Jak urządzić pokój dla ucznia? Praktyczne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
wtorek, 3 sierpnia 2021

Jak urządzić pokój dla ucznia? Praktyczne wskazówki

Jak urządzić pokój dla ucznia? Praktyczne wskazówki

Sierpień to miesiąc w którym rodzice przygotowują swoje pociechy na powrót do szkoły (przedszkola). To również dobry czas na urządzenie pokoju dla ucznia. Osobom, które robią to po raz pierwszy, przydadzą się poniższe wskazówki.

 

Jak urządzić pokój dla ucznia – najważniejsza zasada

 

Można powiedzieć, że ma ona pierwszeństwo przed trzema podstawowymi regułami dotyczącymi aranżacji wnętrz. O nich za chwilę. Ta najważniejsza zasada brzmi: urządź pokój dla ucznia tak, aby Twoje dziecko czuło się w nim swobodnie i dobrze. Ma to wpływ na nie tylko na kwestie związane z samopoczuciem, ale również z nauką. Tempem przyswajania wiedzy.

 

Jakie są trzy wspomniane zasady aranżacji wnętrz? Wystrój mieszkania – w tym wypadku pokoju dla ucznia – powinien być funkcjonalny, praktyczny i bezpieczny. W tym celu warto wykorzystać pewne sprawdzone rozwiązania. Na przykład ustawienie biurka względem drzwi wyjściowych z pokoju. Urządzenie tego pomieszczenia według tych trzech zasad ma bezpośredni wpływ na tę najważniejszą. A co za tym idzie również na samopoczucie dziecka i jakość nauki.

 

 

Podział pokoju ucznia na strefy

 

Urządzając miejsce dla pierwszoklasisty, będzie trzeba zwrócić uwagę na pewien aspekt, który wcześniej mógł Wam umknąć. Do tej pory w pokoju dziecka były dwie strefy. Pierwsza z nich to miejsce do odpoczynku i snu. Druga to strefa zabawy. Oczywiście w tej ostatniej pojawiały się elementy związane z rozwojem dziecka i nauką. Natomiast w momencie kiedy Wasza pociecha pójdziecie do pierwszej klasy, potrzebna będzie oddzielna strefa do nauki.

 

Ta ostatnia powinna być wyraźnie zaznaczona w pokoju. Przede wszystkim po to, aby uczyć dziecka oddzielenia czasu zabawy od tego przeznaczonego na naukę i oczywiście odpoczynek.

 

Jakie meble do pokoju ucznia?

 

To pytanie, które szczególnie zastanawia rodziców pierwszoklasistów. Ich wybór bowiem ma wpływ na samopoczucie dziecka, jego zdrowie fizyczne i samą naukę. Zwykle najcięższym wyborem przed jakim stają rodzice jest zakup biurka oraz krzesła dla ucznia. I im poświęcimy teraz więcej uwagi.

 

Przede wszystkim tak biurko, jak i krzesło powinny rosnąć wraz z dzieckiem. Nie chodzi tutaj o aspekt finansowy, chociaż oczywiście może być on istotny dla rodziców. Kwestią jest zdrowie ucznia, a także możliwość nauki w dogodnych warunkach. Zbyt niskie biurko będzie uciążliwe dla kręgosłupa dziecka i utrudni skupienie się na nauce. A to tylko jeden z przykładów. Obecnie biurka z możliwości regulacji wysokości to standard i bez problemu wybierzecie idealny model.

 

Otwartym pozostaje pytanie, czy zdecydujecie się na bardziej rozbudowany czy oszczędny. Mamy tu na myśli ilość szuflad, półek biurka. W tym wypadku należy postawić na praktyczność. Dziecko powinno mieć łatwy dostęp do najpotrzebniejszych mu w czasie nauki rzeczy. Tutaj pojawia się kolejny aspekt dotyczący urządzenia pokoju dla ucznia. W strefie do nauki powinny się znaleźć też regały z półkami na których również znajdą się rzeczy potrzebne w czasie uczenia się. Zasada jest dość prosta. Im więcej z tych rzeczy dziecko będzie mogło sięgnąć bez ruszania się od biurka, tym lepiej.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie krzesła? Oparcie i siedzisko – dwa bardzo ważne aspekty. To pierwsze powinno być dostosowane do kręgosłupa dziecka. Musi go podpierać w odcinku lędźwiowym i piersiowym. Przy zakupie krzesła zwróćcie uwagę, czy ma ono możliwość regulacji wysokości i odchylenia właśnie oparcia.

 

Kolejna sprawa to siedzisko. Po pierwsze jego wysokość powinna być taka, aby dziecko swobodnie postawić stopy na podłodze. Oczywiście ten parametr krzesła musi mieć możliwość regulacji. Warto również zwrócić uwagę na szerokość siedziska. Winna mieć ona po obu stronach parę centymetrów zapasu w momencie, gdy na krześle siedzi dziecko. Odrębną kwestią pozostaje pytanie: na kółkach czy nogach. Znajdziecie zwolenników i przeciwników obu rozwiązań. Tak naprawdę wybór krzesła na kółkach lub nogach to Wasza indywidualna decyzja.

 

Wróćmy jeszcze na chwilę do biurka. A dokładniej tego jak powinno być ono ustawione w pokoju ucznia. Jeśli Wasze dziecko jest praworęczne, to biurko musi być lewym bokiem skierowane w stronę oka. Jeśli pociecha jest leworęczna, wtedy prawym.

 

Sztuczne oświetlenie w pokoju ucznia

 

Idealna sytuacja to nauka w czasie, gdy w pomieszczeniu jest dużo naturalnego światła. Natomiast sztuczne oświetlenie jest – można powiedzieć – obowiązkowe. Oczywiście skupimy się jedynie na biurku. Najczęściej poleca się lampki z regulowanym ramieniem. Dają one między innymi możliwość zmiany kąta oświetlenia. Jeśli Wasze dziecko garbi się w czasie nauki, to prawdopodobnie robi to po, aby lepiej widzieć, co znajduje się w książce (zeszycie). A to z kolei oznacza, że problem leży w sztucznym oświetleniu. Być może nie będzie trzeba od razu kupować nowej lampki. Często taka sytuacja jest wynikiem niedostosowania natężenia światła.

 

W kontekście żarówek warto jeszcze podnieść jeden aspekt. Mowa o temperaturze barwowej. Obecnie najczęściej poleca się żarówki LED. Idealna temperatura barwowa do nauki to „widełki” między 6000 a 6500 Kelvinów.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak urządzić pokój dla ucznia? Praktyczne wskazówki
Ocena 4.85/5 na podstawie 53 Opinii.