Jak znaleźć idealne mieszkanie? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 30 listopada 2017

Jak szukać i znaleźć mieszkanie?

Jak szukać i znaleźć mieszkanie?

Podjęliście decyzje – czas "osiąść" na stałe. Zdecydowaliście się na kupno. To początek drogi. Najważniejszym elementem całego procesu będzie znalezienie wymarzonego mieszkania. W jaki sposób możecie to zrobić?
 

Lokalizacja – co jest najważniejsze?


Skupmy się na dwóch przykładach. Mamy rodzinę z dzieckiem, które właśnie wybiera się do szkoły. Bliskość takiej placówki będzie bardzo istotnym elementem przy wyborze mieszkania. Rodzina z dzieckiem zwykle szuka też miejsca, które jest bezpieczne, oddalone od zgiełku miasta. Jednocześnie z bliskim dostępem do terenów rekreacyjnych. Gdzieś gdzie można spędzić czas wolny z rodziną i odpocząć. Bliskość centrum handlowego z dostępem do szerokiej gamy asortymentu również będzie zaletą. Chociaż nie jest to konieczność. Przy wyborze lokalizacji dobrze jest też wziąć pod uwagę dostęp do przychodni i apteki. Ich bliskość daje pewne poczucie bezpieczeństwa. W przypadku małych dzieci to bardzo istotna kwestia.

 

Inne kwestie weźmie pod uwagę singielka/singiel w wieku około 30 lat. Pracująca – dodajmy - jako freelancer. Branża dowolna. Istotne jest to, że osoba ta może bez problemu pracować w domu, więc będzie nieco mniej ograniczona w wyborze lokalizacji. Dla trzydziestolatka wciąż jeszcze istotna bliskość centrum miasta, a więc miejsca, gdzie zwykle najwięcej się dzieje. Głównie w sferze kulturalnej i imprezowej (zapoznajcie się z tekstem „Mieszkanie w centrum – zalety i wady”). Mniejsze znaczenie ma bezpieczeństwo jak i spokój najbliższej okolicy. Za to dla wielu trzydziestolatków ważna jest bliskość „okna na świat”. Autostrady lub lotniska. Miejscem, które spełnia wszystkie te wymogi jest budowane właśnie osiedle Sky Res. Już teraz można kupić tam dwupokojowe mieszkania dla singla. Odbiór w połowie 2019 roku.

 

 

Pierwszy sposób – internet

Od paru lat bez większych problemów to właśnie w tym miejscu można wyszukać i znaleźć mieszkane. Istnieją portale i serwisy ogłoszeniowe z których warto skorzystać. Mają one swoje zalety. Często nie są pozbawione wad. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Gratka.pl – To w zasadzie serwis ogłoszeniu nieukierunkowany na branżę nieruchomości. Stanowi ona w tym wypadku jedną z kategorii. Bez większych jednak problemów można znaleźć w nim mieszkanie. Zarówno nowe, jak i z rynku wtórnego. Bo wpisaniu w wyszukiwarkę miasta (np. Rzeszów), dostaniecie przejrzyście przedstawione wyniki. Podane są najważniejsze informacje. Lokalizacja, cena, ilość pokoi i metraż.

Domiporta.pl

To z kolei bardzo „elegancko” i przejrzyście wyglądając portal skupiony jedynie na branży nieruchomości. W jego wypadku ogłoszenia z mieszkaniami są podzielone na rynek pierwotny i wtórny. Warto też nadmienić, że można również na tym portalu znaleźć lokale do wynajęcia. Po wpisaniu w wyszukiwarkę miasta dostaniemy listę dostępnych mieszkań. Przy każdym z nich najważniejsze informacje, takie jak cena, metraż, ilość itp.

otodom.pl

Kolejny skoncentrowany jedynie na nieruchomościach serwis. Ma on bardzo rozbudowany system wyszukiwania. Oprócz wyboru lokalizacji, można na przykład wskazać czy mieszkanie ma być z rynku wtórnego czy pierwotnego. Macie również możliwość wyboru lokalu pod kątem rodzaju zabudowy, materiału z którego jest wykonany, czy roku powstania. Oprócz tego istnieje możliwość zaznaczenia dodatkowych opcji takich jakich dostępność windy, parking i klimatyzacja.

