Wymiana lodówki – kiedy i jak to zrobić?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 22 maja 2020

Wymiana lodówki – kiedy i jak to zrobić?

Wymiana lodówki – kiedy i jak to zrobić?

Wydawać by się mogło, że to proste pytania. Mnogość modeli lodówek i parametrów jakimi są one opisane, może jednak znacząco go utrudnić. Efektem będzie zakup sprzętu drogiego w utrzymaniu. Jeśli więc czeka Was wymiana lodówki, to koniecznie zapoznajcie się z naszym poradnikiem.

 

Jeśli model, który stoi w kuchni ma te kilkanaście lat, to musicie przygotować się na wiele nowości, które w tym czasie się pojawiły. Nie chodzi nawet o zdecydowanie lepsze podejście w kwestii energooszczędności tego sprzętu AGD. Pojawiło się też sporo nowych funkcji. Nie zawsze i każdemu przydatnych.

 

Wymiana lodówki – czy warto ją jednak naprawić?

 

Tak naprawdę odpowiedź na tak postawione pytanie jest zależna od kosztu, jaki przyjdzie Wam ponieść za naprawę. W momencie, gdy będzie on miał wynieść co najmniej kilkaset złotych, to warto się zastanowić na zakupem nowego modelu. Jeśli lodówka ma kilkanaście lat, problemem może być dostęp do części. A to zwykle podnosi koszt naprawy.

 

Zakup nowej lodówki – najważniejsze informacje

 

Zaczniemy nie od parametrów tego sprzętu AGD, a od tego w czym możecie wybierać. Pierwsza i najważniejsza „wytyczna” przy zakupie lodówki brzmi „jaki są moje potrzeby?”. Prześledzimy to na przykład na dwóch skrajnych przykładach. Singel i rodzina z dwójką dzieci. W tym pierwszym wypadku lodówka – zwykle – nie musi być duża. Ewentualnie przestrzeń zamrażarki powinna być większa. Osoby młode dopiero co wchodzące w dorosłe życie bardzo często wybierają lodówki za dużą ilością funkcji. I w zasadzie nie ma do tego przeciwwskazań. Rodzina z dwójką dzieci dużą większą wagę powinna przyłożyć do pojemności lodówki. Jej wielkość trzeba oczywiście dostosować do metrażu kuchni.

 

Jakie mamy rodzaje lodówek? Taki podstawowy podział: wolnostojące i do zabudowy. Ten drugi rodzaj charakteryzuje standaryzacja wymiarów. Lodówki do zabudowy są mniejsze, niż wolnostojące. Co warte zaznaczenia wśród tej pierwszej grupy znajdziemy też modele mające nietypowe wymiary.

 

Do najtańszych lodówek zalicza się te jednodrzwiowe. Najczęściej posiadają one zamrażarkę u góry. Zwykle niewielką. Taka lodówka to dobry pomysł do pierwszego mieszkania. Zwłaszcza, jeśli chcecie go urządzić tanio.

 

Kolejny rodzaj to lodówka dwudrzwiowa. W tym wypadku możecie wybrać aż między trzema rodzajami. Pierwszy z nich – najtańszy – ma zamrażarkę na górze. Drugi typ to lodów w której ta ostatnia jest na dole. To też najbardziej popularny model chłodziarko-zamrażarki.

 

Trzeci typ to lodówka side by side. Po pierwsze to bardzo duże urządzenie. Chłodziarka występuje w nim po lewej stronie, a zamrażarka po prawej. Można jeszcze wybrać lodówkę rodzaju „French Door”. Natomiast wkraczamy tutaj na pole sprzętu o sporych wymiarach.

 

Najważniejsze parametry lodówek

 

Zaczniemy od klasy energetycznej (określanej też mianem efektywności). Informację na ten temat znajdziecie na etykiecie danego modelu. Klasa wyrażona jest literami od A do D. Pierwsza z wymienionych oznacza najwyższą klasę. Dodatkowo pojawiają się również przy niej plusy. Obecnie na rynku, jeśli mówimy o nowych lodówkach, dostępne są w zasadzie modele tylko z literą A na etykiecie. A tak przy okazji, zwróćcie też uwagę na inną informację, która powinna się na niej znajdować. To roczne zużycie prądu. Etykieta lodówki zawiera też dane dotyczące pojemności komór: chłodzącej i zamrażającej.

 

Kolejny z parametrów na jaki powinniście zwrócić uwagę jest klasa klimatyczna. To parametr, który pojawił się wraz z wydaniem przez Unię Europejską pewnej dyrektywy. Wyróżnia ona cztery klasy:

klimat subnormalny (SN) – dla urządzeń chłodniczych pracujących temperaturze od +10 do +32 °C;

klimat normalny (N) – dla lodówek pracujących w od +16 do +32 °C;

klimat subtropikalny (ST) – dla lodówek pracujących od +18 do +38 °C;

klimat tropikalny (T) – dla lodówek pracujących od +18 do +43 °C

 

W największym skrócie parametr ten opisuje w jakich warunkach klimatycznych dany model będzie najlepiej pracował. W przypadku Polski najlepiej sprawdzą się klasy SN i N.

 

Kolejnym ważnym parametrem jest zdolność zamrażania. Oznacza on masę produktów jaką dana zamrażarka jest w stanie „przenieść” w temperaturę poniżej zera w ciągu 24 godzin. Czyli mówiąc prościej to wydajność tej części lodówki.

 

Następny parametr jest istotny przede wszystkim w przypadku kuchni otwartych na salon. Wiele osób raczej nie zwraca na niego uwagi przy zakupie lodówki. Mowa tutaj o głośności działania danej lodówki. Oczywiście nie jest tak, że każdy model będzie Wam przeszkadzał zasnąć. I to przez cały czas. Lodówka najgłośniejsza jest w momencie, gdy zachodzi wymiana temperatury wewnątrz. Producenci prześcigają w tworzeniu nowych rozwiązań, których celem jest obniżenie emisji dźwięków w czasie pracy.

 

I na koniec jeszcze klasa zamrażania. Szczególni ważny parametr dla osób, które nie lubią marnować jedzenia. Jest on oznaczony liczbą gwiazdek. Od jednej do czterech. Najwyższa klasa to ta ostatnia liczba. Minimalna temperatura jaką jest w stanie uzyskać zamrażarka to -24 stopni. Czas przechowywania produktów może wynieść nawet rok. Są też na rynku lodówki, które posiadają mają jedynie komórę niskich temperatur. W tym wypadku nie znajdziecie gwiazdek wskazujących na klasę zamrażania.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Wymiana lodówki – kiedy i jak to zrobić?
Ocena 4.87/5 na podstawie 273 Opinii.