. Pierwsza sprawa nad jaką powinniśmy się zastanowić jest sposób w jaki jest ona „zasilana”. Czy do jej użytkowania będzie potrzebna instalacja gazowa? Wciąż są miejsca i budownictwo w których jest ona niedostępna. Wtedy rozwiązaniem będzie kuchenka elektryczna.

 

Są również dostępne modele „łączone”. Palniki są zasilane gazem, a piekarnik prądem (najczęściej). Obecnie coraz większą popularnością cieszą się kuchenki indukcyjne. Wymagają one jednak specyficznej instalacji elektrycznej.

 

Kupując kuchenkę – podobnie jak w przypadku pralki – warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną. W tym wypadku jest oznaczona literami od A do G. Tutaj istotna informacja. Jeśli rzadko będziecie korzystać z piekarnika rzadko ( i co oczywiste jest on „na prąd”) to nie ma większego znaczenia czy wybierzecie klasę A czy B.

 

Zwróćcie też uwagę na dodatkowe funkcje. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na coś z czego po prostu nie będziecie korzystać. Z drugiej strony niektóre z nich mogą być naprawdę pomocne. Tutaj za najlepszy przykład posłuży system tak zwanych chłodnych drzwi piekarnika. To bardzo przydatne, jeśli macie w mieszkaniu małe dzieci. A ich bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze.

 

Zakup lodówki

 

To ostatni z tych najważniejszych sprzętów AGD, który chcieliśmy opisać. Tutaj podobnie jak w pozostałych przypadkach ważne jest to, ile osób będzie korzystało tego urządzenia. Oczywiście, będąc singlem, możecie pozwolić sobie na zakup ogromnej lodówki. Tylko po co? Lepiej dostosować wielkość takiego sprzętu to swoich wymagań. W zupełności wystarczy jednodniowa lodówka. Taki typ może też posiadać też zamrażarkę. Zwykle niewielką.

 

Lodówki dwudrzwiowe określane często „chłodziarko – zamrażarkami”. To rozwiązane wybierane przede wszystkim przez rodziny. Są w zasadzie trzy możliwości. Pierwszy to zamrażarką na górze. To dość tanie modele.

 

Drugie rozwiązanie posiada zamrażarkę na dole. I to najpopularniejszy model na rynku. Niezależnie od tego ofertę jakiej firmy będziecie przeglądać, znajdziecie taką właśnie lodówkę. Ostatnie rozwiązanie to modele side by side. Zamrażarka i część chłodząca są obok siebie. To zwykle bardzo duże modele. I tutaj jedna uwaga. Do tej pory opisaliśmy lodówki wolnostojące.

 

W przypadku modeli do zabudowy charakteryzują się one standaryzowanymi wymiarami. To po pierwsze. Po drugie są mniejsze od lodówek wolnostojących. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego urządzenia? Koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika „Wymiana lodówki – kiedy i jak to zrobić”.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Kupno sprzętu AGD. Jak się do tego zabrać?
Ocena 4.76/5 na podstawie 123 Opinii.