Rzeszowiak.pl

Jeśli szukamy mieszkania w konkretnym mieście warto się zainteresować się lokalnymi portalami z ogłoszeniami. W przypadku Rzeszowa to właśnie Rzeszowiak.pl Znaleźć tam można wiele tanich mieszkań. To nie jest portal typowo ukierunkowany na branżę budowlaną (inaczej niż chociażby OtoDom). Co za tym idzie nie ma zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o większe skonkretyzowanie  zapytania w kwestii szukanego mieszkania. Na pewno jednak daje możliwość zorientowania się co oferuje rynek wtórny a także rynek pierwotny, deweloperzy z Rzeszowa.

Drugi sposób – wizyta w biurze nieruchomości

To nieco bardziej „standardowy” sposób, wciąż bardzo popularny. W tym wypadku przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kwestię prowizji. Biura zwykle naliczają sobie ją od wartości nieruchomości. Istnieje możliwość stałej prowizji. Przy wyborze biura warto najpierw dokładnie sprawdzić firmę. Jednym z wyznaczników powinien być jej „wiek”. Im biuro ma dłuższy staż, tym zwykle jest bardziej wiarygodne.

Kolejna sprawa – warto koniecznie sprawdzić czy firma ma swoją siedzibę, a także czym dokładnie się zajmuje. Informacji warto szukać nie tylko w internecie, ale również popytać znajomych.

Trzeci sposób – wizyta u dewelopera

To przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które zdecydowane są na konkretne miasto i w jego obrębie szukają czegoś nowoczesnego i przyjaznego dla mieszkańca. W przypadku takiej decyzji warto sprawdzić stronę developera, gdzie można znaleźć mieszkania, które on oferuje (zapraszamy do odwiedzenia developres.pl :)). Już na podstawie ilości informacji o lokalu jakie znajdziecie na stronie, możecie poddać pierwszej ocenie daną firmę.

W przypadku wyboru kupna mieszkania od developera, drugim krokiem po przejrzeniu oferty, będzie wizyta w biurze firmy. Tam uzyskacie więcej potrzebnych informacji. Taki dwuetapowy wybór mieszkania jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.
 

Zanim odwiedzicie jego biuro przeglądacie oczywiście dostępną ofertę. Sposób w jaki rozwiązane jest wyszukiwanie na stronie, też sporo mówi o deweloperze. Powinny być dostępne funkcje, które zwiększają celność wyników. Obowiązkowo możliwość określenia przez szukającego metrażu, przedziału cenowego i oczywiście lokalizacji. Koniecznością są też informacje związane z ilością pomieszczeń, piętra na którym znajduje się mieszkanie. Jego wizualizacja (czy to w postaci zdjęcia grafiki 3D) daje klientowi pełny obraz.

W przypadku wyboru kupna mieszkania od developera, drugim krokiem po przejrzeniu oferty, będzie wizyta w biurze firmy. Tam uzyskacie więcej potrzebnych informacji. Taki dwuetapowy wybór mieszkania jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Przed wizytą u dewelopera można go sprawdzić. Dzięki ustawie z 2012 roku osoba kupująca mieszkanie może zrobić więcej, aby czuć się bezpiecznym przy tej – często – inwestycji życia. Można między sprawdzić stan prawny danej inwestycji. To dzięki prospektowi, który dostaje się od dewelopera. Musi być w nim zawartych szereg informacji dotyczących inwestycji i tego kto ją prowadzi. Między innymi o historii firmy, także na podstawie jakich dokumentów jest budowane dane osiedle czy blok. Plan zagospodarowania terenu i oczywiście termin zakończenia inwestycji. Informacji na temat dewelopera szukać można też w internecie.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak szukać i znaleźć mieszkanie?
Ocena 4.77/5 na podstawie 256 Opinii.