Jak sprawnie przeprowadzić remont mieszkania?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 5 maja 2022

Jak sprawnie przeprowadzić remont mieszkania?

Jak sprawnie przeprowadzić remont mieszkania?

To pytanie często staje przed osobami, które muszą odświeżyć wnętrza swojego „eM”. Co jest potrzebne, aby sprawnie przeprowadzić remont mieszkania? Na jakie aspekty całego procesu powinniście zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie w poniższym poradniku.

 

Sprawny remont mieszkania – plan działania

 

To jeden z kluczowych elementów całego procesu. Zanim rozpoczniecie prace remontowe, koniecznie powinniście przygotować plan działania. Co istotne dotyczy on nie tylko konkretnych działań. Całość remontu mieszkania zaczyna się od przygotowania projektu. Określenia tego, co będzie odświeżane. Czy wystarczy tylko malowanie ścian? Czy na przykład dodatkowo będziecie wymieniać podłogi. Wszystko zależy od stanu mieszkania i oczywiście finansów. Być może te ostatnie nie pozwalają Wam na przeprowadzenie generalnego remontu w jednym czasie. Trzeba więc będzie poszczególne etapy rozłożyć w czasie.

 

Kiedy przeprowadzić remont mieszkania?

 

To kolejne często pojawiające się pytanie wśród osób, które dopiero mają przed sobą pierwsze odświeżenie wnętrz. Generalnie remonty przeprowadzane są przede wszystkim wiosną i latem. Z bardzo prostego powodu. A w zasadzie dwóch. Po pierwsze – pogoda. Po drugie – to zwykle w tym okresie możemy sobie pozwolić na urlop. I nie chodzi nam nawet o to, że przeznaczycie go właśnie na odnowienie mieszkania. Można przecież wybrać ekipę remontową, wyjechać gdzieś, tak aby uniknąć niedogodności wynikających z pracy przy odświeżeniu „eM”. Chociaż oczywiście ktoś może tutaj podnieść temat kontroli fachowców, trzymania ręki na pulsie. To jednak temat na inny poradnik.

 

Czy remont mieszkania może być przeprowadzany jesienią lub zimą? Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie. Sporo prac remontowych wykonuje się w tracie wymienionych pór roku. Przy zachowaniu pewnych zasad. Na przykład związanych z odpowiednią cyrkulacją powietrza w mieszkaniu, czy temperatury. Łatwej również jesienią i zimą o fachowców. W tym okresie mają oni zwykle zapełnionego kalendarza.

 

Najczęściej popełniane błędy przy remoncie mieszkania

 

Z tych również można by stworzyć odrębny poradnik. Skupimy się na kilku często popełnianych błędach. Zaczniemy od nieco mniej oczywistego. To niewłaściwie dobrane kolory ścian. Te ostatnie mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Za przykład posłuży sypialnia. Próba wyciszenia się i regeneracji organizmu przy czerwonych ścianach może być problematyczna.

 

Ale dobór kolorów to także szerszy kontekst. Jeśli dysponujecie niewielką kawalerką może przez niewłaściwą decyzję jeszcze ją optycznie pomniejszyć. To oczywiście wpływ na komfort życia w takim mieszkaniu. Ale nawet jeśli dysponujecie widnym i przestronnych lokalem powinniście poważnie zastanowić się nad wyborem koloru ścian.

 

Kolejnym często popełnianym błędem przy remoncie mieszkania jest nieprzemyślana lokalizacja gniazdek. Jeśli jesteście zmuszeni do wymiany instalacji elektrycznej, to spotkacie się z tym problemem. Gniazdek może być też po prostu za mało. Generalnie bez projektu wystroju mieszkania się tutaj nie obędzie. Szczególnie istotne jest odpowiednie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych (a także ich ilość) w kuchni.

 

Kolejnym problemem związanym z naprawą instalacji będzie oświetlenie. Tego typu prac nie wykonujemy co roku. Nierzadko bywa tak, że oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach ma kilkanaście lat. Generalny remont mieszkania to dobry czas na zmiany w tym kontekście. Zanim zaczniecie prace związane z oświetleniem trzeba to ostatnie zaprojektować. Obecnie stawia się na kilka źródeł światła w poszczególnych pomieszczeniach. Szczególnego znaczenia oświetlenie nabiera w pokoju dziennym (salonie). To pomieszczenie, które spełnia kilka różnych funkcji. Może być jednocześnie jadalnią, miejscem relaksu i stanowiskiem pracy. Każda z tych części powinna mieć swoje punkty świetlne.

 

Dla wielu osób remont mieszkania przy udziale fachowców to synonim gehenny. Faktem jest, że wciąż zdarzają się ekipy, które podchodzą do pracy w sposób – nazwijmy to – nie do końca profesjonalny. To nie wszystko. Zdarzają się sytuacje w których na przykład wykorzystują oni inne materiały niż chciał właściciel mieszkania. To zwykle efekt braku uzgodnień zanim fachowcy przystąpią do pracy. Osoby, które po raz pierwszy przeprowadzają remont mieszkania, często nie zdają sobie sprawy, ile czasu zajmą wspomniane uzgodnienia i rozmowy z ekipą fachowców. Zresztą znalezienie tej ostatniej to także spore wyzwanie.

 

Jak znaleźć dobrą ekipę remontową? Warto, zanim w ogóle zaczniecie jej szukać, podszkolić się nieco w temacie materiałów wykorzystywanych przy odświeżaniu mieszkania (również ich ceny) i kosztów poszczególnych prac. Przyda się to w trakcie rozmów z fachowcami i ocenie ich rzetelności. Zwykle szukania ekipy remontowej zaczyna się od rodziny i znajomych. To ich pyta się o polecanych przez nich fachowców z którym mieli do czynienia. I to właśnie rodzina i znajomi zwykle podadzą Wam najbardziej rzetelne informacje na temat danej ekipy remontowej.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak sprawnie przeprowadzić remont mieszkania?
Ocena 4.93/5 na podstawie 264 Opinii.